Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych z udziałem naszej reprezentacji - mamy medale!

W miniony weekend na Węgrzech odbyły się 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Nie zabrakło naszej silnej męskiej i damskiej reprezentacji. Polacy spisali się na medal.

Tegoroczne Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbyły się na Węgrzech w miejscowości Balatonakarattya nad Balatonem, czyli największym jeziorem w  Europie Środkowej.

Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych 2017Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych 2017 fot.: Robert Banach

Wojskowe Mistrzostwa Świata są dla wielu polskich sportowców bardzo ważną imprezą, zwłaszcza, że mamy tam liczną reprezentację.

Na starcie stanęła bardzo silna 15-osobowa reprezentacja z Polski, wśród biegaczy wystartowali m.in.

Henryk Szost, rekordzista Polski na dystansie maratońskim - 2.07:39
Błażej Brzeziński, zwycięzca tegorocznego Maratonu Warszawskiego - 2:11:27
Arkadiusz Gardzielewski, tegoroczny Mistrz Polski w półmaratonie - 1:05:32
Katarzyna Kowalska, specjalizująca się w biegu na 3000 m z przeszkodami
Izabela Trzaskalska czołowa Polska maratonka, z rekordem życiowym 2:29:56 
Dominika Napieraj, specjalizująca się w biegach długodystansowych, srebrna medalistka Mistrzostw Polski na dystansie 5 km

Zawody zostały rozegrane na trzech dystansach, bieganych na pętli równej 2 300m:

- mężczyźni trasa długa 11,5 km (5 pętli)
- mężczyźni trasa krótka 4,6 km (2 pętle)
- kobiety trasa 4,6 km (2 pętle)

Trasa Wojskowych Mistrzostw Świata 2017Trasa Wojskowych Mistrzostw Świata 2017 http://iranyasereg.hu/sites/cism/?information

W ramach powyższych dystansów, prowadzona była klasyfikacja drużynowa oraz indywidualna. W przypadku startu na dystansie 11,5 km punktowało czterech najszybszych zawodników z drużyny, na pozostałych dwóch dystansach, analogicznie punktuje trzech najszybszych biegaczy i trzy najszybsze kobiety.

Panowie w składzie Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski, Błażej Brzeziński oraz Andrzej Rogiewicz, wywalczyli brązowy medal na dystansie 11,5 km. Sklasyfikowanych zostało 19 drużyn. Tytuł Mistrzowski wywalczyli Algierczycy, srebro przypadło Francuzom.

Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych 2017Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych 2017 fot.: Robert Banach

Bieg ukończyli również: Mariusz Giżyński, 36:34 oraz Henryk Szost 37:46, który ewidentnie nie odzyskał jeszcze po świeżości po starcie w Maratonie we Frankfurcie.

Wśród mężczyzn najszybszy był Ali Guerine z Algierii, 35:11. Srebro wywalczył jego rodak Khireddine Bouroina 35:15. Brązowym medalistą został Francuz Charles Ogari 35:22.

Wyniki drużynowe Wojskowych Mistrzostw ŚwiataWyniki drużynowe Wojskowych Mistrzostw Świata materiał prasowy

Świetnie poradziły sobie również nasze reprezentantki, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej na dystansie 4,6 km. Dziewczyny, które punktowały to: Katarzyna Kowalska, Izabela Trzaskalska oraz Olga Kolendarova-Ochal. Naszym zawodniczkom zabrakło zaledwie 3 sekundy do zwycięstwa.

Wojskowe Mistrzostwa w Biegach Przełajowych 2017Wojskowe Mistrzostwa w Biegach Przełajowych 2017 fot.: Robert Banach

Złoto zdobyły Francuzki, a brązowy medal wywalczyły Włoszki. Różnice czasów drużyn, które znalazły się na podium były minimalne.

Wyniki Wojskowych Mistrzostw Świata 2017Wyniki Wojskowych Mistrzostw Świata 2017 materiały prasowe

Dodatkowo Katarzyna Kowalska wywalczyła srebro w kategorii indywidualnej, uzyskując czas 15:44. Złoty krążek zdobyła Roksana Birca z Rumunii z czasem 15:29. Brązowy medal przypadł Cristina Simion 15:47.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.