Polka pobiegnie podczas - Fuxian Lake Highland Ultramarathon w Chinach

Fuxian Lake Highland Ultramarathon 2017, start zaplanowany jest na 30 września. Zawodnicy pobiegną na dystansie 50 i 100 km. Trasa biegu jest asfaltowa, jednak bardzo wymagająca. Za rok w tym samym miejscu odbędą się Mistrzostwa Świata na 50 km.

Fuxian Lake Highland Ultramarathon to jedyny wyścig w Chinach sankcjonowany zarówno przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ultrabiegaczy (IAU), jak i Chińskie Stowarzyszenie Sportowe (CAA). Podczas tej imprezy rozgrywane są zawody na dwóch dystansach: 50 i 100 km. Start zaplanowany jest na godzinę 8:30 (czasu chińskiego), czyli o godz. 2:30 czasu polskiego.

Trasa prowadzi wokół jeziora Fuxian, które uchodzi za największe jezioro słodkowodne  w Chinach. Sezonowo przyciąga coraz więcej turystów, w tym biegaczy. Profil trasy jest bardzo wymagający, mimo tego że to droga asfaltowa. Przewyższenie dochodzi aż do 1911 m.n.p.m. Limit czasu wynosi kolejno: 6 godzin dla 50 km i 12 godzin na dystansie 100 km.

Trasa Fuxian Lake Highland UltramarathonTrasa Fuxian Lake Highland Ultramarathon http://www.kirens-cn.com/2017_Road.html

Dodatkowym wyzwaniem może okazać się pogoda. Na chwilę obecną temperatura w ciągu dnia jest bliska 30 stopni. Podczas długiego wysiłku zdecydowanie łatwiej biega się w chłodniejszych warunkach.

Dominika Stelmach jako jedyna będzie reprezentować Polskę w Chinach. Na miejscu jest już od wtorku, jak sama podkreśla będzie walczyć o podium. Nie może jednak bagatelizować rywalek, zapowiada się zacięta rywalizacja.

Stelmach jest aktualną Mistrzynią Polski w Maratonie (Dębno 2017). Globalną zwyciężczynią i rekordzistą świata Wings For Life (68,2 km w tempie 3,57min/km). 

W tym roku ma już za sobą trzy starty w maratonie:

Dębno Maraton, 2 kwietnia z czasem: 2:41:13
Orlen Warsaw Marathon, 22 kwietnia czase: 2:38:51
35. PKO Wrocław Maraton, 10 września, czas: 2:41:01

Po powrocie z Chin planuje swój czwarty start w maratonie. Tym razem w Poznaniu, nie ukrywa że chciałaby pobić swój rekord życiowy.

Na starcie Fuxian Lake Highland Ultramarathon stanie również Joanna Zakrzewski - zwyciężczyni Wings For Life z Poznania.