Progres w bieganiu, czego potrzebujesz żeby biegać lepiej?

Tu liczy się dobrze przemyślany plan działania. Na poziom wytrenowania ma wpływ wiele czynników. Sprawdź co możesz zmienić, żeby być lepszym biegaczem.

Biegasz od dawna ale nie widzisz żadnego progresu? Trenujesz codziennie, zwiększasz ilość przebiegniętych kilometrów, a mimo tego za zawodach nie widzisz znaczących postępów. Warto zastanowić się nad zmianami, nie trzeba się ich bać. To znak, że do treningów trzeba wprowadzić odrobinę świeżości.

Treningi biegacza powinny być różnorodne. Biegacz musi być nie tylko wybieganym ale też sprawnym sportowcem. Nie dotyczy to tylko zawodowców. Na dobrą sprawę, już na samym początku przygody z bieganiem organizm powinien być dobrze przygotowany do długotrwałego wysiłku.

Co robić, żeby biegać lepiej?

  1. Nie bój się zmian. Czasami warto wyjść poza schemat. Jeśli od lat realizujesz te same jednostki treningowe w poszczególne dni tygodnia, to może trzeba to zmienić? Zastanów się czego brakuje w Twoim planie i uzupełnij go o brakujące jednostki. Zwróć uwagę na takie elementy jak:
    - trening wytrzymałościowy,
    - trening szybkości,
    - siła biegowa,
    - sprawność,

  2. Szukaj nowych bodźców. Organizm nie lubi nudy, zbyt szybko przyzwyczaja się
    Przykładowo:
    - Zaplanowane długie wybieganie zakończ szybkimi ale krótkimi (do 200 m) rytmami. Pobódź swój organizm po bieganiu w jednostajnym tempie.
    - Trening siły biegowej wzbogać o skipy: A, C, B i wykroki.
    - Rozważ treningi na bieżni, wpleć w plan interwały.
     
  3. Wpleć w swój plan treningowy ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wystarczy, że 2-3 razy w tygodniu poświęcisz dodatkowe 30 min. na wzmacnianie poszczególnych partii mięśni. To dobra droga do zapobiegania ewentualnych kontuzji. Wzmacniaj:
    - mięśnie nóg
    - pośladki,
    - grzbiet,
    - brzuch,
    - ręce.

  4. Zadbaj o odpowiednia regenerację, może po prostu jesteś zmęczony. Zachowaj równowagę między wysiłkiem a odpoczynkiem. Pomiędzy intensywnymi treningami zaplanuj lżejsze jednostki. Raz w tygodniu w ogóle zrezygnuj z treningu. Reaguj na bieżąco.

  5. Ucz się od innych, ale zachowaj pewien dystans. To co sprawdziło się u sąsiada nie musi być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Warto skonsultować się z bardziej doświadczonym biegaczem. Zaplecze Twojej wiedzy może nie być wystarczające. A może ktoś borykał się z podobnym problemem i zna złoty środek?

  6. Rozważ współprace z trenerem. Gotowe treningi dostępne w sieci to tylko przykład, pewien schemat który nie musi pasować do wszystkich.

    Dzięki współpracy z trenerem zyskujesz:
    - nie tracimy czasu na nieefektywne treningi,
    - mamy osobę, która nas wspiera,
    - indywidualne podejście i trening uszyty na miarę,
    - odpowiednio uporządkowanie treningi,
    - motywacja do pracy,
    - możliwość analizy postępów.

  7. Dostosuj dietę. Zadbaj o pełnowartościowe posiłki, nie jedz w pośpiechu byle czego. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Sprawdź co warto zjeść przed a co po treningu. Jedz dużo warzyw i owoców. Nie podjadaj między posiłkami i zrezygnuj z żywności wysokoprzetworzonej. Nawadniaj organizm, pij ok. 1,5 l wody dziennie.

  8. Zmień nastawienie. Uwierz w siebie, wizualizuj sobie swój cel. Spróbuj podjąć ryzyko. Nie bój się porażki, te wpisane są w każdą dziedzinę życia.
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.