Mistrzostwa Europy w triathlonie. Pech Jerzyk, Polacy bez sukcesów

W miniony weekend w austriackim Kitzbuhel odbyły się mistrzostw Europy w triathlonie. Startowali seniorzy i juniorzy. Polacy kończyli daleko za podium. Agnieszka Jerzyk, która miała największe szanse na medal, wywróciła się na rowerze i wycofała się z wyścigu. Seniorzy rywalizowali na dystansie olimpijskim (0,75 km - 40 km - 10 km). Juniorzy na dystansie sprinterskim.

Polka, która nieco ponad miesiąc temu zajęła trzecie miejsce w zawodach World Triathlon Series w Jokohamie, w Kizbuhel po bardzo dobrym pływaniu - z wody wyszła około 9. pozycji z kilkusekundową stratą do liderki wyścigu - na rowerze zaliczyła upadek i wycofała się z zawodów.

Rywalizację pań wygrała Szwajcarka Nicola Spirig, aktualna mistrzyni olimpijska. Ukończyła trasę z czasem 02:10:24. Druga była Niemka Sophia Saller (02:10:40). Na trzecim miejscu uplasowała się Annamaria Mazzetii z Włoch.

 

Wśród juniorek, które rywalizowały na krótszym dystansie, złoto zdobyła Niemka Laura Lindermann (1:03:14). Druga była Audrey Merle. Francuzka przegrała o 5 sekund z Niemką. Trzecia była jej rodaczka Cassandre Beaugrand z czasem 1:03:29. Najlepsza z reprezentantek Polski, Aleksandra Sikora, była 43. i do zwyciężczyni biegu straciła prawie 7 minut. Tuż za nią do mety dotarła Justyna Krawczyk. Zawodniczka UKS Dziewiątka OSRiR Kalisz zajęła 44. pozycję. Katarzyna Rogacza była 49.

 

Dzień później przy dużo lepszej pogodzie - nie było deszczu, świeciło słońce, a sędziowie zezwolili na pływanie bez pianki - wystartowali panowie. Mistrzem Europy został Alistair Brownlee, aktualny mistrz olimpijski. Uzyskał czas 1:54:08. Na starcie zabrakło jego młodszego brata Jonathana i Mario Gomeza, z którymi po powrocie do ścigania Alistair rywalizuje w World Triathlon Series.

Drugi był Dmirtij Polianskij. Rosjanin stracił do zwycięzcy wyścigu 27 sekund. Trzeci do mety dotarł Hiszpan Vincente Hernandez. Jedyny Polak, który startował, zajął 29. miejsce. Mateusz Rak ukończył zawody z czasem 1:57:24. Polak wyszedł z wody z 19-sekundową stratą do Alistarita Brownlee. Jednak w strefie zmian stracił 10 sekund. - Jeszcze trzeba trenować ten element na zawodach - skomentował w rozmowie z Akademią Triathlonu T1 Piotr Netter. Mimo miejsca w trzeciej dziesiątce trener i zawodnik są zadowoleni z występu. - Od początku jechał w drugiej grupie, która w połowie dopadła pierwszą. W rozmowie ze mną Mateusz mówił, że dziś wszystko zagrało jak należy. Do dobrych zawodników stracił tylko minutę, co jest obiecującym prognostykiem na przyszłość - dodał trener.

 

Tego samego dnia startowali też juniorzy. Złoto zdobył Raphael Montoya. Francuz uzyskał czas 0:57:43. Drugi był Hiszpan Antonio Serrat ze stratą 4 sekund. Na trzecim miejscu też znalazł się Francuz, Maxime Hueber-Moosbrugger - 0:57:53. Najlepszy z Polaków, Konrad Zdun, był 26. Ukończenie krótszej trasy zajęło mu równo godzinę. Miłosz Sowiński z czasem 01:01:37 zajął 39. miejsce, a Jan Pacan 57. (czas 01:04:15).

 

Już za tydzień w rosyjskiej Penzie odbędą się mistrzostwa Europy U-23, w których weźmie udział trójka reprezentantów z Polski: Magdalena Mielnik (WMKS Olsztyn), Małgorzata Szczerbińska (MKS Triathlon Malbork) i Tomasz Marcinek (KS AZS AWF Katowice).

Jaskółka i Jerzyka nowymi mistrzami Polski