Marcin Świerc drugim zawodnikiem wyścigu CCC. Najlepszy występ Polaka w historii!

Marcin Świerc, zawodnik Salomon Suunto Team zajął drugie miejsce w biegu CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) rozgrywanym w ramach Festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc. Bieg wystartował punktualnie o godzinie 9, ale uczestnicy zostali powiadomieni przed startem, że 101 kilometrowa trasa zostanie ze względów bezpieczeństwa skrócona o 2,5 km.

Kamery usytuowane na starcie kikukrotnie pokazywały naszego zawodnika. Wyglądał na bardzo skoncentrowanego i niezwykle zmotywowanego. Marcin wystartował bardzo dynamicznie i w pierwszych obrazach z kamer zaraz po starcie widać było, że biegnie na czele całego wyścigu. Na pierwszym punkcie pomiarowym pojawił się na 15 pozycji z której jak się później okazało rozpoczął pościg swojego biegowego życia. W miarę upływu kilometrów rozkręcał się i co kilkanaście, kilkadziesiąt minut zostawiał za plecami kolejnych biegaczy. Kiedy dotarł do punktu w La Champex, który był mniej więcej połową trasy, był już na 3 pozycji. 

Marcin ŚwiercMarcin Świerc materiał prasowy

Bieg był rozgrywany w niezwykle szybkim tempie. Zabawa w pościg za kolejnymi zawodnikami powoli przechodziła w obawę czy Marcin nie daje się ponieść za bardzo emocjom i nie narzuca zbyt wysokiego tempa. Przecież to szalone tempo musiało się w pewnym momencie na nim odbić. Nic z tych rzeczy. Marcin na kolejnym punkcie był już drugi tylko za świetnie dysponowanym dzisiaj Amerykaninem Haydenem Hawksem. Marcina próbował za to gonić ubiegłoroczny zwycięzca dystansu UTMB - Ludovic Pommeret.

Kolejne kilometry przebiegały według podobnego schematu. Marcin tracił nieco minut do prowadzącego Amerykania, ale z drugiej strony mozolnie budował przewagę nad Francuzem. Kolejne relacje i zdjęcia w mediach społecznościowych pokazywały dobrze dysponowanego Marcina, nie było spodziewanych grymasów na twarzy, była za to koncentracja, a czasami pojawiał się nawet uśmiech.

Marcin ŚwiercMarcin Świerc materiał prasowy

Komentujący sprawozdawcy na kanale wyścigu mieli olbrzymi problem z wymową nazwiska Świerc, szybko wymyślili zastępstwo w postaci „Polish power”. Z pewnością nie przypuszczali, że będą te słowa powtarzać do samego końca biegu.

Marcin ŚwiercMarcin Świerc materiał prasowy

Ostatecznie Marcin nie tylko utrzymał drugą pozycję, ale powiększył przewagę nad trzecim zawodnikiem do 8 minut i z czasem zameldował się na mecie

Wyniki

  1. Hayden Hawks              10h24min30sek

  2. Marcin Świerc               10h42min49sek

  3. Ludovic Pommeret         10h50min47sek
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.