Wielki finał Garmin Iron Triathlon już w niedzielę w Elblągu!

Przed zawodnikami startującymi w Garmin Iron Triathlon, najstarszym cyklu triathlonowym w Polsce, pozostała już tylko jedna edycja, która odbędzie się w niedzielę 17 lipca w Elblągu. To tu będzie miał miejsce wielki finał, podczas którego poznamy zwycięzcę klasyfikacji generalnej!

EKIPA EKSTREMALNA PRZECZYTAJ O PRZYGOTOWANIACH EKIPY EKSTREMALNEJ DO TYCH ZAWODÓW! >>

Jesteś pasjonatem sportu? Ten konkurs jest dla ciebie! >>

Jak co roku, do klasyfikacji generalnej cyklu liczą się 4 najlepsze starty na dystansie 1/4 IM (0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,55 km biegu) lub 4 najlepsze zawody na dystansie 1/8 IM (0,475-22,5-5,275). Zawodnicy mogli rywalizować w Piasecznie, w Ślesinie k. Konina, w Radkowie w Górach Stołowych, w Stężycy na Kaszubach i już 17 lipca triathloniści zmierzą się na przepięknych trasach w Elblągu. Etap górski, który miał miejsce w Radkowie, był obowiązkowy. Jeśli ktoś jednak nie mógł wystartować w Radkowie, ale ukończy 4 pozostałe imprezy z cyklu, to także zostanie sklasyfikowany w „generalce”. Do ogólnego czasu „Ironmana na raty” takiej osoby zostanie doliczone 5% za nieobecność w tej najcięższej „ćwiartce” w Polsce. Główną klasyfikacją generalną cyklu Garmin Iron Triathlon na dystansie 1/4 IM i na dystansie 1/8IM będzie tzw. „Battle of the sexes” czyli bitwa płci (połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn).

ElblągElbląg źródło: elblag.portal.eu

Do niedzielnej rywalizacji zgłosiło się już prawie 650 zawodników i zawodniczek. Swoją obecność potwierdził Łukasz Kalaszczyński, który jest faworytem tegorocznego cyklu i ma już na swoim koncie 3 zwycięstwa w tym sezonie. W Elblągu nie zabraknie również Tomasza Szali czy Filipa Przymusińskiego – zawodników, którzy toczą zacięty bój o miejsce na podium w „generalce”. Ponadto wystartuje Marcin Ławicki – zwycięzca całego cyklu GIT w 2015 roku oraz Krzysztof Augustyniak – najlepszy w tej serii w sezonie 2013. Obecność tych triathlonistów gwarantuje wysoki poziom rywalizacji oraz duże emocje. Na starcie elbląskiego triathlonu zabraknie jedynie Mikołaja Lufta, aktualnego Mistrza Polski, który w roku 2014 triumfował w klasyfikacji generalnej cyklu Garmin Iron Triathlon. Do Elbląga przyjedzie także Krzysztof Wieszczek, aktor, który zadebiutował w triathlonie podczas tegorocznych zawodów Garmin Iron Triathlon Piaseczno.

„Aktualnie szlifuję formę na obozie w Szklarskiej Porębie do Mistrzostw Europy na dystansie długim, dlatego też nie pojawię się w Elblągu. Bardzo żałuję, bo w jednym miejscu mogliby zmierzyć się wszyscy zwycięzcy cyklu od początku jego istnienia. Na pewno będę obserwował całą rywalizację na waszym profilu facebookowym.” – powiedział Mikołaj Luft. „Na linii startu pojawi się cała śmietanka polskiego triathlonu w konwencji no-drafting i będzie to jedna z najsilniej obsadzonych ćwiartek w historii„ – dodaje Luft.

Triathloniści wystartują w rzece Elbląg, następnie zmierzą się z szybką i widowiskową trasą kolarską, by ukończyć zawody biegiem, którego trasa poprowadzona będzie między innymi przez ścisłe centrum Starego Miasta w Elblągu.

„Elbląg, który debiutuje zarówno w cyklu Garmin Iron Triathlon, jak i na polskiej mapie imprez triathlonowych, ma doskonałe warunku do uprawiania tej dyscypliny sportu. Lokalizacja strefy zmian nad samą rzeką Elbląg przy Bulwarze Zygmunta Augusta, położenie centrum zawodów wraz z expo oraz wytyczenie trasy biegowej ulicami Starego Miasta i mety u stóp katedry św. Mikołaja powoduje, że będą to wyjątkowo widowiskowe i atrakcyjne zawody” – powiedział Marcin Florek, organizator cyklu z firmy Labosport Polska.

GARMIN Iron TriathlonGARMIN Iron Triathlon fot.Piotr Naskrent/Maratomania.p

Zawodnicy, którzy ukończą minimum 4 imprezy z cyklu Garmin Iron Triathlon i stawią się na finale w Elblągu, będą mogli wziąć udział w rywalizacji „Kto pierwszy, ten lepszy”, w której główną nagrodą będzie samochód osobowy ufundowany przez sponsora strategicznego cyklu Peugeot Polska. Będzie to nowy SUV Peugeot 2008.

„Nie zapominamy o najmłodszych, dla których przygotowaliśmy zawody biegowe Garmin Kids, w których wystartować mogą nawet maluchy.” – dodaje Florek.

Dzieci i młodzież ścigać się będą na jednym z trzech dystansów: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). Po zawodach uczestnicy Garmin Kids i kibice będą mogli skorzystać z darmowej strefy rodzinnej firmy Beko, w której znajdować się będzie m.in. dmuchana zjeżdżalnia, basen z kulkami i darmowy popcorn.

Cały czas można zapisywać się na Garmin Iron Triathlon Elbląg, zarówno na triathlon, jak i na zawody biegowe dla dzieci Garmin Kids. Aby zarejestrować się na zawody należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej cyklu www.irontriathlon.pl