Ironman 70.3 Lanzarote. Agnieszka Jerzyk najlepsza, Jaskółka siódmy

W weekend na Wyspach Kanaryjskich na Lanzarote odbyły się prestiżowe zawody serii Ironman 70.3. Rywalizację kobiet wygrała Agnieszka Jerzyk z czasem 4:39:47. Polka pobiła rekord trasy. Wśród mężczyzn siódmy był Marek Jaskółka. Rezultat Polaka to 4:26:38. Zawodnicy pokonali dystans: 1,9 km wpław, 90 km na rowerze i 21,1 km biegiem.

"Agnieszka Jerzyk celuje w olimpijskie złoto"

Agnieszka Jerzyk, olimpijka i najbardziej doświadczona polska triathlonistka, w ostatnim starcie sezonu wygrała zawody Ironman 70.3 u wybrzeży Afryki, uznawane za jedne z najtrudniejszych na dystansie half ironmen. W klasyfikacji generalnej była 22.

Polka wyprzedziła Danne Boterenbrood o ponad minutę (4:40:43). Trzecia do mety dobiegła Susie Hignett (4:43:32). Nie obyło się jednak bez przygód.

Już na samym starcie "w pralce" [początek wyścigu, kiedy zawodnicy walczą o pozycję w wodzie, przyp. red.] jeden z zawodników strącił jej z głowy czepek i okularki. - Zazwyczaj woda w okularkach mi nie przeszkadza, ale w tym przypadku było to tak niekomfortowe, że dwa razy musiałam się zatrzymać i poprawić sprzęt - relacjonuje polska olimpijka.

Z wody wyszła na trzeciej pozycji, do dwóch pierwszych zawodniczek tracąc 50 sekund. W strefie zmian nie mogła znaleźć swojego worka. Dopiero po chwili wolontariusz przybiegł ze sprzętem Jerzyk. Prawdopodobnie inny zawodnik przez pomyłkę zabrał jej sprzęt.

Podczas jazdy na rowerze zatrzymała się po bidony, które wypadły jej na progu zwalniającym z koszyka. Sytuacja powtórzyła się raz jeszcze. Tym razem jednak zawodniczka postanowiła nie schodzić z roweru i zapasy uzupełnić w punkcie żywieniowym.

Kiedy Polka goniła prowadzącą Danne Bottenbrood, pojawiły się silne skurcze nóg. Walcząc z bólem, Agnieszka Jerzyk straciła kilka pozycji i do strefy zmian wbiegła na 5. miejscu.

Po pierwszej biegowej rundzie udało jej się odrobić 30 sekund. Wyszła na drugą pozycję. Zawodniczka 64-STO Leszno wyszła na prowadzenie na 4 kilometry przed metą. O stracie do prowadzącej na bieżąco informował ją Marek Jaskółka, z którym mijała się podczas biegowych pętli.

Jaskółka zajął siódme miejsce z czasem 4:26:38. Rywalizację mężczyzn wygrał Victor Del Corral Morales (4:06:41). Drugi był Will Clark (4:10:52), a trzeci Domenico Passuello (4:12:45).

Seria zawodów Ironman 70.3 organizowanych przez World Triathlon Corporation to cykl prestiżowych zawodów odbywających się na całym świecie.

"Największy sukces? Nie rozwiodłem się z żoną - Rasmus Henning dla Sport.pl o karierze triathlonisty