Triathlon. Didier Woloszyn, czyli w 33 dni 33 razy Ironman

Francuz mieszkający w Quebecu, Didier Woloszyn ustanowił rekord świata. W ciągu 33 dni pokonał dystans Ironman... 33 razy. - Wbrew pozorom najgorsze były pierwsze dni, a nie te ostatnie. Drugi najlepszy wynik wykręciłem 32. dnia - powiedział po przekroczeniu mety Woloszyn.

42 letni Francuz codziennie pokonywał dystans 3,8 kilometra wpław, 180 km rowerem i biegiem maraton. Przez 33 dni z rzędu pokonał niemalże 7500 kilometrów. Walkę zaczął 25 czerwca. Wyczyn zostanie wpisany do księgi rekordów Guinessa.

Po przekroczeniu mety Woloszyn nie do końca był szczęśliwy. - Mam mieszane uczucia. Z jednej strony trochę się cieszę, z drugiej jest mi przykro, że przygoda, o której rzadko który człowiek może pomarzyć, dobiegła końca - powiedział Francuz.

Podczas zmagań towarzyszyła mu grupa 50 wolontariuszy. Podawali mu jedzenie, poili, jechali z nim rowerem, biegli.

- Ani przez chwilę nie myślałem, żeby się poddać. Oczywiście były trudne chwile - mówił Woloszyn. 20 dnia przeżył największy kryzys. Na setnym kilometrze trasy rowerowej, kiedy czekało go jeszcze 80 pedałowania i maraton, padł z wycieńczenia. Był odwodniony. Przez 30 minut leżał w trawie i z trudem łapał oddech. Płakał. - Po dłuższej przerwie odzyskałem spokój i siły. Dostałem wodę, zjadłem. To załamanie to nic takiego. Każdy kto trenuje triathlon, doświadczył kiedyś czegoś podobnego. Nie ma co panikować, po prostu trzeba poczekać - skomentował Francuz.

Na co dzień Wołoszyn jest trenerem personalnym. Startuje w zawodach triathlonowych.

Triathlon rośnie w siłę!

Triathlon to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sportów w Polsce. W zeszłym roku w kalendarzu zawodów triathlonowych widniało 14 imprez. W tym sezonie jest nich ponad pięćdziesiąt! Od kwietnia do września, od Bałtyku po Zalew Czorsztyński, niemal w każdy letni weekend, kilkaset osób na każdych zawodach walczy pływając, jadąc i biegnąc. Największą imprezą tego sezonu będzie Herbalife Triathlon Gdynia (9-11 sierpnia), gdzie na starcie stanie aż 1500 zawodników! Liczba triathlonistów w Polsce rośnie niemal geometrycznie. Szacuje się, że trenuje go już kilkanaście tysięcy osób. Można rywalizować na różnych dystansach.

Do rodziny serwisów rekreacyjnych Sport.pl dołączył Triathlon.sport.pl. Czytaj, jak skompletować sprzęt, jak trenować, odkryj inspirujące historie i poznaj sylwetki czołowych triathlonistów.