Zapytaj eksperta: czym się różnią startówki od butów naturalnych?

Jedne i drugie są bardzo lekkie, niemal pozbawione amortyzacji. Buty startowe i minimalistyczne - co je od siebie odróżnia? Maciej Łucyk - ekspert Intersport odpowiada na Wasze pytania do końca maja. Pytajcie o wszystko, co Was w bieganiu nurtuje.

"Niedawno kupiłam startówki Brooks T6 Racer. Mają mało amortyzacji i są bardzo lekkie, co teoretycznie czyni je modelem z pogranicza naturalnych. Czy butów startowych można używać również do biegania naturalnego i odwrotnie? Czy te buty różnią się czymś znaczącym?

Pozdrawiam, M."

Buty startowe mimo podobnej budowy różnią się od butów minimalistycznych. Startówki posiadają usztywnienie śródstopia, które ma za zadanie stabilizować stopę przed skręceniem, a buty minimalistyczne nie maja tej właściwości, w środkową część buta można tam wyginać we wszystkich kierunkach. Dodatkowo buty startowe nie będą tak miękkie jak buty minimalistyczne. Startówki występują również w modelach dla nadpronatorów. Posiadają systemy, które wspomagają stopę podczas biegania, co jest raczej niedopuszczalne w butach do biegania naturalnego.

Pozdrawiam Maciej Łucyk

Masz pytanie? Zadaj je ekspertowi! Maciej Łucyk odpowiada na Wasze pytania do końca maja. Wystarczy napisać na zapytaj.eksperta@gazeta.pl.

Przeczytaj również: Zapytaj eksperta: Jak to jest z tym maratonem? Zapytaj eksperta: Co jeść po treningu i podczas maratonu? Zapytaj eksperta: Powrót do biegania po kontuzji

Partnerem akcji jest: Logo InterSportLogo InterSport Intersport

Dołącz do nas na Facebooku.