2013 XTERRA World Championship. Ruzafa i Samuels najlepsi na mistrzostwach świata

W niedzielę na Maui odbyły się mistrzostwa świata w crossowym triathlonie. XTERRA World Championship odbywają się na hawajskiej wyspie od 1996 roku. Tegoroczną edycję wygrał Ruben Ruzafa. Wśród pań najlepsza była Nicky Samuels.

Zawody na Maui odbywają się na nietypowym dystansie 1,5 km - 30 km - 10 km. Trasę zawodów poprowadzono po górzystych terenach wyspy.

W tym roku mistrzem świata został Ruben Ruzafa (2:34:34). Hiszpan odzyskał tytuł po pięciu latach. Najwyższy stopień podium zdobył w 2008 roku. Drugi był Asa Shaw (2:36:01). Brąz przypadł Benowi Allenowi (2:36:24).

Wśród pań najlepsza była Nicky Samuels z Nowej Zelandii. To był jej debiut na XTERRA World Championship. Nowozelandka ukończyła zawody z czasem 2:57:48. Druga Lesley Pateson zanotowała czas - 3:00:14. Trzecia była Flora Duffy, która przegrała srebro o pięć sekund.

Na Maui startowali również Polacy. Najlepszy w klasyfikacji generalnej był Armand Surwiło, który zajął 194. miejsce. W kategorii wiekowej 50-54 był 6. To samo miejsce w swojej kategorii wiekowej (25-29) zdobyła Sabina Rzepka. W rywalizacji pań zajęła 299. miejsce. Pierwszą dziesiątkę w kategorii wiekowej 55-59 lat zamknął Kazimierz Adamczyk. Ogółem był 505. Bartosz Jamruszkiewicz był 224, Jan Podowski zajął 410. miejsce.

Bartłomiej Topa: "Triathlon jest boski"