Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega
Dzięki popularności Justyny Kowalczyk oraz pieniądzom unijnym, trasy do narciarstwa biegowego powstają szybko i znajdują się już praktycznie w każdym zakątku polskich gór.
Od 10 stycznia jest czynny szlak narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz zrealizowany w ramach projektu "Śladami Olimpijczyków" przez gminę Nowy Targ za unijne pieniądze. Teren został przygotowany zakupionym przez gminę ratrakiem, zostały założone dwa tory do stylu klasycznego, trasa jest do dyspozycji narciarzy. Warunki śniegowe są dobre dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi sprzyjającemu długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej w Obidowej.
CZYTAJ TEŻ: JAK DOBRAĆ SPRZĘT NA BIEGÓWKI?
Z dziewięciokilometrowego szlaku biegnącego od leśniczówki w Obidowej aż do schroniska na Turbaczu skorzystać mogą zarówno osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę z biegówkami, w tym dzieci, ale też bardziej zaawansowani biegacze. Jest to możliwe dlatego, iż pierwszy etap szlaku (4 km) jest bardzo łagodny, natomiast drugi etap (znajdujący się powyżej zadaszonej wiaty przystankowej) polecany jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Mapę szlaku oraz drogę dojazdową można zobaczyć na stronie www.obidowa.pl
Kolejne trasy utrzymywane przez lokalny samorząd to Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika . Tu ratrak zakupiła gmina Stronie Śląskie, także dzięki współpracy z unijnym, a dokładnie czeskim partnerem. Ratrak pojawił się tam w tym roku po raz pierwszy już 5 stycznia, niestety weekendowa odwilż poczyniła pewne szkody na tych trasach, ale na biegówkach można tam jeszcze pospacerować.
Skipol.pl Skipol.pl Skipol.pl
Czynna i przygotowana skuterem jest na dziś trasa Żmijowa Polana - Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka - Schronisko Na Śnieżniku - Przełęcz Puchacza . Na niektórych odcinkach są nienajlepsze warunki (zmrożony śnieg, po odwilży), ale całą trasę można przejść na biegówkach. Osoby, które zaplanują wycieczkę przez Żmijowiec powinny wracać do Siennej tą samą drogą, tj. od razu zakupić bilet w dwie strony na kolej krzesełkową KLH (tzw. Żmija) w ośrodku górskim "Czarna Góra" (proszę sprawdzić godziny otwarcia wyciągu). Powrotu przez Janową Górę nie polecamy, gdyż dolny odcinek, minimum 500 m, pozbawiony jest śniegu.
Więcej informacji o trasach w tym rejonie tutaj: www.stronie.pl
Pobiegać można także w Ustjanowej koło Ustrzyk Dolnych , czyli w Bieszczadach . Jeszcze kilka dni temu odbywały się tam zawody dla dzieci i młodzieży "Bieg na Igrzyska" . Gdy tylko dosypie śniegu, pojawią się tutaj jedne z najdłuższych tras w kraju do uprawiania narciarstwa biegowego . Ze względu na konfigurację terenu i malownicze położenie, trasy "Pod Żukowem" należą do najciekawszych w Polsce.
Narciarze mają do wyboru kilka pętli m.in. o długości 2,5 i 5 kilometrów. Do ubijania tras oraz zakładania torów do stylu klasycznego wykorzystywany jest profesjonalny ratrak.
CZYTAJ TEŻ: BIEGÓWKI - SPORT DLA KAŻDEGO
Trasy narciarstwa biegowego "Pod Żukowem" posiadają homologację Polskiego Związku Narciarskiego a od 2011 r. także homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Rozgrywane są na nich najważniejsze zawody krajowe.
Więcej o bieganiu w Bieszczadach przeczytacie tutaj: biegowkiwbieszczadach.pl
Także stolica polskich Tatr ma swoje trasy biegowe. Znajdują się one tuż pod Wielką Krokwią . Normalnie najdłuższa pętla ma tu 5 km, ale teraz przygotowanych do biegania jest ok. 1,5 km. Tyle trasy obroniło się przed ostatnią odwilżą, m.in. dzięki sztucznemu naśnieżaniu. Tuż przy trasie znajduje się wypożyczalnia prowadzona przez słynnego niegdyś trenera (prowadził m.in. Józefa Łuszczka) - Edwarda Budnego .
Zakopane Skipol.pl Skipol.pl
Obok Zakopanego w Kościelisku , mamy trasy na Chotarzu i Siwej Polanie , a także na stadionie biathlonowym. Łącznie normalnej zimy jest to nawet 10 km szlaku dla biegaczy. Na dziś przygotowanych jest 2,5 km tras na Chotarzu . Warunki dobre. Trasy przygotowują pasjonaci biegania, którzy w tej części Polski promują ten sport.
Więcej informacji: www.turystykakoscielisko.pl
Kolejne świetne miejsce do biegania, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych to Jamrozowa Polana , czyli część Dusznik Zdroju . To najbardziej znany obecnie w Polsce ośrodek biathlonowy, w którym kilka dni temu odbył się Puchar IBU w biathlonie. Na starcie stanęli medaliści olimpijscy i mistrzostw świata.
Jamrozowa Polana to jedno z dwóch miejsc w Polsce (drugim jest Tomaszów Lubelski ), gdzie można pobiegać po zmroku przy sztucznym oświetleniu. A także jedno z nielicznych miejsc w kraju z systemem sztucznego naśnieżania. To trasy łatwe w okolicach stadionu biathlonowego - dla początkujących. A także wymagające - dla zawodników. To także punkt wyjścia do tras biegowych w Zieleńcu , na Orlicę i w kierunku Czech. Gdy tylko zima jest tu w pełni, nikomu nie chce się odpinać nart.
Obecnie można biegać po trasach biathlonowych, a także w kierunku Zieleńca i Orlicy .
Więcej informacji: http://jamrozowa.eu/
Kolejne miejsce dla biegaczy narciarskich to Kubalonka . Miejsce z ogromnym potencjałem, choć nie do końca wykorzystanym. To jedne z najlepszych w Polsce tras wyczynowych. Z mocnymi, męczącymi podbiegami oraz ostrymi, krętymi zjazdami. Tu można się zmęczyć. W sumie ok. 7,5 km ciężkiego treningu.
Kubalonka Skipol.pl Skipol.pl
Na Kubalonce brakuje jednak tras turystycznych, dlatego tego miejsca nie polecamy osobom, które dopiero chcą stawiać pierwsze kroki na nartach.
Na dziś warunki na Kubalonce są niezłe. Tory do klasyka założone są na wyżej położonych częściach trasy, jednak z powodu zbyt małej ilości śniegu, na razie nie będą zakładane kolejne.
I na koniec Mekka polskich i nie tylko narciarzy biegowych, czyli Jakuszyce w Szklarskiej Porębie . Nie będziemy się o nich rozpisywali za mocno, bo kto o nich nie słyszał To przecież miejsce, w którym rozgrywany jest legendarny Bieg Piastów . W tym roku jego 39. edycja, zapisy jeszcze trwają .
Powiemy tylko krótko. Na dziś, gdy w innych miejscach Polski walczy się o każdy centymetr śniegu lub w ogóle go jeszcze nie widziano, w Jakuszycach przygotowanych jest ponad 50 kilometrów tras dla narciarzy biegowych! O różnym stopniu trudności od totalnie płaskich, po takie, na których rozgrywane są zawody Pucharu Świata.
Jakuszyce - Szklarska Poręba Skipol.pl Skipol.pl
Stąd można pobiec zarówno w stronę centrum Szklarskiej Poręby , jak i do czeskich Harrachova lub Jizerki .
To tu mamy kilkanaście wypożyczalni i sklepów narciarskich oraz dwie restauracje, hotel oraz dwa pensjonaty z miejscami noclegowymi.
Dobra rada - w weekend przyjedźcie wcześniej lub znacznie później, bo miejsc parkingowych, choć jest kilkaset, to szczególnie w niedzielę trudno znaleźć coś wolnego już po godz. 9.
Po więcej informacji o trasach i warunkach na Polanie Jakuszyckiej zapraszamy na stronę Biegu Piastów , regularnie aktualizowaną z kamerami i szczegółowymi komunikatami pogodowymi.
Oczywiście nie przedstawiliśmy Wam wszystkich tras biegowych w Polsce, bo nie sposób tego zrobić. Są jeszcze m.in. Pasterka , Nowy Targ , Tomaszów Lubelski , Andrzejówka koło Wałbrzycha , czy Gołdap (tu odbywa się drugi największy w Polsce bieg narciarski - Bieg Jaćwingów ).
W Warszawie polecamy kontakt z Towarzystwem Narciarskim Biegówki , które przygotowuje kilka tras, m.in. koło Wisły, czy w Wesołej. O trasach w stolicy przeczytacie tutaj: http://www.biegowkiwesola.org/
Biegają także w Poznaniu . Z resztą na to miasto będziemy patrzyli szczególnie uważnie, bo tam prezydentem został Jacek Jaśkowiak , człowiek od dawna związany z biegówkami. Członek FIS , organizator zawodów Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie , Master Worldloppet , który zaliczył największe maratony narciarskie świata.
Więcej informacji o trasach, warunkach śniegowych, a także zawodach znajdziecie na portalu Skipol.pl i na Facebooku .
Autor: Tomasz Hucał, Redaktor Naczelny portalu Skipol.pl