Puchar Świata w biegach narciarskich na Dolnym Śląsku

Bieganie na nartach staje się popularną formą zimowej aktywności. Tę dyscyplinę można uprawiać prawie wszędzie - w lesie, na polu i łące, w górach. To sport dla każdego, niezależnie od wieku, a jego dodatkową zaletą jest możliwość podziwiania pięknych miejsc i otaczającej je przyrody w czasie wycieczek.

Coroczny cykl zawodów w biegach narciarskich to obecnie najważniejsze zawody w biegach narciarskich na świecie. W Szklarskiej Porębie zbudowano nowoczesny ośrodek biegów narciarskich, a wielu działaczy sportowych przez lata, starało się o organizację zawodów. Wreszcie w 2012 roku miasto zostało jedyną polską miejscowością, która dołączyła do grona miast-organizatorów zawodów Pucharu Świata. Pierwsze zawody odbyły się w lutym 2012 roku na Polanie Jakuszyckiej. Impreza odniosła wielki sukces i wpisała się do kalendarza zimowych wydarzeń sportowych odbywających się w Jakuszycach.

Francuz Interior Multimedia i Wy Francuz Interior Multimedia i Wy

W miniony weekend 18-19 stycznia 2014 roku, największe gwiazdy narciarstwa biegowego przyjechały do Szklarskiej Poręby walczyć o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata FIS. W rywalizacji na Polanie Jakuszyckiej, wzięły udział zawodniczki i zawodnicy z 23 krajów i 4 kontynentów. Dla wielu, była to generalna próba przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które rozpoczną się 7 lutego w Soczi. Do Szklarskiej Poręby przyjechała światowa czołówka, w tym czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli - Justyna Kowalczyk. Sobota była dniem sprintów techniką dowolną kobiet i mężczyzn. Świetną formę pokazała Sylwia Jaśkowiec, która była o włos od podium i w finale zajęła 4. miejsce. Najlepsza na dystansie 1,5 km okazała się Amerykanka Kikkan Randall, a wśród mężczyzn Kanadyjczyk Alex Harvey. Kibice zgromadzeni na Polanie Jakuszyckiej z niecierpliwością oczekiwali na niedzielny bieg na 10 km stylem klasycznym - specjalność Justyny Kowalczyk. W niedzielę, punktualnie o 12:45, najlepsze biegaczki narciarskie stanęły na starcie. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli zdominowała rywalki i wygrała bieg.

Francuz Interior Multimedia i Wy Francuz Interior Multimedia i Wy

Puchar Świata w Szklarskiej Porębie zakończyła uroczystość z okazji 31. urodzin Justyny Kowalczyk. Było tradycyjne "Sto lat" odśpiewane przez kibiców na Polanie Jakuszyckiej, biało-czerwony tort i kwiaty. Puchar Świata to największa impreza sportowa, jaka w 2014 roku rozegra się na Dolnym Śląsku. Współorganizatorem zawodów jest samorząd Województwa Dolnośląskiego, który inwestuje w rozwój sportów zimowych w tym regionie. W lutym 2013 r. Szklarska Poręba i czeski Harrachov podpisały list intencyjny ws. wspólnej organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w 2016 roku (tzw. Nordic Festival). W obu miastach rozegrane zostałyby konkurencje biegowe, w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

Polski Związek Narciarski w porozumieniu podpisanym z województwem dolnośląskim w maju 2012r. obiecał wnioskować do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o przyznanie Szklarskiej Porębie wyłączności na organizację Pucharu Świta w Polsce do 2020 roku.

DLACZEGO DOLNY ŚLĄSK? Spośród wszystkich zakątków regionu, najatrakcyjniejsze są dolnośląskie góry. Sudety są idealnym miejscem! Każdej zimy można mieć pewność, że warunki do uprawiania sportów zimowych będą tu doskonałe, zmienia się tylko infrastruktura narciarska. Z roku na rok pojawiają się nowe wyciągi i trasy narciarskie - często bardzo nowoczesne. Są też kolejki linowe i dodatkowe atrakcje, takie jak np. tory do snowtubingu. Powstają kolejne wypożyczalnie sprzętu i punkty serwisowe, szkółki narciarskie, miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. Istniejące ośrodki narciarskie ciągle są rozbudowywane, coraz więcej tras jest dośnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych. A oprócz tego można wziąć udział, między innymi, w Biegu Piastów, Biegu Retro i Wyścigu psich zaprzęgów!