Czy BIKE FITTING jest niezbędny? [TEST]

Czy bike fitting jest niezbędny? Nie. Czy sprawia, że jeździsz bardziej ekonomicznie, zmniejszasz ryzyko kontuzji, siodełko nagle staje się wygodne i nic ci nie drętwieje ani się nie spina podczas jazdy na rowerze? Tak. Dlatego warto. W sklepie Sport GURU uruchomiono najnowocześniejszą w Polsce maszynę do bike fittingu.

Bike fitting to mówiąc najkrócej proces dopasowania roweru do użytkownika. Wynikiem ma być optymalna pozycja rowerzysty na rowerze, czyli dobór takich parametrów ramy, zamocowania pedałów, mostka, kierownicy, położenia siodełka, itd., by nic nie uwierało, nie prowadziło do przeciążeń (kontuzji), a siła którą wkładasz w pedałowanie najlepiej przekładała się na moc jaką generujesz. Bike fitting w Sport GURUBike fitting w Sport GURU Polska Biega

Bez bike fittingu rower też jedzie, ale jeśli w trakcie lub po treningu rowerowym pomyślałeś/aś:

...ale mnie boli tyłek na tym siodełku. Jazda na rowerze jest jednak dla masochistów...

...ale mam spięty kark. Jazda na rowerze jest jednak dla masochistów...

...kręcę i kręcę i nic. Nigdy nie utrzymam średniego tempa pow. 30 km/h!

...nie ma, że boli - musi boleć!

to znaczy, że nie poznałeś/aś dobrodziejstwa, jakim jest bike fitting.

Ja zrobiłam go w

sklepie Sport GURU

, który korzysta z systemu GURU Cycling, najnowocześniejszego na rynku narzędzia do pracy nad optymalną sylwetką na rowerze.

 

Do sklepu Sport GURU przyszłam ze swoim rowerem. Jeszcze nie wiedziałam, że przyda mi się on dopiero w drugiej fazie bike fittingu. Dzięki systemowi GURU Cycling, który w swojej bazie ma tysiące różnych modeli rowerów, w pierwszym etapie badania musisz tylko pamiętać nazwę modelu na którym jeździsz i odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Najpierw Adam (bike-fitter) spytał mnie ile i jak jeżdżę, jakie są moje cele (czy chcę jeździć rekreacyjnie, startować w zawodach na szosie, w triathlonie, etc.), czy/jaki czuję dyskomfort jeżdżąc na rowerze i czy miałam w przeszłości jakieś kontuzje. Wszystkie te pytania determinują późniejsze ustawienie roweru.

Bike fitting w Sport GURUBike fitting w Sport GURU Polska Biega

Później dokładnie "przeskanował" moją pozycję kinectem, wbudowanym w ekran systemu GURU Cycling czujnikiem ruchu, który pozwala zmierzyć wszystkie parametry ciała w trakcie jazdy na rowerze. To najbardziej precyzyjna i najbardziej wszechstronna metoda, dużo lepsza od tradycyjnego pomiaru w bezruchu.

Parametry wyjściowe to takie, na których obecnie jeździsz. Adam ustawił urządzenie na ich wzór i zaczęliśmy kombinować. Kierownica, siodełko, pedały. Wyżej, niżej, bliżej, dalej. Przy każdej zmianie pedałujesz i sprawdzasz komfort jazdy. System GURU zapamiętuje po kolei wszystkie ustawienia, tak że w każdej chwili możesz wrócić do poprzedniego. A wszystko to nie zsiadając z maszyny. Rewelacja!

Gdy już wypracowaliśmy optymalną (możliwie najwygodniejszą+najlepszą dla moich celów sportowych) pozycję, Adam przełożył ustalone parametry na mój rower.

Badanie trwało ok. 1,5h. To naprawdę niewiele w porównaniu z tradycyjnym bike fittingiem robionym na rowerze, który trwa ok. 3-3,5 godziny!

Bike fitting w Sport GURUBike fitting w Sport GURU Polska Biega

Dziś, po kilku tygodniach, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jazda na rowerze po bike fittingu to niemal inny sport, niż przed nim. Jeździ się dużo wygodniej, wydajniej i przyjemniej. A w przypadku triathlonistów prawidłowe ustawienie roweru pozwoli na szybszy i bardziej komfortowy bieg do mety.

Szczegóły na stronie Sport GURU