Triathlon. Sport dla nielicznych? Jak zacząć

Jeszcze niedawno powiedziałbym, że tak, ale obecnie triathlon to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu w Polsce. W tym roku podczas jednej imprezy wystartuje prawdopodobnie 3000 osób, czyli tyle, ile wystartowało przez cały 2010 rok na wszystkich dystansach w całym kraju! Podpowiadamy, jak zacząć

Więcej o treningu triathlonowym przeczytasz na stronie internetowej Kuźni Triathlonu

Przez ten czas w triathlonie zmieniło się wszystko... Pojawiły się profesjonalne portale internetowe o tematyce triathlonowej, sklepy triathlonowe, oferta treningowa dla amatorów, a przede wszystkim profesjonalna drużyna triathlonowa dla zawodników walczących o najwyższe cele sportowe.

Dokładniej o boomie triathlonowym mówią liczby. W 2010 roku w Polsce odbyło się ok. 25 triathlonowych zawodów, w tym roku zaplanowanych jest dwa razy tyle.

Zmieniła się też świadomość triathlonu wśród "normalnych" ludzi. Jeszcze 4 lata temu opowiadając znajomym o tej dyscyplinie 40% nie podejmowało próby odgadnięcia tego tajemniczego skrótu, kolejne 40% pytało się z jakiej broni strzelam (wtedy dużo bardziej popularny w Polsce był biathlon), a pozostałe 20% kojarzyło magiczną nazwę Ironman i zawody na Hawajach.

Jak z Warszawy do Częstochowy

Pozostało jeszcze jedno przekonanie które trzeba zmienić. Triathlon to nie tylko zawody na dystansie Ironman czyli 3,8km pływania-180km roweru-42,195km biegu. Te liczby robią wrażenie. Razem to jest prawie 226km. Czyli jak z Warszawy do Częstochowy.

Pierwsza myśl? Pokonując ten dystans samochodem byłbym zmęczony, to nie dla mnie. Dlatego wielu ludzi rezygnuje, zanim jeszcze podjęło wyzwanie.

Triathlon to również zawody na dystansie dużo krótszym. Jeden z najkrótszych triathlonów to 400m pływania, 10km roweru i 3km biegu. Brzmi bardziej przystępnie? Po pokonaniu tego dystansu również będziecie triathlonistami.

Taki dystans jest w stanie pokonać już prawie każdy z odpowiednim przygotowaniem. Rozpoczynając treningi od jutra (niezależnie kiedy czytasz ten tekst) będziesz mógł tego lata świętować swoje zwycięstwo. Czy zajmiesz pierwsze miejsce setne czy ostatnie ,wygrasz z samym sobą i ze wszystkimi którzy tej walki nie podjęli. Sport zmieni Twoje życie na lepsze Nauczy cię systematyczności, lepszej organizacji czasu, poprawi Twoje samopoczucie oraz wzmocni cię psychicznie.

Od czego zacząć?

Wybierz swój cel (zawody). W zależności od swojego wieku i stopnia wytrenowania wybierz dystans na jakim chcesz wystartować. Im jesteś młodszy, tym dłuższy dystans możesz wybrać na początek (1/4 IM; 1/2 IM).

Jeżeli jednak twoja kondycja fizyczna pozostawia wiele do życzenia, to żaden problem. Wypracowanie jej zależy wyłącznie od zapału i zaangażowania. Na początek wybierz krótszy dystans (1/8 IM).

Kolejnym krokiem jest znalezienie w kalendarzu imprez triathlonowych zawodów dla ciebie najbardziej odpowiednich (termin oraz lokalizacja). Zapisz się na listę startową i opłać start. To cię zmotywuję do regularnych treningów, wycofać się z tego pomysłu będzie ci dużo ciężej. Najlepiej powiedz znajomym o swoich planach. Oni zmotywują dodatkowo do regularnej pracy.

Jak najefektywniej przygotować się do startów, w jaki sprzęt się zaopatrzyć oraz jakich najczęstszych błędów unikać? Tego dowiecie się w kolejnych artykułach

*Rafał Pierścieniak

Trener Kuźni Triathlonu największego klubu triathlonowego w Polsce. Absolwent Warszawskiego AWF; instruktor triathlonu, pływania, lekkoatletyki, medalista Mistrzostw Polski w Triathlonie.

Mistrz świata Ironman: Niech triathlon sprawia radość?