Instruktorzy biegania na nartach radzą: Nie można nabierać złych nawyków

- To bardzo ważne, żeby podczas stawiania pierwszych kroków na nartach biegowych nie nabrać złych nawyków. Ciężko je później wyeliminować - opowiadają Jakub Mroziński oraz Zbigniew Galik, instruktorzy biegania na nartach z Akademii Start Ski w Jakuszycach.

Tekst pochodzi z wroclaw.sport.pl.

W narciarstwie biegowym, podobnie jak w wielu innych dyscyplinach sportu, najważniejsza jest technika. Dopiero mając opanowane podstawowe kroki narciarskie, odczujemy pełną przyjemność z biegania w nartach po śniegu. O pierwszych krokach na nartach biegowych opowiadają doświadczeni instruktorzy z Akademii Start Ski w Jakuszycach: Jakub Mroziński i Zbigniew Galik.

Michał Chmielewski: Biegówki od kilku lat przeżywają w Polsce prawdziwy renesans. Czy w związku z tym instruktorzy narciarstwa mają więcej pracy?

Jakub Mroziński, Zbigniew Galik: Rzeczywiście, w ostatnich latach zauważyliśmy wzrost zainteresowania tą dyscypliną. Ludzie coraz częściej wybierają biegówki zamiast nart zjazdowych i co zrozumiałe, częściej korzystają z pomocy instruktora. To bardzo ważne, żeby podczas stawiania pierwszych kroków na nartach biegowych nie nabrać złych nawyków. Ciężko je później wyeliminować. Instruktorzy starają się w tym pomóc.

Ile potrzeba czasu, aby zaczynając od zera, spokojnie samodzielnie wyruszyć na trasy?

- Niestety, na to nie ma reguły. To, jak szybko nasz podopieczny opanuje podstawowe kroki, jest indywidualną kwestią. Może być to jedna godzina szkolenia z instruktorem albo nawet trzydzieści. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim trzeba każdemu w jak najprostszy sposób przekazać podstawy teorii biegania, a potem pokazać to. W wielu przypadkach pomaga ludziom ich wcześniejsza aktywność ruchowa i oczywiście procentuje przy nauce jazdy na biegówkach.

Czyli ci aktywni mają łatwiej? Wiele osób uważa, że umiejętność jazdy na zjazdówkach przełoży się później na biegówki?

- W zeszłym roku szkoliliśmy mistrza Polski amatorów w slalomie. Był pewien, że po pierwszej lekcji będzie w miarę dobrze biegał stylem łyżwowym. Trochę się rozczarował, ale będąc pierwszy raz na biegówkach, radził sobie całkiem dobrze. Miłośnicy szusowania mają tę przewagę, że są już oswojeni z prędkością, potrafią odpowiednio pracować ciałem, dają sobie też radę ze skręcaniem i hamowaniem. Niestety, techniki biegania i zjeżdżania bardzo różnią się od siebie. W stawianiu pierwszych kroków lepiej radzą sobie osoby o przyzwoitej kondycji, koordynacji ruchowej, ale także o większej sile mięśni. To fantastyczny i specyficzny sport, do pracy angażuje się wszystkie partie mięśni. Dla bardziej doświadczonych biegaczy ważna jest zarówno ich siła, jak i wytrzymałość. Każda forma aktywności z pewnością pozwoli czuć się dobrze na trasach. Basen, bieganie, nordic walking, rower to tylko kilka przykładów.

W regionie mają powstać nowe trasy narciarskie. Czekamy tylko na więcej śnieguW regionie mają powstać nowe trasy narciarskie. Czekamy tylko na więcej śniegu Shutterstock.com Shutterstock.com

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący biegacze?

- Naprawdę wiele błędów. Najczęściej nie przenoszą ciężaru ciała z nogi na nogę, utrzymują też środek ciężkości na piętach. Wielu biegającym ciężko też jest zgrać ruchy rąk i nóg. W technice klasycznej na lewą nogę z przodu wyciągamy prawą rękę. Tak samo jak przy poruszaniu się na nogach. Zdarza się też, że początkujący wymachują kijami na wszystkie strony, a praca kijkami powinna odbywać się przy ciele, w linii przód - tył. Generalnie styl klasyczny w biegach narciarskich to bardzo naturalne ruchy, nie wymagają przyzwyczajania ciała do czegokolwiek nam nieznanego. Kolejnym problemem jest nieodpowiednie do umiejętności dawkowanie wysiłku. Bardzo często widujemy zapaleńców, którzy zaraz po odbyciu godzinnego szkolenia wyruszają na kilkunastokilometrową pętlę. To błąd.

Rozmawiamy o stylu klasycznym, a przecież biegówki to także technika łyżwowa. Która jest bardziej popularna?

- Styl klasyczny - jak już wspominałem - to naturalne ruchy ciała. Dlatego zwykle zaczynamy od nauki biegania tą właśnie techniką. Dopiero po opanowaniu w miarę dobrze "klasyka", można przerzucić się na styl łyżwowy. Wymaga to dobrego czucia śniegu i umiejętności zachowania równowagi. Nauka biegania łyżwą jest trudniejsza na początku, ale po wyrobieniu sobie odpowiednich nawyków sprawia wiele przyjemności.

Biegam już jakiś czas, chcę wystartować w zawodach. Jakie warunki powinienem spełniać pod względem umiejętności?

- Wystarczy, że dobrze czujesz się na nartach, nie obawiasz się innych narciarzy czy większych prędkości. Jeśli jesteś w stanie przebiec dystans, na jakim ma odbyć się bieg, śmiało możesz się zapisać.

Czy byłbym w stanie ukończyć marcowy Bieg Piastów na dystansie 26 km klasykiem, jeśli dopiero podczas tej zimy pierwszy raz miałem kontakt z biegówkami?

- Spokojnie jest to do osiągnięcia. Niejednokrotnie widzieliśmy w zawodach ludzi, którzy bez większych umiejętności przyzwoicie sobie radzili. Mając trochę wolnego czasu, warto być aktywnym przynajmniej trzy, cztery razy w tygodniu. Pójść na basen, pobiegać, a w weekendy przyjechać do Jakuszyc i przebiec półtora, może dwie godziny na nartach. Każdy kontakt z nartami to cenne doświadczenie, przydatne podczas startu w zawodach.

Przeczytaj również: Biegówki to już nie niszowa alternatywa, dla tysięcy osób to styl życia. Gdzie jeździć na nartach biegowych? Przedstawiamy ciekawe miejsca na biegówki. Narty biegowe - styl klasyczny kontra styl łyżwowy.

Dołącz do nas na Facebooku.