Bieganie a odchudzanie. Jak włączyć bieganie do odchudzania

Wiele osób wraz z nowym rokiem postanowi zacząć odchudzanie. Wielu jako doskonały środek do celu, jakim będzie redukcja masy ciała, wybierze bieganie. Jaką rolę bieganie powinno odegrać w procesie odchudzania?

Od tematu połączenia biegania z odchudzaniem uciec się nie da, szczególnie wśród początkujących biegaczy . Dlatego zastanowimy się, jaką rolę w tym procesie trening może odegrać.

Zacznijmy jednak od banału: sama wyższa aktywność fizyczna bardzo rzadko wystarczy, aby zredukować masę ciała. Wynika to między innymi z małej ilości energii zużytej w jej trakcie czy z reakcji hormonalnych organizmu na wyższą aktywność fizyczną i ich następstw.

Zobacz wideo

GOTOWY ZIMOWY PLAN TRENINGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY

Co natomiast, jeżeli już biegasz? Czy można podać charakterystykę jednej jednostki treningu, która będzie najskuteczniejsza w odchudzaniu? Jakąś procedurę, sprawdzającą się w pracy z osobą starającą się schudnąć?

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma jednego rozwiązania. W poszukiwaniu takiego "idealnego treningu" zależałoby nam jednocześnie na możliwie wysokim wydatku energii, powysiłkowych reakcjach hormonalnych prowadzących do wykorzystania tkanki tłuszczowej jako źródła energii i jednocześnie szybkiej regeneracji organizmu po wysiłku, aby można było szybko podjąć bezpiecznie kolejny bieg.

Myślenie o bieganiu wyłącznie w kontekście "gramów tkanki tłuszczowej" spalonych w trakcie wysiłku jest bowiem mylne. Zużycie "10 gramów tkanki tłuszczowej" w trakcie biegu nie znaczy, że tej tkanki tłuszczowej się pozbyliśmy.

Na przykład, jednym ze źródeł energii w trakcie treningu wytrzymałościowego jest tłuszcz śródmięśniowy. Jego zapasy po zakończeniu wysiłku się uzupełniają. Choćby dlatego ograniczanie się do "strefy spalania tkanki tłuszczowej" nie ma sensu.

Wysoko intensywne, krótkie treningi , do których zaliczamy interwały , wiążą się natomiast z mniejszymi wydatkami energii, niż dłuższe (i łatwiejsze do zniesienia) treningi o trochę mniejszej intensywności.

Popularny argument o dodatkowych kaloriach spalonych po bardzo intensywnym wysiłku, w okresie regeneracji organizmu (to, co nazywamy EPOC ) wydaje się nietrafiony.

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.