Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - wszystko co musisz wiedzieć

Morze, plaża, słońce...To wszystko czeka na uczestników jednej z największych imprez triathlonowych w Polsce - Herbelife IRONMAN 70.3 Gdynia, która odbędzie się już w nadchodzący weekend, 5-7 sierpnia 2016. Ale to nie wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów.

Gdynia co roku przyciąga tysiące zawodników, którzy chcą zmierzyć się z dystansem popularnej „połówki Ironmana”. W tym roku na liście startowej jest 2373 nazwisk. Impreza od zeszłego roku odbywa się pod szyldem IRONMAN 70.3, co spowodowało większy udział zagranicznych gości w tej imprezie. Nie tylko wśród PROsów, ale także amatorów. Dla osób, które nie decydują się na długi dystans organizator zaplanował zmagania na dystansie sprintu.

Trasa Triathlon Gdynia

Trasa zawodów w porównaniu z rokiem ubiegłym uległa modyfikacjom. Zmienione zostało wyjście z wody, trasa kolarska to teraz jedna pętla, zmieniono też etap biegowy. Meta zlokalizowana jest na plaży miejskiej w Gdyni. Przebudowano też strefę zmian.

Do przepłynięcia uczestnicy mają 1,9 km

Trasa pływacka Herbalife Ironman 70.3 GdyniaTrasa pływacka Herbalife Ironman 70.3 Gdynia Herbalife Ironman 70.3 Gdynia

Nowa trasa kolarska to jedna pętla o długości 90 kilometrów.

Trasa kolarska Herbalife Ironman 70.3 GdyniaTrasa kolarska Herbalife Ironman 70.3 Gdynia Herbalife Ironman 70.3 Gdynia

Trasa biegowa jak co roku piękna i wymagająca. W zeszłym roku pomagał na niej doping kibiców. W tym roku też nie powinno ich w Gdyni zabraknąć.

Trasa biegowa Herbalife Ironman 70.3 GdyniaTrasa biegowa Herbalife Ironman 70.3 Gdynia Herbalife Ironman 70.3 Gdynia

 Kto będzie się ścigał?

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia zobaczymy czołówkę triathlonistów z Polski i świata. Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 46 zawodników z licencją PRO IRONMAN. Głównymi kandydatami do zwycięstwa są Brytyjczyk, Joe Skipper i Niemka, Diana Riesler. Pula nagród wynosi 17 000 USD.

Gdynia co roku przyciąga największe triathlonowe gwiazdy. W poprzednich latach wygrywali m.in. Andreas Raelert, aktualny wicemistrz świata IRONMAN, czy Nils Frommhold, który ustanowił rekord gdyńskiej imprezy z czasem 3 godziny, 54 minuty i 7 sekund. Znakomitych triathlonistów nie zabraknie również w tym roku. Zapowiada się zacięta walka o zwycięstwo, co oczywiście jest z korzyścią dla kibiców, którzy tłumnie pojawiają się na trasie zawodów – mówi Michał Drelich, dyrektor Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia.

Wśród mężczyzn, najmocniejszym zawodnikiem wydaje się być Joe Skipper. Brytyjczyk niedawno zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach Challenge Roth (7:56:23), ustępując jedynie rewelacyjnemu Janowi Frodeno, który ustanowił w tym dniu rekord świata, i wyprzedzając o minutę ubiegłorocznego zwycięzcę z Gdyni, Nilsa Frommholda. Głównym rywalem Skippera będzie Niemiec Stefan Schmid, który w ubiegłym roku wygrał zawody IRONMAN Cozumel w Meksyku. Wśród faworytów zawsze wymieniany jest też Anton Blokhin. Ukrainiec z białoruskim paszportem regularnie pojawia się w Gdyni na podium. W 2015 roku ustąpił pola jedynie Frommholdowi, a w październiku był drugi na mocno obsadzonych zawodach IRONMAN Barcelona.

Miłosz SowińskiMiłosz Sowiński Miłosz Sowiński

Do walki o medale z całą pewnością włączą się też Polacy. Rewelacja ubiegłorocznych zawodów w Gdyni, Miłosz Sowiński w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy udowodnił, że trzecie miejsce na Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia 2015 nie było przypadkiem. Wiele do udowodnienia mają Mikołaj Luft i Kacper Adam. Luft w maju tego roku, pierwszy raz w karierze zdobył tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim. Kacper Adam po znakomitych sezonach 2014 i 2015, kiedy to ustanowił swój rekord życiowy (3:51, Challenge Bahrain) oraz dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim, nie wygrał w tym roku żadnych mocno obsadzonych zawodów. Czarnym koniem gdyńskiego triathlonu może być Łukasz Kalaszczyński. W ubiegłym roku zdobył tytuł wicemistrza Polski na dystansie średnim, a w tym roku zdominował zawody z cyklu Garmin Iron Triathlon oraz wygrał w EuCO Susz Triathlon..

Wśród kobiet, tytułu bronić będzie Diana Riesler. Niemka w ciągu ostatnich dwóch lat pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium na międzynarodowych imprezach, zwyciężając dwukrotnie w IRONMAN Malaysia oraz triumfując w IRONMAN Lanzarote, Challenge Poznań i Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. W tym roku IRONMAN Lanzarote ukończyła na 4. pozycji, a Mistrzostw Europy Mainova IRONMAN Frankfurt nie ukończyła z powodu hipotermii na odcinku pływackim:

Po dwóch tygodniach solidnego treningu, nie ma już śladu po problemach we Frankfurcie. Czuję, że moja dyspozycja jest dobra i chcę w Gdyni powtórzyć ubiegłoroczny sukces – mówi Diana Riesler.

Największą konkurentką Riesler wydaje się być reprezentantka USA – Mary Beth Ellis. Doświadczona i utytułowana Amerykanka po kilku latach przerwy wraca do światowej czołówki. Do walki o zwycięstwo może włączyć się reprezentantka Austrii – Michaela Herlbauer. W tym roku zajęła drugie miejsce podczas IRONMAN Austria, a w ciągu ostatnich trzech lat sześciokrotnie stawała na podium prestiżowych zawodów z cyklu IRONMAN 70.3 i Challenge, ale jeszcze nigdy nie zwyciężyła.

Honoru polskich zawodniczek bronić będą Ewa Bugdoł i Ewa Komander. Bugdoł w ostatni weekend wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy ETU. Ponadto, jest aktualną Mistrzynią Polski na dystansie średnim. Ewa Komander co roku plasuje się w czołówce zawodniczek startujących w Gdyni. W ubiegłym roku stanęła tam na najniższym stopniu podium. Kciuki trzymamy także za Olgę Kowalską, Annę Wiese i Aleksandrę Jędrzejewską.

Nie samymi zawodami Gdynia żyje

Poza sportową rywalizacją zaplanowano też czas na kulturę.

Organizatorzy zapraszają na premierowy pokaz sztuki teatralnej, wyreżyserowanej przez Piotra Nowaka. Uroczysta premiera "Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza" odbędzie się 06.08.2016 r. (sobota), o godzinie 19:00 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Bilety dostępne na: https://www.ebilet.pl/teatr/komedia/triathlon-story/

Sztuka „Triathlon story” to wyjątkowo energetyczna i dynamiczna komedia, która rozgrywa się w przeddzień zawodów IRONMAN.

Herbalife IRONMAN 70.3 GdyniaHerbalife IRONMAN 70.3 Gdynia Fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta


W hotelowym pokoju, wieczorem, przypadkowo spotykają się czterej uczestnicy tych najbardziej prestiżowych triathlonowych zmagań. Każdy z nich zjawia się tam z innego powodu i każdy z nich czegoś innego oczekuje od startu.

Łączy ich triathlon, a co ich dzieli? Wszystko! Mają zupełnie odmienne poglądy na życie i odmienne życiowe doświadczenia, różne temperamenty i sprzeczne charaktery, nawet poczucie humoru każdy z nich ma inne. Wydawać by się mogło, że nigdy się ze sobą nie dogadają, jednak wymykające się spod kontroli absurdalne zdarzenia powodują, że pomiędzy bohaterami zawiązuje się prawdziwe męskie porozumienie, a może nawet rodzi się męska przyjaźń.

„Triathlon story” rozbraja szczerością, uwodzi potężną dawką dobrego humoru i nie zwalnia tempa ani na chwilę. Bawi widzów od pierwszej do ostatniej minuty spektaklu. Nieoczekiwane zwroty akcji, brawurowe sytuacje i mistrzowska gra aktorska: Bartłomieja Topy, Leszka Lichoty, Waldemara Błaszczyka oraz Piotra Nowaka, który jest jednocześnie reżyserem sztuki, gwarantują doskonałą, pełną pozytywnych emocji rozrywkę.

Pozostałe wyścigi

Poza niedzielnymi zmaganiami na dystansie Ironman 70.3 w sobotę rozegrany zostanie wyścig na dystansie sprinterskim. Uczestnicy do pokonania będą mieli 750 metrów pływania, 20,6 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów biegu. Z tym dystansem zmierzy się 1000 osób.

W piątek do sportowej zabawy zaproszone są dzieci w ramach ITAKA IRONKIDS Gdynia. Zapisanych jest aż 275 młodych triathlonistów.

Ironman 70.3 GdyniaIronman 70.3 Gdynia fot: www.sportografia.pl www.sportevolution.pl

PROGRAM Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia

Czwartek, 4 sierpnia 2016 21:00  

Kino Letnie z Vectra VoD - Tour de France (Pl. Grunwaldzki, przy Teatrze Muzycznym)

Piątek, 5 sierpnia 2016

08:00 - 09:00             Oficjalny trening pływacki w Zatoce Gdańskiej (Plaża Miejska Gdynia)

12:00 - 20:00             Godziny otwarcia Biura zawodów i Expo (Skwer Kościuszki)

12:00 - 14:30             Godzny otwarcia Biura zawodów - ITAKA IRONKIDS (Bulwar Nadmorski Gdynia)

15:00 - 17:00             ITAKA IRONKIDS (Bulwar Nadmorski Gdynia)

15:00 – 21:30             Wprowadzanie rowerów do Strefy Zmian – dystans sprint i sztafety (Skwer Kościuszki)

16:00 - 20:00             Welcome banquet dystans sprint/sztafety

17:30 - 18:00             Dekoracje ITAKA IRONKIDS

19:00 – 19:30             Odprawa techniczna w języku polskim – dystans sprint/sztefety

19:30 – 20:00             Odprawa techniczna w języku angielskim – dystans sprint/sztafety

21:00   Kino Letnie z Vectra VoD - "Fighter" (Pl. Grunwaldzki, przy Teatrze Muzycznym)

Sobota, 6 sierpnia 2016

08:00 - 09:00               Oficjalny trening w Zatoce Gdańskiej (Plaża Miejska Gdynia)

08:00 - 09:30             Godziny otwarcia Strefy Zmian - sprint i sztafety (Skwer Kościuszki)

09:00 - - 20:00             Godziny otwarcia Biura zawodów (tylko dla dystansu IRONMAN 70.3) i Expo (Skwer Kościuszki)

09:00 - 16:00             Godziny otwarcia Trybuny VIP

10:00 - 12:00             I seria - dystans sprint (Mężczyźni AG 16-39)

12:00 - 14:00             II seria - dystans sprint + sztafety (Mężczyźni AG 40+, kobiety, sztafety)

14:00 - 16:00             Wydawanie rowerów ze Strefy Zmian - sprint i sztafety (Skwer Kościuszki)

14:30 - 15:30             Dekoracje

15:00 - 16:00             Odprawa techniczna dla zawodników PRO

16:00 - 20:00             Welcome banquet

16:30 - 17:00             Prezentacja elity sportowej

17:00 - 22:00             Wstawianie rowerów do Strefy Zmian - IRONMAN 70.3 (Skwer Kościuszki)

17:30 - 18:30             Odprawa techniczna w języku polskim – dystans IRONMAN 70.3

18:30 - 19:30             Odprawa techniczna w języku angielskim – dystans IRONMAN 70.3

19:00             "Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza" (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)

21:00   Kino Letnie z Vectra VoD - "Ze wszystkich sił" (Pl. Grunwaldzki, przy Teatrze Muzycznym)

Niedziela, 7 sierpnia 2016

06:30 - 07:30              Godziny otwarcia Strefy Zmian (Skwer Kościuszki)

09:00 - 19:00             Godziny otwarcia Expo (Skwer Kościuszki)

09:00 - 17:00             Godziny otwarcia Trybuny VIP

08:00             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  PRO Mężczyźni

08:02             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  PRO Kobiety

08:10             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  Age Women (18+) Age Group Men (18-24, 25-29)

08:20             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  Age Group Men (30-34)

08:30             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  Age Group Men (35-39)

08:40             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start  Age Group Men (40-44)

08:50             Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia - start Age Group Men (45+)

~ 11:50             Planowany finisz zwycięzcy

~ 12:20             Planowany finisz zwyciężczyni

15:00 - 19:00             Wydawanie rowerów ze Strefy Zmian - IRONMAN 70.3 (Skwer Kościuszki)

16:50             Zamknięcie trasy Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia

17:00 - 18:00             Dekoracje Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia

18:00 - 19:00             Ceremonia wręczenia slotów na MŚ IRONMAN 70.3 Chattanooga 2017

19:00 –              After Party