Wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja wyników wskaźnika BMI została opracowana tylko dla osób dorosłych i nie może być stosowana u dzieci.
Wyznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia zachorowania na choroby związane z nadwagą i otyłością, np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. Podwyższona wartość wskaźnika BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.
BIEGANIE A ODCHUDZANIE. JAK BIEGAĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ? [SPRAWDŹ!]
BMI jest bardzo prosty w interpretacji jednak trzeba podchodzić do tego racjonalnie i nie można patrzeć tylko na same wartości liczbowe. Np. kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Drugim przykładem będą biegacze długodystansowi, ich BMI może wskazywać na skrajną niedowagę. Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się między populacjami o różnych proporcjach ciała.
Wskaźnik otłuszczenia ciała BAI (ang. Body Adiposity Index), wydaje się być lepszym sposobem na zdefiniowani procentowego udziału tkanki tłuszczowej w naszym organizmie niż ww. wskaźnik masy ciała (BMI). Niestety, wskaźnik BMI nie jest doskonały i do tej pory stosowany jest do określania stopnia otłuszczenia ciała, ale nie pokazuje on faktycznego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI również nie uwzględnia płci, dlatego ciężko go porównywać ten sam wynik pomiędzy osobami różnej płci oraz ich pochodzenia.
Natomiast BAI powstał w oparciu o rzeczywiste pomiary ludzi dokonane w USA oraz Meksyku i obliczany jest na podstawie pomiarów obwodu bioder i wysokości ciała, w podziale na trzy grupy wiekowe . Wskaźnik ten może być szczególnie przydatny w celu określenia zagrożeń dla zdrowia jakie niesie tkanka tłuszczowa rozmieszczona w różnych partiach ciała.
Po porównaniu obydwu wskaźników widać, że BAI może być dokładniejszy od starszego i popularniejszego BMI. Dlatego warto sprawdzić jaki udział ma tłuszcz w składzie naszego organizmu.
SPRAWDŹ NASZE INNE KALKULATORY:
Ten kalkulator pozwala w prosty sposób oblicz tempo biegu na podstawie dwóch danych: dystansu i czasu.
2. PRZELICZNIK TEMPA BIEGU [KLIK]
To narzędzie pozwoli przeliczyć ci tempo biegu podane w jednej jednostce, np. km/h na inną jednostkę, np. m/s.
To narzędzie pozwoli Ci przewidzieć, jaki wynik możesz osiągnąć na najpopularniejszych dystansach - jeśli znasz swój czas biegu na chociażby jednym z podanych przez nas dystansów.
Ten kalkulator pozwoli ci obliczyć, ile kalorii spalasz w trakcie biegu. Wpisz przebiegnięty dystans, swoją masę ciała i czas, w jakim tempie pokonałeś/aś ten dystans
5. KALKULATOR NAWODNIENIA [KLIK]
Ten kalkulator pozwoli ci obliczyć, ile wody powinieneś wypić w trakcie i po treningu. Podaj swoją masę, temperaturę powietrza, zakładane tempo biegu