Rekord Raelerta, zwycięstwo Cześnik w Herbalife Triathlon Gdynia

Aktualny rekordzista świata na dystansie Ironman, Andreas Raelert z Niemiec wygrał Herbalife Triathlon Gdynia 2014. Drugie miejsce zajął Massimo Cigana z Włoch. Zwycięzca trzech edycji Herbalife Triathlon, Ukrainiec Anton Blokhin tym razem musiał zadowolić się trzecim miejscem. Wśród kobiet najszybsza okazała się ubiegłoroczna zwyciężczyni Maria Cześnik, która przekroczyła linię mety przed Camille Lindholm. Trzecie miejsce, tak jak w 2013 roku zajęła Ewa Bugdoł. Zawody ukończyło ponad 1300 zawodników z 20 krajów świata.

W Gdyni wystartowała elita światowego triathlonu oraz czołówka polskich zawodników. Z wody jako pierwsi wyszli Sean Donnelly oraz Andreas Raelert. Tych dwóch zawodników prowadziło na trasie rowerowej, blisko za nimi jechał Anton Blokhin. Pierwszy na półmaraton wybiegł Donnelly.

Na drugim z czterech okrążeń prześcignął go Raelert, który do końca nie oddał prowadzenia i triumfował w Gdyni z czasem 3:54:44 - najlepszym, jaki kiedykolwiek uzyskano na zawodach rozegranych w Polsce.

- Warunki pogodowe były trudne. Wysoka temperatura miała wpływ na nasz występ. Jednak kibice sprawili, że my zawodnicy zapomnieliśmy o przeciwnościach - skomentował na mecie swój występ Raelert.

Do mety nie dotarł zeszłoroczny zwycięzca Herbalife Triathlon Gdynia, Wiktor Zemytsew. Ukrainiec z T1 wyjechał na 5. pozycji. Musiał jednak zejść z trasy rowerowej.

Podobny los spotkał jednego z czołowych polskich zawodników, Mikołaja Lufta. Luft na trasę rowerową wyjechał tuż za Zemytsewem. Niestety kraksa na pierwszej pętli rowerowej zmusiła go do zejścia z trasy.

Planujesz pierwszy start i chciałbyś kupić rower? Radzimy, jak zrobić to "po kosztach"

Najwyższej sklasyfikowany Polak ukończył zawody na 6. miejscu. Kacper Adam uzyskał czas 4:07:45. - Tak się tworzy nowa jakość polskiego triathlonu na długim dystansie - powiedział po przekroczeniu mety 22-latek. Pochodzący z Częstochowy zawodnik przy każdej okazji zapowiada, że zostanie mistrzem świata na długim dystansie.

Drugim Polakiem, który zameldował się na mecie był Daniel Formela. Start gdynianina w tegorocznej edycji HTG był debiutem w triathlonie. Daniel do tej pory startował w wyścigach kolarskich. Jest mistrzem Polski w crossduathlonie.

 

Najszybsze kobiety wyszły z wody razem z najlepszymi zawodnikami. Po zmaganiach na trasie kolarskiej do strefy zmian wbiegły razem Maria Cześnik i Ewa Bugdoł. Obie zawodniczki goniła Szwedka Camille Lindholm, która po słabszym pływaniu okazała się najszybsza na rowerze i biegu. Ostatecznie Szwedka przegoniła Bugdoł, ale nie udało się jej dogonić dwukrotnej uczestniczki Igrzysk Olimpijskich, Marii Cześnik.

W Herbalife Triathlon Gdynia wystartowały Ambasadorki imprezy: Kasia Glinka, Karolina Gorczyca oraz Agnieszka Sikora-Paw. Kasia Glinka wzięła udział w rywalizacji na dystansie sprinterskim, która odbyła się w sobotę. Do pokonania miała 0,75 km pływania, 20 km na rowerze oraz 5 km biegu. Pomimo upadku na trasie rowerowej udało jej się ukończyć zawody z dobrym czasem - 1:49:05.

Karolina Gorczyca i Agnieszka Sikora-Paw wzięły udział w zawodach na dystansie długim. Karolina Gorczyca zrealizowała założony cel, czyli czas poniżej sześciu godzin (5:49:55). Agnieszka Sikora-Paw 6:46:08.

Herbalife Triathlon Gdynia w 2015 roku odbędzie się w nowej odsłonie! Największa i najbardziej rozpoznawalna impreza na popularnej "połówce" wchodzi do cyklu Ironman 70.3! Taką informację potwierdzili w sobotę, 9 sierpnia w Gdyńskiej Arenie organizatorzy, władze miasta i przedstawiciele World Triathlon Corporation - właściciele marki Ironman. W sierpniu przyszłego roku w Polsce po raz pierwszy w historii zostanie rozegrany wyścig pod znakiem Ironman na dystansie 1,9km pływania, 90km jazdy rowerem i 21km biegu. Co więcej, uczestnicy zawodów będą rywalizować nie tylko o najlepsze miejsca w kategorii open i kategoriach wiekowych, ale również o 30 przepustek na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3.

 

Wyniki mężczyzn:

1. Andreas Raelert - 3:54:44 2. Massimo Cigana - 4:00:13 3. Sean Donnelly - 4:01:08 4. Anton Blokhin - 4:02:58 5. Boris Stein - 04:05:47

Wyniki kobiet:

1. Maria Cześnik - 04:22:21 2. Camille Lindholm - 04:24:39 3. Ewa Bugdoł - 04:26:23 4. Paulina Kotfica - 4:38:54 5. Aleksandra Jędrzejewska - 4:43:50