Triathlon. 18 miesięcy dyskwalifikacji dla Kustera

Decyzją Zarządu Polskiego Związku Triathlonu Sylwester Kuster został ukarany półtorarocznym zakazem startów i odebraniem brązowego medalu Mistrzostwa Polski w Górzeni, które odbyły się w sierpniu 2013 roku.

Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Triathlonu:

"Z powodu obecności w organizmie substancji zabronionych przez Światową Komisję Antydopingową, a wykrytych w badaniu z dnia 17 sierpnia 2013 roku przy okazji Mistrzostw Polski w Górznie, Zarząd postanowił:

1. Na mocy artykułu 10.2 Światowego Kodeksu Antydopingowego wymierzyć Zawodnikowi Sylwestrowi Kusterowi karę zakazu startów (dyskwalifikacji)wymiarze 18 miesięcy od daty zawieszenia Zawodnika, czyli od 23 września 2013 roku.

2. Na mocy artykułu 10.1 Światowego Kodeksu Antydopingowego unieważnić wyniki w/w zawodnika i odebrać tytuły, nagrody, medale, punkty i nagrody rzeczowe z Mistrzostw Polski w Górznie.

Na mocy artykułu 13.2.2 Światowego Kodeksu Antydopingowego Zawodnik ma prawo odwołać się od decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl".

Zatrucie pokarmowe, antybiotyki

Przypomnijmy, Sylwester Kuster został poddany testowi po mistrzostwach Polski w Górznie 17 sierpnia 2013 roku. Zawodnik z Dąbrowy Górniczej zdobył brązowy medal. Badanie próbki "A" dało wynik pozytywny. Na wniosek zawodnika otwarto próbkę "B", której analiza potwierdziła wynik.

Polski Związek Triathlonu po otrzymaniu pierwszej informacji o pozytywnym wyniku zawiesił Kustera do momentu wyjaśnienia sprawy. Triathlonista nie znalazł się w kadrze narodowej na lata 2014-2016 ogłoszonej 11 października.

Podczas okresu przygotowawczego zawodnik poddał się leczeniu w Portugalii. Powodem było silne zatrucie pokarmowe. Przyjmowaniem leków Sylwester Kuster tłumaczył obecność w organizmie niedozwolonych substancji.

Po posiedzeniu Zarządu PZTri 14 listopada, na którym obecny był Kuster, triathlonista wydał oficjalne oświadczenie , w którym skrytykował sposób prowadzenia postępowania przez związek.

Odpowiedział mu Sekretarz Generalny Zarządu, Filip Puchalski.

Co robi zawodowiec po zakończeniu kariery? Rasmus Henning i jego życie po życiu