Szklarska Poręba

Dwadzieścia stoków, z których 6 znajduje się na samej Szrenicy, oraz ponad 150 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego - to niezaprzeczalne atuty Szklarskiej Poręby, która z roku na rok staje się coraz ważniejszym ośrodkiem narciarskim w kraju. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom na Szrenicy, takim jak nowa kolej linowa i w 100% naśnieżane nartostrady, oferta miasta stała się bardziej konkurencyjna od sąsiednich karkonoskich miejscowości w Czechach. Organizatorzy Pucharu Świata w narciarstwie biegowym tych faktów pominąć nie mogli - miastu przyznano prawa do zorganizowania zawodów Pucharu Świata w latach 2012 oraz 2014.

Szklarska Poręba jest również jednym z największych polskich sudeckich ośrodków narciarskich i największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska. Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m n. p. m. Z roku na rok zwiększa się liczba odwiedzających ją turystów i narciarzy. Bo Szklarska Poręba kusi, stale się unowocześniając i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów.

Dla każdego narciarza

Od amatorów, po profesjonalistów - każdy narciarz znajdzie tu cos dla siebie. Na wytrawnych czeka ponad czterokilometrowa nartostrada. Amatorzy mają szansę szusować po trasach zjazdowych o różnym stopniu trudności: od najłatwiejszych, jak Puchatek, po trudne i średnio trudne, np. Śnieżynka i Lolobrygida. A dzięki naśnieżanym stokom sporty zimowe można uprawiać nawet wówczas, gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające. Z kolei, dzięki oświetleniu możliwe są zjazdy również po zmroku.

W Szklarskiej Porębie dużym udogodnieniem jest także, oddana do użytku w 2010 roku, kolejka Karkonosz- Ekspress. Ponad dwukilometrowy wyciąg pozwala przedostać się z dolnej stacji, tuż obok "Szrenicy I", do zlokalizowanej ponad trzysta metrów powyżej rozwidlenia nartostrad Lolobrygida i Śnieżynka, górnej stacji. Dzięki tej "kanapie na sześć osób" narciarze wjeżdżają na górę w zaledwie osiem i pół minuty, pokonując trasę o długości 2,4 km. Jest to najdłuższy i najnowocześniejszy tego typu wyciąg w Polsce.