Biegiem na Majdan. Janina Ochojska: "Dobrze, że biegniecie"

Nie powinniśmy być obojętni na to, co się dzieje u sąsiadów. Taka obojętność zaszkodziłaby naszym przyszłym kontaktom z Ukrainą. Żal, że nie pomogliśmy, może im zostać w pamięci. - mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcja Humanitarnej o akcji Biegiem na Majdan.

Piotr Pacewicz: Jak idzie zbiórka na U krainę?

Janina Ochojska: Po moim ostatnim apelu zebraliśmy w kilka dni 36 tys. zł. Uzbierane wcześniej 87 tys. już wydaliśmy na pomoc dla sześciu tysięcy osób w obwodach donieckim i ługańskim. Transport z Polski jest zbyt drogi, więc wszystko kupowaliśmy na miejscu: żywność, środki czystości, ciepłe ubrania, śpiwory, piecyki. Ale tego starczy tylko na miesiąc! Sytuacja jest dramatyczna, już jest bardzo zimno. Widzieliśmy jak ludzie marzną w pomieszczeniach, w których tymczasowo żyją. Brakuje jedzenia. Widzieliśmy dzieci, które nie chodzą do szkoły, plączą się wśród dorosłych na podwórkach ośrodków, w których umieszczono uchodźców. To są często ośrodki wakacyjne, bez ogrzewania. Wiele z tych osób może nie przeżyć zimy - zwłaszcza osoby starsze, chore. Tym bardziej, że nie ma lekarzy, leków, przychodnie są nieczynne. Dlatego apelujemy o wpłacanie na nasze konto, każdy grosz się liczy. Cieszę się też z waszej inicjatywy, by zrobić zbiórkę na otwartym treningu przez waszym Biegiem [*w niedzielę 16 listopada, od 12.00 do 14.00 na stadionie Agrykoli w Warszawie będzie można wpłacić pieniądze do puszki].

Nasz Bieg nie wydaje ci się fanaberią ?

Każda inicjatywa, która przypomina o sytuacji na Ukrainie jest dobra, zwłaszcza jak jest głośna, bo generalnie słabo wypadamy w tej solidarności. Łatwo zapominamy o tym, co tam się dzieje, o tym jak ofiary wojny cierpią. Wasz Bieg przypomni też o protestach na Majdanie sprzed roku, o ich odwadze i determinacji. Nie powinniśmy być obojętni na to, co się dzieje u sąsiadów. Taka obojętność zaszkodziłaby naszym przyszłym kontaktom z Ukrainą. Żal, że nie pomogliśmy, może im zostać w pamięci. 

Nie wiem, czy wiesz, że w składzie naszej sztafety jest Witek Misztela, który jeździ na wózku. Ma w maratonie rekord życiowy lepszy o 15 minut niż rekord świata Denisa Kimetto

Nie znam się na rekordach, ale pozdrów go ode mnie serdecznie. Wszystkich pozdrów!

Pomóż Ukrainie przeżyć zimę! Wpłać dowolna sumę na konto PAH: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Ukraina" Numer IBAN : PL91 1060 0076 0000 3310 0015 4960

Więcej informacji o akcji Biegiem na Majdan znajdziesz na stronie PolskaBiega.pl/biegiemnamajdan oraz na facebook-u .

Partnerem strategicznym akcji jest:

Logo PZU ZdrowieLogo PZU Zdrowie PZU PZU