Półmaraton to bieg na dystansie 21,0975 km - a więc równo połowa z dystansu klasycznego maratonu. Mimo dużo krótszej i być może mniej spektakularnej historii, półmaraton cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością wśród zawodników.
Trochę faktów
Pierwszy rekord świata odnotowany został w 1960 roku (ARRS - Association of Road Racing Statisticians - Stowarzyszenie Statystyków Biegów Ulicznych) i wynosił 67 minut i jedną sekundę. Dystans półmaratonu mimo iż potrafi zrobić wrażenie i nieźle zmęczyć, nie jest tak wymagający jak pełen maraton. Również trening nie wymaga od zawodników tak wielkich poświęceń jak przygotowania do biegu na królewskim dystansie.
W Polsce biegi na dystansie półmaratonu zaczęły cieszyć się zwiększoną popularnością w obecnym stuleciu. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej, podejrzewam, że obecnie gdyby ktoś bardzo się uparł mógłby startować w zorganizowanych biegach na dystansie półmaratonu praktycznie w każdy weekend.
ZAPLANUJ START W PÓŁMARATONIE Z KALENDARZEM POLSKABIEGA.PL
W najbardziej popularnych biegach (Półmaraton Poznański, Półmaraton Warszawski) startuje kilka tysięcy osób, a frekwencja wzrasta z każdym rokiem. Mimo to ciągle brakuje nam do najbardziej popularnych imprez tego typu na świecie, największy dotychczas półmaraton na świecie Brolotpet (między Kopenhagą a Malmo) odbył się w 2000 roku. Na mecie pojawiło się prawie 80 tysięcy zawodników!
Jak się przygotować?
W artykule o przygotowaniu do biegu na 10 km (wraz z planami treningowymi) pisałem o treningu i środkach treningowych. Te informacje przydadzą nam się również teraz. Tym razem czasu mamy trochę więcej, ale też zadanie do wykonania zdecydowanie trudniejsze. Przygotowałem dla was plan zakładający przygotowanie do przebiegnięcia półmaratonu w 1:45.
Przygotuj się do półmaratonu na wiosnę Shutterstock Shutterstock
PLAN NA 1:45 - jest dla osób, które trenują już od jakiegoś czasu, biegają na zawodach 10 km z czasem 47-48 minut. Półmaraton w 1 godzinę i 45 minut, to bieg ze stałą prędkością ok. 12.06 km/h (4:58 min/km). Tylko 25% zawodników osiąga na zawodach taki wynik.
ZOBACZ TEŻ:
PLAN TRENINGOWY NA PÓŁMARATON W 2:00
PLAN TRENINGOWY NA PÓŁMARATON W 2:15
O autorze: Piotr Książkiewicz - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, trener II klasy lekkiej atletyki, organizator biegów i szybki biegacz z życiówką 2:43:53 z Poznania z 2012 roku i 1:14 w półmaratonie.
Materiały partnerów
zobacz wybrane produkty