Bieg Ultra Granią Tatr. Anna Figura faworytką

Już w najbliższą sobotę, 15 sierpnia o 4 nad ranem 350 osób wystartuje w jednym z najtrudniejszych, ale i najbardziej oczekiwanych biegów w Polsce - w II edycji Biegu Ultra Granią Tatr. Dystans wynosi ok. 71 km, z przewyższeniami +5000m/-4900 m. Limit na pokonanie całej trasy to 17 godzin.

Wśród zawodników jest Anna Figura (Dynafit Team Polska). Dla niej Bieg Ultra Granią Tatr (BUGT) w 2013 był pierwszym biegiem na dystansie ultra, w jakim startowała. Do tej pory jej starty ograniczały się do zawodów skitourowych, które niezmiennie od lat wygrywa. Start w pierwszej edycji BUGT niósł ze sobą bardzo dużo obaw, o to jak zachowa się jej organizm, jak zniesie dystans i czy na pewno decyzja o starcie jest słuszna. Zwyciężyła ciekawość, chęć podjęcia wyzwania oraz sentyment do ukochanych Tatr, z którymi związana jest całe życie. Ich znajomość zdecydowanie miała pomóc podczas zawodów. Anna Figura wystartowała traktując BUGT jako dobrą przygodę. Zajęła wówczas drugie miejsce wśród kobiet. Pierwszą zawodniczką na mecie była Magdaleną Łączak, topową polską i światową zawodniczką górskich biegów ultra. Anna Figura zapytana czego się spodziewała startując dwa lata temu i jak się czuje dzisiaj, przed drugim podejściem, odpowiada z uśmiechem: "Nie wiedziałam na jaki czas ani tym bardziej na jaki wynik mogę liczyć i może to zabrzmi niewiarygodnie, ale dzięki temu bardzo dobrze się bawiłam i świetnie wspominam pierwszą edycję biegu. W tym roku mam już "bardziej sportowe" podejście. Chciałabym poprawić swój czas i zejść poniżej 11 godz. Wiem, że w tym sezonie jestem w dobrej dyspozycji, ale bardzo dużo zależy od dnia. "

Jak trenuje Ania Figura?

Przygotowania do BUGT to przede wszystkim biegi i marszobiegi po Tatrach i górach w rejonie Szczawnicy. Dla urozmaicenia treningu i "oszczędzenia kolan" do cyklu treningowego wprowadzono również rower oraz wspinaczkę, a w ramach odnowy biologicznej basen. "Podstawą udanego startu, oprócz odpowiedniego przygotowania fizycznego i nastawienia, jest właściwe odżywianie " - mówi Ania i z uśmiechem zdradza swój kulinarny sekret przed sobotnim startem w BUGT: przepyszne omlety babci Stasi z konfiturą na kolację w przeddzień startu.

Anna Figura - jedyna polska zawodniczka przyjęta do międzynarodowego Teamu Dynafit. Wspierana przez Fundacje LOTTO Milion Marzeń, Termy Bukovina i Budrem. W zeszłym roku na MŚ w Skialpinizmie zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w sprincie oraz wygrała wszystkie możliwe zawody skitourowe w Polsce i na Słowacji. Jedna z faworytek wśród kobiet startujących w II edycji Biegu Granią Tatr. Niedawno byliśmy świadkami niezwykłego wyczynu Ani Figury, która wraz z Jackiem Żebrackim, pokonała 4 najwyższe tatrzańskie szczyty biegiem w niespełna 9 godzin.