Jak biegać po ciemku? [9 praktycznych porad]

Bieganie po ciemku wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zrobić wszystko, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź jak biegać po zmroku i o czym należy pamiętać.

W okresie jesienno- zimowym trudno zrealizować trening za dnia, zwłaszcza jeśli pracujesz na pełnym etacie. Jasno robi się dopiero w okolicach godz. 7:00, a zmierzch zapada w okolicach godz. 15:30- 16:00. Trzeba dostosować się do zmiany aury. Na zewnątrz jest znacznie chłodniej, dzień jest coraz krótszy. Planując trening pamiętaj o kilku bardzo ważnych aspektach. Ciesz się bieganiem, ale zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

O czym należy pamiętać?

1. Wybieraj bezpieczne trasy, najlepiej oświetlone. Nie zapuszczaj się do lasu, gdzie trudno skontrolować podłoże po którym biegniesz. Zagrożeniem nie musi być mieszkająca tam zwierzyna, a wystające korzenie, o które można się łatwo przewrócić.


2. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, takie jak: opaska samozaciskowa, opaska ze światłem led na ramie lub buty, różnego rodzaju przywieszki lub po prostu kamizelkę odblaskową. Takie produkty są łatwo dostępne i niedrogie.

3. Rozważ zakup odzieży do biegania z wszytymi już elementami odblaskowymi. Zazwyczaj są one tak zaprojektowane, że świetnie wkomponują się w ogólny odbiór i wyglądają bardzo estetycznie.

4. Dla bezpieczeństwa biegaj w grupie lub ze znajomym. Wiele osób boi się biegać po zmroku samemu, dlatego warto znaleźć towarzystwo do wspólnych treningów.

5. Zachowaj szczególną ostrożność biegając po mieście. Nie wbiegaj na przejście dla pieszych w ostatniej chwili, kierowca może Cię nie zauważyć. Nie warto ryzykować.

6. Uważaj na innych uczestników ruchu drogowego
, głównie na tych szybszych. Rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów, podobnie jak Ty mają w ciemnościach znacznie słabszą reakcję na to co dzieje się w koło.

7. Trzymaj się pobocza. Jeśli biegniesz wzdłuż trasy bez oświetlenia nie wybiegaj na środek ulicy nawet jeśli wydaje Ci się, że jest pusta. Biegnij po lewej stronie, będziesz widzieć zbliżający się pojazd.

8. Uważaj na psy - niektóre potrafią być bardzo agresywne, zwłaszcza jak trenujesz w małych miejscowościach. Jesteś dla nich raczej niecodziennym widokiem, a one pilnują swoich posesji. Dobrze zaopatrzyć się w gaz pieprzowy, nie martw się  -  nie zrobisz czworonogowi krzywdy.

9. Wyostrz swoje zmysły, zrezygnuj ze słuchania muzyki podczas biegu. Łatwiej będzie Ci kontrolować to co dzieje się w Twoim otoczeniu.

Pamiętaj, że w okresie jesienno-zimowym biega się naprawdę bardzo przyjemnie. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie.

Copyright © Agora SA