Wojownicze buty. Vibram Five Fingers KMD Sport w akcji! [TEST]

Buty do biegania w sztukach walki? Brzmi abstrakcyjnie? A jednak to możliwe. W butach Vibram Five Fingers KMD Sport można swobodnie i komfortowo trenować sporty kontaktowe z pożytkiem dla nasz stóp, które narażone są na urazy w trakcie sparingów czy trenowania wojowniczego rzemiosła.

Pierwsze wrażenie

Załóż buty i idź trenować. Niby takie proste, ale jednak w tym wypadku trzeba było się chwilkę pomęczyć. Zakładanie pięciopalczastych butów było dla mnie nowością i chwilę musiałem poświęcić na naukę. Wszystko przez to, że Five Fingers muszą być dobrze dopasowane. Po prostu jak druga skóra naszych stóp. Na szczęście przy kolejnych treningach nie było już problemu. Kwestia wprawy.

Czas na trening!

Stopy podczas treningu potrzebują komfortu. Five Fingers zapewniają go dzięki temu że są przewiewne, a stopa w nich się nie poci. Ich wygląd przyciąga uwagę osób postronnych. Często pojawiają się pytania ile kosztują, czy są wygodne i jak się w nich czuję podczas treningów.

Vibram KMD SPORTVibram KMD SPORT Vibram KMD SPORT Vibram KMD SPORT

Podczas treningów buty same w sobie świetnie dopasowały się do mojej stopy. Od pierwszych kroków w nich, czułem zdecydowanie większy komfort niż w tradycyjnych "halówkach" lub boso podczas treningu sparingowego.

W Vibramach miałem świetne wyczucie równowagi. Buty minimalizują poślizgi na matach i dywanach przemysłowych.

W walkach w parterze pięciopalczaste buty pozwalają na wspaniałe wyczucie podłoża, nie ślizgają się po nim, pozwalają na dynamiczne przejścia w różnych pozycjach parterowych, co jest wielką zaletą.

Materiał znajdujący się na podeszwie nie hamuje dynamiki ruchu stóp, pozwala na większe wyczucie równowagi i na szybkie obrotowe kopnięcia, co jest rzadkością w tego typu asortymencie przeznaczonym do sportów walki.

Konstrukcja modelu jest wytrzymała na uderzenia w worek bokserski i tarcze. Nitki się nie "prują" oraz nie pojawiają się odciski od butów na stopach.

Po treningach na macie, dywanie przemysłowym nie pojawiają się obtarcia na stopie, ani też skóra nie jest "popalona" od dynamicznych ruchów stopy.

Vibram KMD SPORTVibram KMD SPORT Vibram KMD SPORT Vibram KMD SPORT

Podsumowanie

Vibram Five Fingers KMD Sport to bardzo ciekawa propozycja dla ludzi, którzy trenują sporty walki. But daje ochronę stopy podczas kontaktu z przeciwnikiem lub ze sprzętem takim jak maty i tarcze. Odkąd otrzymałem buty do testów, trenuję w nich za każdym razem. Bardzo dobrze sprawdzają się przy przysiadach, martwym ciągu, wykrokach i podczas rozciągania. Po prostu but wielozadaniowy. W trakcie treningu mamy pełną kontrolę nad przyczepnością buta i żadne niekontrolowane poślizgi czy ruchy są nieznane. Początkowo bym nie uwierzył, że taka grubsza "skarpeta" może się sprawdzić podczas walki. A jednak!

Tester:

Maciej Maculewicz - sporty walki trenuje od 12 roku życia. Treningi siłowe towarzyszą mu od 5 lat. Przeważnie ćwiczy 5 razy w tygodniu - 3 razy trening siłowy z rozciąganiem oraz 2 treningi sparingowe.