WTS Auckland. Na początek sezonu najlepsi Gomez i Stimpson

W niedzielę startem w Auckland rozpoczął się cykl prestiżowych zawodów World Triathlon Series. Rywalizację panów wygrał triumfator zeszłorocznej edycji WTS, Javier Gomez. Wśród pań najlepsza była Jodie Stimpson. W Nowej Zelandii startowała też Maria Cześnik. Polka była 38.

Pogoda była na tyle korzystna, że sędziowie pozwolili zawodnikom pływać bez pianek. Najszybciej z wody wyszedł Richard Varga. Słowak znany jest ze świetnych pływackich umiejętności.

Do rozstrzygnięcia wyścigu doszło na trasie biegowej. Hiszpan, aktualny mistrz świata, znowu okazał się lepszego od młodszego z braci Brownlee. Można powiedzieć, że pierwszy start w tym roku był jakoby kopią ostatniego zeszłorocznego. W Londynie panowie walczyli do ostatnich metrów . Znowu zawrotne tempo biegu wytrzymał do końca ten pierwszy. To trzecie zwycięstwo Gomeza w Nowej Zelandii. Wcześniej triumfował w Auckland w 2012 i 2013 roku.

- To był wymagający wyścig, czysty triathlon po prostu. [...] Javi zniszczył mnie dzisiaj. To pierwszy wyścig sezonu, a on już jest w świetnej formie - skomentował wyścig Jonatan Bronwlee.

Trzeci był Australijczyk Aaron Royale.

Świetny starte Stimpson

Brytyjka, która w zeszłorocznej edycji World Triathlon Series zajęła drugie miejsce za Non Stanford, w Auckland była najlepsza. Po wyjściu z wody załapała się do pierwszej grupy zawodników, którzy opuścili strefę zmian. Kiedy zobaczyła, że Nicky Samuels i Kate Mcllroy uciekają, urwała się z nimi i do strefy zmian wpadała z 35 sekundową przewagą. W biegu nie miała sobie równych.

- Trenowałam kilka razy z Nikcy i wiedziałam, że razem z Kate są mocne, dlatego jak zobaczyłam, że chcą się odłączyć, wiedziałam, że muszę się podczepić. To był kluczowy moment wyścigu - powiedziała na mecie zwyciężczyni.

Drugie miejsce zajęła Anne Haug. Triumfatorka ubiegłorocznych zawodów w Auckland po raz kolejny dała popis siły. Mimo że wyszła z wody jako jedna z ostatnich, to dzięki świetnej jeździe na rowerze i tempu biegu udało jej się zdobyć srebro. Trzecia była Helen Jenkins.

W wyścigu wzięła udział również reprezentantka Polski Maria Cześnik. Do mety dotarła 38. miejscu.

F1 triathlonu

World Triathlon Series można porównać z powodzeniem do Formuły 1. triathlonu z czterech powodów. Po pierwsze startują tutaj najlepsi z najlepszych. Śmietanka triathlonowa podróżuje po całym świecie i w ośmiu imprezach, które zorganizowane są na czterech kontynentach , zbierają punkty rankingowe.

Po drugie, oczywiste, liczy się zawrotna prędkość. Wygrywa ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety. Zawodnicy ścigają się na dystansie olimpijskim. Pokonanie 1,9 km wpław, 40 km na rowerze i 10 biegiem zajmuje im mniej niż dwie godziny.

Po trzecie na wynik końcowy wpływ ma czas spędzony w pitstopie (strefie zmian). Często od tego, jak szybko zawodnicy wsiądą na rower czy założą buty biegowe, zależy ich powodzenie. Na trasie bardzo trudno dogonić rywali.

No i last but not least, podobnie jak w wyścigach F1, niezwykle ważne jest przyjęcie odpowiedniej strategii paliwowej. Tankować żel i izotonik, czy pędzić do mety o pustym baku?

Tak jak Formuła 1 ostatnimi czasy została zdominowana przez rywalizację Sebastiana Vettela z Luisem Hamiltonem ze wskazaniem na tego pierwszego, tak fani World Triathlon Series dzielą się na zwolenników Javiera Gomeza i Jonatana Brownlee. Starszy z braci Brownlee, Alistair, w minionym sezonie nie wyleczył do końca kontuzji. Teraz wraca do zdrowia i w ma wystartować 27 kwietnia w Cape Town, w kolejnych zawodach z serii WTU.

Potem zawodnicy odwiedzą Jokohamę, Londyn, Chicago, Hamburg i Sztokholm, by na przełomie sierpnia i września zakończyć rywalizację wielkim finałem w Edmonton.

Wyniki mężczyzn:

1. Javier Gomez Noya 01:54:13

2. Jonathan Brownlee 01:54:33

3. Aaron Royle 01:55:49

4. Dan Wilson 01:55:52

5. Ryan Bailie 01:55:59

6. Ryan Sissons 01:56:23

7. Vincent Luis 01:56:30

8. Mario Mola 01:56:36

9. Richard Varga 01:56:37

10. Gregor Buchholz 01:56:39

Pełne wyniki

Wyniki kobiet:

1. Jodie Stimpson 02:08:34

2. Anne Haug 02:08:59

3. Helen Jenkins 02:09:10

4. Sarah-Anne Brault 02:09:15

5. Sarah Groff 02:09:20

6. Andrea Hewitt 02:09:21

7. Emma Moffatt 02:09:35

8. Barbara Riveros Diaz 02:09:53

9. Alice Betto 02:10:05

10. Rachel Klamer 02:10:22

Pełne wyniki

Co wpływa na sukces w triathlonie