Merrell AllOut Fuse [TEST]

Merrell AllOut Fuse, to but z nowej kolekcji AllOut. ?Biegaj w nich, gdziekolwiek chcesz? - można przeczytać zachętę na stronie producenta. Posłuchałem i biegałem.

AllOut Fuse zbliżone to buty do biegania naturalnego. Butami minimalistycznymi nie są. Merrell ma osobną linię obuwia biegowego dla minimalistów o prostej i wiele mówiącej nazwie Barefoot.

Pierwsze wrażenie:

O wyglądzie krótko, bo to kwestia gustu. Moim zdaniem są ładne. Ja testowałem szare z niebieskimi elementami i odblaskami. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne. Tyle. Tak wyglądały, kiedy wyciągnąłem je z pudełka:

Merrell AllOut FuseMerrell AllOut Fuse Merrell Po założeniu na nogę czuje się, jak but idealnie dopasowuje się do stopy. Naprawdę idealnie. Mam dość szerokie stopy, palce średniej długości całkiem grube i nie czułem żadnego dyskomfortu. Przód buta jest szeroki, dlatego palce mają wystarczająco dużo miejsca.

Tył buta jest węższy i pozostała część stopy miło opleciona jest przez miękką, cienką warstwę wyściółki. Opleciona to dobre słowo. Producent nie na darmo nazwał buty Fuse (ang. to fuse - stapiać się). But czuć na nodze, ale nie przeszkadza. Nie jest nachalny i nic nie narzuca, ale jest obecny.

Podeszwa jest niezbyt gruba i zapewnia bardzo dobrą przyczepność na asfalcie i chodniku, choć jest to but trailowy (od biegania po asfalcie, nie bieżnik nie "zjechał się"). Leśna droga, szuter, piach butom tego typu nie powinny sprawiać trudności. I tak jest. Na błocie trzeba uważać, bo brakuje mu bieżnika jak z opony traktora.

Merrell AllOut FuseMerrell AllOut Fuse Paweł Jeleniewski Mimo że to but trailowy, wcale nie czułem, żeby stabilizacja kroku była szczególnie wzmacniana przez konstrukcję buta. Zapiętek co prawda nie jest tak miękki i plastyczny jak na przykład w Inov-8 Road Extreme 176, ale nie jest sztywny i nie działa jak pumeks. Dostosowuje się do pięty. Achillesów sobie nie obtarłem. A wszystkie nowe buty biegowe, które miałem do tej pory zostawiały po sobie krwawy ślad. But raczej przez to, że idealnie dopasowuje się do nogi i ma cienką podeszwę, pozawala stopie pracować i bronić się przed kontuzją.

Jestem mile zaskoczony systemem sznurowania Omni-Fit. Do tej pory poprawa wiązania wiązała się z długą przerwą. Poluzuj, naciągnij, poluzuj, naciągnij. Tak osiem razy przy każdym z oczek, przez które przewlokłeś sznurówki.

W Fuse'ach sprawa jest dużo prostsza. Sznurówki przewleczone są przez niewielkie pętle z tasiemki szerokości ok. 0,5 centymetra. Tasiemka ta przytwierdzona jest do buta mniej więcej w 1/3 jego wysokości. Dzięki temu ściągając sznurówki nie ciągniemy punktowo za część poszycia buta. Działamy na równomiernie na całą ścianę.

Merrel AllOut FuseMerrel AllOut Fuse Paweł Jeleniewski

Trening:

W tych butach przebiegłem przez dwa miesiące równo 500 kilometrów. Przejechałem też 40 na rowerze (dwa sprinty w triathlonie). Biegałem głównie po lesie, po nierównym gruncie, ale też na asfalcie. Biegałem w skarpetach i bez. Robiłem treningi szybkościowe, długie wybiegania (max. 30 km) i podbiegi .

Zacznijmy od długich wybiegań. Przy dłuższych dystansach wcale nie czułem dyskomfortu spowodowanego niewielką amortyzacją, na co niektórzy się skarżą przy butach tego typu. Nie wiem czy to zasługa butów, czy moich mocarnych łyd i tego, że dużo czasu poświęcam na wzmacnianie nóg . Trudno rozstrzygnąć. Nie zmienia to faktu, że biegało mi się w Merrellach naprawdę dobrze.

Amortyzacja przydaje się w lesie, na zbiegach i nierównym gruncie, kiedy czasem spadnie się na piętę. Niezależnie od tego czy po zboczu się wspinamy, czy zbiegamy, nie tracimy przyczepności.

Podobnie jest z podbiegami. Podczas pracy nad siła biegową czuć przy każdym roku, że siła włożona w jego wykonanie, wraca do nas przy odbijaniu się stopy od gruntu. To rzecz wskazana również podczas treningów szybkościowych.

Skoro mowa o szybkości, w warunkach zawodów to AllOut Fuse dobrze się sprawdził. Były to tylko dwa biegi na dystansie 5 km , ale poprzedzone przecież pływaniem i jazdą na rowerze. Zaczynając bieg, byłem zmęczony, startowałem bez skarpetek. Nóg nie obtarłem, nie pojawiły się pęcherze, nic mnie nie bolało.

Niedługo w tych butach pobiegnę maraton. Recenzję zaktualizuję.

Szukasz startu na wrzesień? Sprawdź Kalendarz Biegów PolskaBiega.pl

Specyfikacja:

Firma: Merrell

Model: AllOut Fuse

Waga: 224g (rozmiar 44/)

Spadek (drop): 6 mm

Amortyzacja: EVA - 12 mm

Cena: 449 złotych

Parametry - skala 1-5:

1. Amortyzacja:2

2. Stabilizacja: 4

3. Trzymanie stopy: 5

4. Sztywność: 1

5. Przyczepność: 5 (asfalt, szuter, leśny dukt)

6. Wentylacja: 4,5

7. Wygoda: 5

8. Dynamiczność: 5

Zastosowanie - skala 1-5 :

1. długie wybiegania: 4

2. codzienne treningi: 5

3. trening szybkościowy: 5

4. triathlon: 4,5

5. krótsze zawody: 5

But dobry zarówno na trail jak i na asfalt.

Najlepsze dla stopy: pronującej, supinującej bądź neutralnej, o normalnej szerokości.

źródło: Okazje.info