Triathlon - od czego zacząć i czy aby na pewno warto?

Triathlon może być ciekawą alternatywą dla biegaczy, zwłaszcza że wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. Ale czy to na pewno dobry pomysł?

Triathlon - z czym to się je?

Być może na początku połączenie pływania, jazdy rowerem i biegania wydawać się może skomplikowanym przedsięwzięciem, ale jak ktoś już złapie bakcyla, trudno się będzie od tego oderwać. Czy triathlon jest trudny? Bywa. Ale jednocześnie dostarcza bardzo dużo pozytywnych emocji oraz fizycznej i psychicznej siły, dlatego warto spróbować! Zwłaszcza, że imprez w których można wystartować jest coraz więcej i są na coraz wyższym poziomie.

Od czego zacząć?

Panuje przekonanie, że triathlon jest drogi. Cóż, każdy sport może być drogi. Na początek rzeczywiście potrzeba zgromadzić trochę więcej sprzętu niż przy trenowaniu jednej dyscypliny, ale nie trzeba go kupować (można pożyczyć) i nie trzeba od razu sięgać po rzeczy z najwyższej półki.

Do pływania przydadzą nam się okularki i pianka . Ceny tej ostatniej wahają się od 600 zł do 4000 złotych, ale są też wypożyczalnie gdzie za ok. 100 zł możemy jednorazowo z niej skorzystać. To dobry pomysł zwłaszcza dla debiutantów, kiedy nie jesteśmy pewni czy będziemy kontynuować triathlonową przygodę.

Pianka i okularki do triathlonuPianka i okularki do triathlonu TriWawa

Część kolarska to dla sporej grupy biegaczy duży problem. W domach królują rowery MTB, a w triathlonie przeważnie startuje się na rowerach czasowych lub szosowych . Ważna jest aerodynamika i szybkość. Rower górski świetnie radzi sobie w terenie, jednak na asfalcie, przez swój ciężar, geometrię ramy i szerokość opon, zostanie w tyle. Warto zainwestować w rower szosowy, taki na którym łatwiej i szybciej pokonamy odcinek kolarski zawodów. Ceny rowerów: nie ma podobno ich górnej granicy. Najprostszy model kupimy za około 2000 zł. Kwoty za te najbardziej zaawansowane modele sięgają równowartości dobrego auta.

Czy BIKE FITTING jest niezbędny? [TEST] >>

Część biegowa pod względem sprzętu będzie dla biegaczy najprostsza, bo buty na pewno mamy już gotowe.

Wszystkie te trzy dyscypliny połączy strój startowy , czyli jedno lub dwuczęściowy strój, w którym popłyniemy, pojedziemy i pobiegniemy bez przebierania się w czasie zawodów.

TriathlonTriathlon LUKASZ OGRODOWCZYK LUKASZ OGRODOWCZYK

Modyfikacji, opcji i dodatkowych akcesoriów jest tu nieskończenie wiele . Jak na każdą pasję na triathlon też możemy wydać miliony. Wszystko zależy jednak od tego jak bardzo chcemy się zaangażować i na ile pozwalają nam fundusze.

Triathlon Herbalife Ironman 70.3 w GdyniTriathlon Herbalife Ironman 70.3 w Gdyni ŁUKASZ GŁOWALA

ŁUKASZ CYNALEWSKI

Trening do triathlonu

Biegając 3 razy w tygodniu poświęcamy na trening około 2-6 godzin. Chcąc spróbować swoich sił w triathlonie trzeba będzie znaleźć czas na jaszcze dodatkowe parę godzin ruchu. Zależnie od wybranego dystansu na pływaniu i jeżdżeniu rowerem spędzimy od 4 do 10 godzin. Na pierwszy start warto wybrać krótszy dystans np. 1/4 Ironmana. Do pokonania będziemy mieli 950 pływania, 45 km na rowerze i 10 km biegu. Do takiego dystansu warto trenować od 5 do 9 godzin tygodniowo . Ale tak samo jak ze sprzętem godziny spędzone na treningu będą bardzo indywidualnie dobrane.

Dlaczego warto wziąć się za triathlon?

Sprzęt, aerodynamik, godziny spędzone na treningu to jedna strona triathlonowego medalu. Drugą, tą bardziej promienną, są ludzie którzy w triathlon są zaangażowani .

To pasjonaci, ludzie pełni energii, pozytywni i otwarci. Na starcie zawodów zawodnicy stają ramie w ramię, niezależnie od życiowej sytuacji. Uczestnicy znają się z widzenia na zawodach, znają swoje wyniki, na początku mniej wiedzą o swoich zawodach czy pozycji społecznej. A triathlon przyciąga bardzo różne środowiska. W strefie zmian obok siebie spotykają się pracownicy działu marketingu, księgowi, lekarze, prezesi, wojskowi, sprzedawcy, informatycy, emeryci i nauczyciele. Dopiero po dłuższej rozmowie i poznaniu się sportowcy zaczynają poruszać te bardziej codzienne tematy typu praca. Maciej Żywek w magazynie "Bieganie" przytaczał niedawno badania, z których wynikało, że w triathlon najbardziej zaangażowani nie są wcale ci, którzy do treningu podchodzą najbardziej profesjonalnie. Najbardziej zaangażowani są ci, którzy podchodzą do treningu i startu towarzysko. Oni zostaną aktywni w tej dziedzinie, mają najwięcej triathlonowych/sportowych znajomych, najszersze kontakty i często z takich triathlonowych znajomości rodzą się przyjaźnie, ale też i biznesy. Łatwość nawiązywania kontaktów i spotkanie na otwartym, pozytywnym gruncie pozwala na połączenie sił i nawiązanie współprac biznesowych.

A co z rodzinami?

Organizatorzy zawodów triathlonowych coraz częściej zapewniają atrakcje nie tylko dla szeroko rozumianych kibiców, ale szczególnie starają się o rodziny i dzieci zawodników. Na zawody jeździ się często całymi rodzinami, spędza parę dni w miejscu, gdzie odbywa się start. Na szczęście organizatorzy starają się zachęcić do aktywnego wypoczynku także potomstwo zawodników. Organizuje się start dla dzieci na krótkim dystansie lub zapewnia szereg atrakcji, tak by za rok to dzieci namawiały rodziców, by jeszcze raz pojechać w to samo miejsce.

TriathlonTriathlon ŁUKASZ CYNALEWSKI

Pierwsze kroki?

Warto przyjrzeć się imprezom, które zaplanowane są na ten sezon. Poszukać miejsca, dystansu, skompletować sprzęt i zacząć przygotowania. Pójść na basen, odkurzyć lub kupić rower i dołączyć nowe aktywności do biegowych treningów. Sezon triathlonowy w Polsce rozkwita w lipcu . Mamy więc 3 miesiące na przygotowana. Nie ma co czekać!

Business & Family Triathlon SportBusiness & Family Triathlon Sport materiały partnera

Równowaga w pracy, życiu prywatnym i . pasji

Triathlon jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin w Polsce. Tę popularność potwierdza rosnąca w ostatnich latach frekwencja na zawodach. Triathlon jest wybierany przez aktywnych liderów wielu branż, m.in. finansowej, farmaceutycznej, IT czy FMCG. Jest dyscypliną dla tych, którzy lubią w życiu wytyczać sobie cele, a potem je realizować. Ale co zrobić by móc połączyć sportową pasję z czasem dla rodziny? Odpowiedź to: spędzić sportowo-rodzinny weekend pod Warszawą.

Zarejestruj się już dziś na Business & Family Triathlon by Hotel Warszawianka 2016, zawody triathlonowe które odbędą się 15-17 lipca 2016 r. w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim.

Do 31 maja 2016 r. pakiety startowe w niższej cenie. Zapraszamy!

http://bftriathlon.pl/zawody/rejestracja/

Business & Family Triathlon to pierwsze w Polsce zawody triathlonowe dedykowane ludziom biznesu różnych branż, podczas których na rodziny zawodników czekają ciekawe atrakcje plenerowe na lądzie i w wodzie.

Więcej informacji na temat wydarzenia: www.bftriathlon.pl

Business & Family Triathlon 2016 - zapowiedź from Business & Family Triathlon on Vimeo .

Copyright © Agora SA