Dolnośląskie góry

Dolny Śląsk przyciąga turystów nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Zimą najbardziej atrakcyjne są tutejsze góry. Położone na południu regionu Sudety są doskonałym miejscem do uprawiania zimowych form aktywności, a także podziwiania niepowtarzalnych krajobrazów pasm górskich zasypanych śniegiem. Najwyższą częścią łańcucha są Sudety Zachodnie, gdzie wznoszą się granitowe Karkonosze (najwyższy szczyt Śnieżka - 1602 m n.p.m.) - rozciągające się od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach do Bramy Lubawskiej, ograniczone Górami Izerskimi i Rudawami Janowickimi. Wzdłuż najwyższych szczytów biegnie granica państwa. Od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy pod Śnieżką ciągnie się główny Grzbiet Śląski. Są tu kotły polodowcowe - Śnieżne Kotły i Kocioł Małego Stawu.

W pięknych okolicznościach przyrody

Tutaj utworzono dwa parki narodowe. Karkonoski Park Narodowy znajduje się na Liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Osobliwe formy gór płytowych chroni Park Narodowy Gór Stołowych. Na szczególną uwagę zasługuje Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt tego pasma - charakterystyczny blok piaskowca urozmaicony malowniczymi skałkami. Bogata przyroda chroniona jest w licznych rezerwatach. Do najciekawszych należy Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia znajdujący się w Masywie Śnieżnika (najwyższy szczyt Śnieżnik 1425 m n.p.m.) w okolicy Kletna, gdzie podziwiać można ciekawe formy krasowe (Jaskinia Niedźwiedzia).

Sportowe szaleństwo

Każdego roku w Sudetach spada wystarczająco dużo śniegu, aby uprawianie sportów i zimowy wypoczynek były udane i satysfakcjonujące. Najlepsze warunki narciarskie, ale też najostrzejszy klimat, panują w Karkonoszach: zaśnieżenie jest obfite i trwa około 120 dni, występują większe skoki temperatury, silniejsze wiatry - czasem powodujące zamiecie śnieżne oraz mgły, a stoki często są oblodzone. Dlatego zimowa turystyka w tych górach wymaga doświadczenia i ostrożności. W pozostałych pasmach Sudetów klimat jest łagodniejszy, śnieg o grubości pokrywy przekraczającej 100 cm zalega do 3 miesięcy w roku, siarczyste mrozy występują stosunkowo rzadko, a liczne kotliny i zalesione stoki chronią przed wiatrem. Takie warunki panują w Górach Izerskich i Kaczawskich, gdzie śniegu bywa nieco mniej, a także w Górach Suchych, Kamiennych, Sowich i Bystrzyckich oraz w Masywie Śnieżnika, gdzie śnieg na stokach zalega do 5 miesięcy w roku. Każdej zimy można mieć pewność, że warunki do uprawiania sportów zimowych będą tu doskonałe, zmienia się tylko infrastruktura narciarska. Z roku na rok pojawiają się nowe wyciągi i trasy narciarskie, często bardzo nowoczesne kolejki linowe oraz wyciągi i dodatkowe atrakcje, takie jak np. tory do snowtubingu. Powstają kolejne wypożyczalnie sprzętu i punkty serwisowe, szkółki narciarskie, miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. Istniejące ośrodki narciarskie ciągle są rozbudowywane, coraz więcej tras jest dośnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych. Także oferta dla osób nieuprawiających sportów zimowych stale się poszerza, jest też coraz więcej form odpoczynku po białym szaleństwie.