Gdzie i kiedy można wystartować w biegu narciarskim? Robimy przegląd zawodów na nartach biegowych w sezonie 2013

Narty kupione, za tobą pierwsze treningi. Coraz lepiej i szybciej biegasz. Zwykłe wycieczki już nie wystarczają? Warto zajrzeć do kalendarza zawodów - sezon 2013 wygląda bardzo obiecująco!

Biegi narciarskie, ze względu na krótki sezon - od grudnia do połowy marca - dość ciasno wypełniają kalendarz i praktycznie w każdy zimowy weekend jest w czym wybierać. Podobnie jak w biegach ulicznych, są wśród nich imprezy prawdziwie masowe, jak i kameralne, organizowane przez grupkę zapaleńców, z limitem 30 zawodników. Można wybierać od krótkich dystansów rzędu 5 km aż po 50-kilometrowy kultowy Bieg Piastów. Trasy też bywają różne, lepiej lub gorzej przygotowane, bardziej płaskie lub wymagające pewnych technicznych umiejętności. Dodatkowa informacja, którą organizator powinien podać w regulaminie, to dopuszczalny styl jazdy. I tak symbol CT oznacza styl klasyczny , a FT - styl dowolny (w praktyce, kto tylko może stosuje wówczas szybszy styl łyżwowy).

Większość naszych masowych biegów narciarskich odbywa się w górach ze względu na lepsze warunki śniegowe. Biegi nizinne to domena Mazur, Podlasia i Roztocza. W ich przypadku nie ma niestety gwarancji śniegu i zdarza się, że terminy ulegają przesunięciu lub impreza w ogóle nie dochodzi do skutku. Zresztą sami organizatorzy zwykle zastrzegają sobie taką możliwość w regulaminie lub podają trasy rezerwowe.

Pełny kalendarz biegów na aktualny sezon znajdziecie na stronie: biegi.pzn.pl.

Ograniczę się do omówienia kilku najciekawszych propozycji. Najbardziej znaną i oczekiwaną imprezą w sezonie będzie niewątpliwie XXXVII Bieg Piastów w Jakuszycach . Nic dziwnego - odbywa się od 1976 roku, z dwiema zaledwie przerwami (1982 - stan wojenny, 1998 - brak śniegu). Od kilku lat Bieg Piastów należy do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation). Nazwa biegu bezpośrednio nawiązuje do szwedzkiego Biegu Wazów. W tym sezonie będzie to 3-dniowe narciarskie święto (1-3 marca 2013) . Oprócz biegu głównego na dystansie 50 km do wyboru będą też krótsze oraz imprezy dla najmłodszych. Trasy są świetnie przygotowane, a atmosfera prawdziwie sportowa. Dystans wydaje się długi, lecz mija naprawdę szybko. Ze względu na wysoką frekwencję (limit 2500 startujących w biegu głównym!) zawodnicy startują z kilku boksów.

Fot. Paweł Kozioł / AG. Bieg Piastów

Osiem imprez punktowanych jest do Mistrzostw Polski Amatorów PZN . Oczywiście można wystartować w dowolnym pojedynczym biegu, ale osoby o zacięciu sportowym mogą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej przez cały sezon. Imprezą otwierającą był XIV Bieg Tysiąclecia, 6 stycznia w Jakuszycach . Tydzień później (11-13 stycznia) rywalizacja przeniosła się w Bieszczady, gdzie w Ustianowej Górnej , na stokach pasma Żuków, rozegrany został XXVI Bieg Lotników , impreza z tradycjami. Do wyboru były dwie trasy - 10 i 20 km, styl klasyczny, a na starcie można spodziewać się kilkuset uczestników. 19 stycznia w Wilkowicach odbyła się kolejna impreza cyklu - Puchar Magurki , a dzień później w Kubalonce - Puchar PZN . 27 stycznia punktować można było w Opawie na Memoriale Staszka Bodzka , w ramach cyklu odbędą się jeszcze: 17 lutego Bieg Popradzki , a 10 marca Puchar Lubomierza . Mistrzostwa Polski Amatorów zamyka XIX Międzynarodowy Bieg Bacy w Wiśle-Kubalonce, 17 marca .

XXIV Bieg Gwarków w Rybnicy Leśnej k. Wałbrzycha to impreza o górniczym rodowodzie. Pod koniec lat 70. był to największy masowy bieg narciarski w Polsce, a organizowały go Zjednoczenia Węglowe. Obecnie bieg gromadzi na starcie kilkuset narciarzy, choć trasa nie należy do najłatwiejszych. Z powodu braku śniegu jubileuszowy Bieg Gwarków w Andrzejówce został przełożony na 24 lutego . Na starcie można spotkać sportowe sławy, w jednej z edycji kategorię kobiet wygrała... Maja Włoszczowska.

Fot. Łukasz Giza. Bieg Gwarków

Salomon Nordic Sunday to ciekawy cykl łącznie 9 imprez, które odbędą się w Jakuszycach (5 edycji) i kilku innych lokalizacjach (Lubomierz, Wisła-Kubalonka, Paczółtowice k. Krakowa ). Cykl ma własną klasyfikację generalną i rozgrywany jest w obu stylach - CT i FT.

2012 Salomon Nordic Sunday
2012 Salomon Nordic Sunday fot. Stacja Jakuszyce
fot. Stacja Jakuszyce. Salomon Nordic Sunday.

Z bardziej znanych biegów nizinnych (choć niekoniecznie płaskich!) warto wymienić XXVI Bieg Jaćwingów w Gołdapi (15-16 lutego) .

Jacek Rakowski. Bieg Jaćwingów

Ciekawą alternatywą są narciarskie biegi na orientację , organizowane lokalnie, w zależności od warunków śniegowych (często w okolicach większych miast). Podobnie jak w klasycznym BnO, trasę wyznaczają lampiony, które trzeba odnaleźć w terenie przy pomocy mapy. Zabawa jest przednia, a ślady rywali na śniegu czasem pomagają, ale bywają też bardzo mylące. Informacji o imprezach najlepiej szukać na stronach poświęconych biegom na orientację. Na trasie przyda się kompas oraz mapnik (można go zastąpić woreczkiem strunowym). Trasy przeważnie nie przekraczają 20 km, dla kobiet i weteranów są odpowiednio krótsze.

Tekst: Urszula Wojciechowska

Interesujesz się biegówkami? Przeczytaj również: Narty biegowe: styl klasyczny vs. styl łyżwowy Obóz biegówkowy pod okiem Józefa Łuszczka Sprawdź gdzie warto wybrać się na biegówki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.