Diana Riesler i Bart Aernouts zwyciężyli w Enea Challenge Poznań

1082 zawodników wzięło udział w Enea Challenge Poznań na dystansie średnim w niedzielę, 26 lipca. Bezkonkurencyjni okazali się Diana Riesler i Bart Aernouts, którzy od samego początku należeli do faworytów niedzielnych zawodów triathlonowych. Najlepszymi Polakami byli Ewa Bugdoł oraz Kacper Adam, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli odpowiednio 4 i 11 miejsce.

Triathloniści mieli do przepłynięcia 1900m w Jeziorze Maltańskim, następnie musieli pokonać 90km trasy rowerowej (dwie pętle z Poznania do Kostrzyna), a wszystko zakończyli 21,1km biegiem wokół poznańskiej Malty. Silny wiatr sprawił, że nie było to łatwe zadanie. Mimo wszystko osiągane czasy stały na światowym poziomie.

Enea Challenge Poznań

Od samego początku walka o zwycięstwo toczyła się w grupie faworytów składających się zarówno z zagranicznych, jak i polskich zawodników PRO. W walce o zwycięstwo silną pozycję utrzymywali zawodnicy Enea Tri Tour Teamu z Ewą Bugdoł i Kacprem Adamem na czele. Po wymagającym etapie pływackim z dużą przewagą, jako pierwszy z wody wyszedł Pieter Heemeryck, ale na trasie rowerowej został szybko dogoniony przez najlepszych kolarzy. Na trasie biegowej pierwszy pojawił się Gulio Molinari, jednak już na 8 kilometrze został wyprzedzony przez Barta Aernouts, który zwycięstwa nie oddał już do mety. Belg triumfował z rewelacyjnym czasem 3:49:35. Na drugim miejscu uplasował się James Cunnama osiągając czas 3:52:11. Podium uzupełnił Markus Hörmann (3:54:46). Natomiast najlepszym Polakiem był Kacper Adam (4:01:31).

- Jestem naprawdę zadowolony. Udało mi się osiągnąć naprawdę dobry czas pomimo tego, że było bardzo gorąco, a na trasie rowerowej bardzo wiało. Trzeba przyznać, że dzisiejsza trasa biegowa była naprawdę szybka - mówił Bart Aernouts, zwycięzca Enea Challenge Poznań oraz brązowy medalista mistrzostw Europy na dystansie średnim. - Enea Challenge Poznań to niesamowite zawody, święto triathlonu trwa tutaj cały weekend. Naprawdę widać, że triathlon w Polsce się rozwija - dodał.

Enea Challenge Poznań

W rywalizacji kobiet zdecydowaną faworytką była Jodie Swallow, która z wody wyszła mając ponad minutę przewagi nad kolejną z zawodniczek. Brytyjka tego dnia miała jednak ogromnego pecha, ponieważ z powodu usterki roweru musiała zejść z trasy kolarskiej. Pod jej nieobecność walka wśród kobiet rozegrała się pomiędzy Dianą Riesler a Radką Vodickovą. Ostatecznie najlepsza na mecie okazała się Diana Riesler z czasem 4:21:33. Na drugim stopniu podium uplasowała się Radka Vodickova (4:24:01), a trzecia była Eva Potuckova (4:28:03). Najlepszą z Polek była Ewa Bugdoł (4:28:24), która zajęła 4 miejsce.

- Po trasie pływackiej zaczęły łapać mnie skurcze i już myślałam, że nie uda mi się dokończyć wyścigu. Zobaczyłam jednak, że Jodie Swallow miała problemy techniczne i chciałam powalczyć o zwycięstwo. Niestety tym razem nie udało się wygrać - mówiła Ewa Bugdoł z Enea Tri Tour Team. - Na pewno jeszcze wrócę do Poznania. Organizacja, wolontariusze, kibice to wszystko wpływa na to, że na pewno tutaj wrócę za rok, gdzie będę chciała walczyć o złoto mistrzostw Europy! - dodała.

W przyszłym roku w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Europy w triathlonie na średnim dystansie.

WYNIKI: http://sts-timing.pl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=7