Plan treningowy na półmaraton. Czas 2 godziny

Planujesz poprawić swój wynik w półmaratonie? A może po prostu szukasz planu, według którego mógłbyś się przygotować do debiutu? Mamy dla was 10-tygodniowy plan treningowy do półmaratonu na: 2:00. Jak biegać, czym uzupełniać trening i dlaczego?

Półmaraton to bieg na dystansie 21,0975 km - a więc równo połowa z dystansu klasycznego maratonu . Mimo dużo krótszej i być może mniej spektakularnej historii, półmaraton cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością wśród zawodników.

Trochę faktów

Pierwszy rekord świata odnotowany został w 1960 roku (ARRS - Association of Road Racing Statisticians - Stowarzyszenie Statystyków Biegów Ulicznych) i wynosił 67 minut i jedną sekundę. Dystans półmaratonu mimo iż potrafi zrobić wrażenie i nieźle zmęczyć, nie jest tak wymagający jak pełen maraton. Również trening nie wymaga od zawodników tak wielkich poświęceń jak przygotowania do biegu na królewskim dystansie...

WYBIERZ SWÓJ PÓŁMARATON Z KALENDARZEM POLSKABIEGA.PL

W Polsce biegi na dystansie półmaratonu zaczęły cieszyć się zwiększoną popularnością w obecnym stuleciu. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej, podejrzewam, że obecnie gdyby ktoś bardzo się uparł mógłby startować w zorganizowanych biegach na dystansie półmaratonu praktycznie w każdy weekend.

W  najbardziej popularnych biegach (Półmaraton Poznański, Półmaraton Warszawski) startuje kilka tysięcy osób, a frekwencja wzrasta z każdym rokiem. Mimo to ciągle brakuje nam do najbardziej popularnych imprez tego typu na świecie, największy dotychczas półmaraton na świecie Brolotpet (między Kopenhagą a Malmo) odbył się w 2000 roku. Na mecie pojawiło się prawie 80 tysięcy zawodników!

Jak się przygotować?

W artykule o przygotowaniu do biegu na 10 km (wraz z planami treningowymi) pisałem o treningu i środkach treningowych . Te informacje przydadzą nam się również teraz. Tym razem czasu mamy trochę więcej, ale też zadanie do wykonania zdecydowanie trudniejsze. Przygotowałem dla was plan zakładający przygotowanie do przebiegnięcia półmaratonu w 2:00.

Przygotuj się do półmaratonu na wiosnęPrzygotuj się do półmaratonu na wiosnę Shutterstock Shutterstock

PLAN NA PÓŁMARATON W 2 GODZINY

Dedykowany osobom, które biegają bardziej lub mniej regularnie, ale godzinny bieg w spokojnym tempie nie sprawia im problemu.

Zawodnik, który osiąga podczas biegu na 10 km rezultat w okolicy 55 minut, spokojnie może pokusić się o złamanie bariery dwóch godzin w półmaratonie. Półmaraton w 2 godziny, to bieg ze stałą prędkością ok. 10,55 km/h (5:41 min/km). Około 50% zawodników osiąga taki rezultat podczas zawodów.

ZOBACZ TEŻ:

PLAN TRENINGOWY NA PÓŁMARATON W 1:45

PLAN TRENINGOWY NA PÓŁMARATON W 2:15

O autorze: Piotr Książkiewicz - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, trener II klasy lekkiej atletyki, organizator biegów i szybki biegacz z życiówką 2:43:53 z Poznania z 2012 roku i 1:14 w półmaratonie.