Narty biegowe - sprzętowe ABC

Przyszła zima, więc zaczynamy cykl o bieganiu na nartach. Bo jak jest zima, to Polska Biega na Biegówkach! Na początek o sprzęcie, bo biegówki to sport wytrzymałościowy, ale także w dużej mierze sprzętowy.

Początkujący narciarz biegowy staje przed wyborem nart, butów, wiązań i kijki, a także odpowiedniego stroju. Oferta producentów sprzętu do narciarstwa biegowego z roku na rok jest coraz bogatsza. Ta obfitość może przyprawić początkującego o ból głowy.

Jak w wielu innych dyscyplinach, nie trzeba od razu inwestować w drogi profesjonalny sprzęt. Jego zalet raczej nie doceni osoba stawiająca na nartach pierwsze kroki. Lepiej wybrać przyzwoity sprzęt amatorski, służący przede wszystkim rekreacji, wzrostowi kondycji i poznaniu techniki biegu na nartach. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy biegówki okażą się naszą zimową miłością, zawsze możemy udać się do wypożyczalni. Przed skorzystaniem z jej oferty, warto odpowiedzieć sobie na parę pytań, przede wszystkim jakie są nasze umiejętności i w jakim terenie zamierzamy jeździć.

Sprzętowe minimum, aby zacząć jeździć na biegówkach, to: narty, buty, wiązania, kijki oraz właściwy ubiór. Niektóre sklepy oferują gotowe zestawy, dedykowane dla stylu klasycznego, łyżwowego oraz "back-country".

Narty

Klasyczne, sportowe biegówki to dość wąskie i długie deski (standardowo 44 mm szerokości). Są idealne do jazdy po przygotowanej trasie i rozwijania prędkości. Dobrym rozwiązaniem dla osoby początkującej będą turystyczne biegówki służące do jazdy po śladzie, tzw. śladówki . Ich szerokość oscyluje w okolicach 60 mm, dzięki czemu są stabilniejsze i łatwiej zachować na nich równowagę.

Odmiana śladówek to nieco cięższe narty przełajowe czyli "back country" - wyposażone dodatkowo w metalowe krawędzie. Służą one do jazdy po bezdrożach, bez wytyczonego śladu i będą równie dobre do nauki. Tego typu narty sprawdzą się w wielu warunkach, zarówno na przygotowanych trasach, jak i w terenie, w którym to my właśnie będziemy pionierami narciarstwa i wytyczymy własne szlaki.

Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Narty do stylu łyżwowego są wąskie i trochę krótsze niż do biegania stylem klasycznym. Ze względu na to, że styl ten wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i ubitych tras, są rzadziej wybierane przez osoby początkujące.

Buty i wiązania

Buty do jazdy na nartach biegowych najlepiej kupować razem z wiązaniami. Na rynku funkcjonuje kilka różnych, niekompatybilnych systemów wiązań. Buty do biegówek sięgają za kostkę. Praktycznie wszystkie modele mają doszyty zewnętrzny ochraniacz (stuptut), który zapobiega przedostawaniu się śniegu do wnętrza buta. Buty do stylu klasycznego mają dość miękką cholewkę, natomiast do łyżwy mocniej usztywniają kostkę. Z kolei buty do "back-country" są cieplejsze i wyższe, dzięki czemu sprawdzają się w głębokim śniegu. Dla osoby przyzwyczajonej do sztywnych, plastikowych "skorup" używanych do zjeżdżania, każde buty do biegówek mogą wydać się lekkie i miękkie.

buty Salomon siam9 pilotbuty Salomon siam9 pilot materiały sponsora materiały prasowe

W przedniej części podeszwy znajduje się element łączący but z wiązaniem. But rusza się na wiązaniu w górę i w dół, niczym na zawiasie. Ten swobodny ruch umożliwia przesuwanie nart do przodu i jest podstawową różnicą między zjazdówkami i biegówkami. Dla narciarza zjazdowego swobodna pięta bywa zaskoczeniem, ale szybko doceni nowe możliwości!

Kijki

Kijki do nart biegowych to ukoronowanie każdego zestawu. Dobrze dobrana długość gwarantuje przyjemną jazdę i umożliwia prawidłową pracę rąk. Kijki stosowane na biegówkach nie są regulowane, zatem warto starannie dobrać ich długość. Aby określić w przybliżeniu długość kijka należy od wzrostu odjąć 25 cm. W przybliżeniu - gdyż do stylu łyżwowego stosuje się dłuższe kijki, natomiast do jazdy turystycznej - krótsze. Profesjonalny sprzedawca lub pracownik wypożyczalni dobierze długość kijka w zależności od wzrostu klienta i wybranego rodzaju nart.

Strój

Kiedy chcemy spróbować nowej dyscypliny po raz pierwszy, pojawia się dylemat, jak wiele możemy zainwestować w sprzęt i odzież. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem i zdecydowaliśmy się na zakup nart i pozostałych niezbędnych elementów, może się okazać, że niewiele pozostało na specjalistyczną odzież, dedykowaną specjalnie do nart biegowych. Możemy tutaj zaimprowizować, jeśli posiadamy w szafie kilka ciuchów biegowych, rowerowych lub turystycznych. Z drugiej strony pamiętajmy, że nic tak nie zniechęca jak niewygodny, zbyt ciepły lub zbyt lekki ubiór.

Jakie zatem wymogi powinien spełniać strój do "biegania" (a w przypadku pierwszych treningów - "dreptania") na nartach?

Dobrym wyborem będzie ubiór na cebulkę. Konstruujemy go podobnie, jak w przypadku innych sportów i aktywności uprawianych zimą. Im wolniejsze tempo, tym cieplejszy strój (ale bez przesady - raczej zestaw, który wzięlibyśmy do niespiesznego truchtania). Kurtki i spodnie używane na nartach zjazdowych są przeważnie za ciepłe. Trzy warstwy to: termoaktywna bielizna, warstwa ocieplająca, np. polar oraz nieprzewiewna, oddychająca kurtka. Strój nie może krępować ruchów. Spodnie muszą umożliwiać zrobienie sporego wykroku. Energicznie poruszające się ręce również powinny mieć pełną swobodę. Zestaw uzupełnia czapka, kominiarka lub buff oraz rękawiczki. Rękawice do nart zjazdowych mogą okazać się za ciepłe. Niezłym rozwiązaniem zastępczym są zimowe rękawice rowerowe - posiadają wzmocnienie między kciukiem a dłonią, są nieprzewiewne i zapewniają dobry chwyt.

Sprzętu, jak widać, nie potrzeba wiele, by szusować po nartostradach lub podreptać po ośnieżonym lesie. Jedynym problemem może być brak śniegu, oby zatem dopisał tej zimy!

Tekst: Urszula Wojciechowska

Sprawdź, jak przygotować się do sezonu! Poniżej ćwiczenia z patykiem!

Zobacz wideo