Biegaczka w hidżabie na okładce amerykańskiego magazynu. Jak zareagowali internauci?

Amerykańskie czasopismo biegowe "Woman's Running" na okładce październikowego wydania pokazało kobietę w hidżabie.

Rahaf Khatib ma 32 lata, pochodzi z Syrii. W 1980 r. przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Aktualnie mieszka w Michigan wraz z rodziną. Prowadzi aktywny tryb życia. Nie boi się dłuższych dystansów i bez problemu je pokonuje.

Ma za sobą sześć maratonów oraz dwa triathlony. Oprócz tego, że jest osobą niezwykle aktywną, ma trójkę dzieci oraz męża, którym poświęca również dużo czasu. Bez problemu godzi obowiązki ze sportową pasją. Została właśnie twarzą najnowszego numeru "Womens Running", magazynu dla aktywnych kobiet. Redakcja chciała w ten sposób zwrócić uwagę, że akceptacja to jeden z najważniejszych aspektów życia w dzisiejszych czasach.

 

 Biegaczka podkreśla, że jest niezwykle dumna z tego, że znalazła się na okładce. Wszystko za sprawą tego, że mogła mieć na sobie hidżab, który współcześnie wywołuje komentarze, często bezpodstawnie krzywdzące kobiety.

Udział w sesji był dla Rahaf niesamowitym przeżyciem. Twierdzi, że na długo zachowa okładkę, którą będzie pokazywać swoim dzieciom, rodzicom oraz całemu społeczeństwu.

 - Powinniśmy być akceptowani bez względu na swoją tożsamość, rasę, seksualność i religię. Wszyscy biegniemy do tej samej mety. Dosłownie i w przenośni - mówi Rahaf Khatib.

 

Rahaf podkreślała, że chciałaby, żeby okładka była pewnego rodzaju przesłaniem dla wszystkich, którzy chcą być lekkoatletami, ale mają obawy, które ich powstrzymują. - Nic nie powinno stać na przeszkodzie do realizacji marzeń - mówi Rahaf.

Cały materiał spotkał się pozytywnym odbiorem. Czytelnicy są zachwyceni tym, co reprezentuje sobą Khatib.

PolskaBiegaPolskaBiega Susan Rinkunas Twitter

 Użytkowniczka Twittera napisała: - Gratulacje dla Rahaf Khatib za pierwszą taką okładkę w fitnessowym magazynie.

PolskaBiegaPolskaBiega libaas.co

 W jednym z tweetów napisano:  - Inspirująca historia, którą warto zobaczyć na okładce magazynu "Womens Running". To tylko dwa przykłady z całej masy komentarzy, które wspierają Rahaf. Ludzie integrują się z kobietą i wspierają ją, a media z całego świata piszą o Rahaf jako o bohaterce.

PolskaBiegaPolskaBiega James Farrell / Via Women's Running Magazine

Dla jasności. Hidżab w kulturze muzułmańskiej stanowi zasłonę okrywającą ciało kobiety.  Jest zobowiązana do noszenia okrycia w towarzystwie dojrzałych mężczyzn spoza rodziny i kobiet, które nie są muzułmankami. To znak dojrzałości kobiety.

Historia Rahaf Khatib może być inspiracją dla kobiet. I nie tylko. To postawa, będąca idealnym przykładem na to, że należy być sobą. Bez względu na wszystko.

ZOBACZ: Maraton kontra Koran? "Ten bieg jest głosem afgańskich kobiet"