10. Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów. Startuje 105-letni Stanisław Kowalski!

28 medali, w tym dziesięć złotych, dziewięć srebrnych i tyle samo brązowych - to bilans polskich lekkoatletów po pierwszym dniu 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów, które odbywają się w Toruniu. W środę w biegu na 60 metrów wystartuje 105-letni Stanisław Kowalski.

Bogaty dorobek sprawił, że reprezentacja Polski po pierwszym dniu rywalizacji w klasyfikacji medalowej zajmuje drugą lokatę. Prowadzą Niemcy z bilansem 15-9-10. Trzecia jest Wielka Brytania (7-4-2), czwarte - Włochy (5-4-2). W poniedziałek na podium stanęli reprezentanci aż 25 krajów.

Mistrzami Starego Kontynentu w swoich kategoriach zostali m.in. Lech Kowalski (rzut młotem, kategoria M50), Beata Goździk (pchnięcie kulą, W45), Krzysztof Borowski (3000m, M60), Elżbieta Sambor, która w finale skoku wzwyż kategorii W50 pokonała była wicemistrzynię olimpijską - Urszulę Kielan, Zbigniew Murawski (3000m, M45), Łukasz Sobora (skok w dal, M35; trzeci w tej kategorii był aktualny rekordzista Polski - Grzegorz Marciniszyn), Damian Kozłowski (rzut młotem, M35), Robert Maćkowiak (skok w dal, M40), olimpijka z Barcelony - Genowefa Patla (pchnięcie kulą, W50).

Medale lekkoatletom-weteranom w poniedziałek wręczała m.in. Irena Szewińska, która pełni funkcję ambasadora mistrzostw odbywających się w toruńskiej hali.

10. Halowe Mistrzostwa Weteranów w Toruniu10. Halowe Mistrzostwa Weteranów w Toruniu 10. Halowe Mistrzostwa Weteranów w Toruniu 10. Halowe Mistrzostwa Weteranów w Toruniu

We wtorek zawodnicy wystartowali w aż ośmiu konkurencjach. Do walki stanęli m.in. olimpijczyk z Atlanty, były mistrz świata i Europy w siedmioboju - Sebastian Chmara (pchnięcie kulą, M40), oszczepniczki Genowefa Patla (W50) i Barbara Madejczyk (W35), uczestnik trzech igrzysk olimpijskich Grzegorz Sudoł (chód, M35) i olimpijczyk z Moskwy - Janusz Trzepizur (skok w wzwyż, M55). Uwagę toruńskiej publiczności zwrócił udział w konkursie pchnięcia kulą utytułowanego miejscowego wioślarza - Sławomira Kruszkowskiego (M35). Uczestnik igrzysk olimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie w swojej kategorii wiekowej rywalizował m.in. z wicemistrzem świata strongman z 2007 roku - Sebastianem Wentą.

Wśród sprinterów ścigających się na dystansie 60 metrów pojawił się również Przemysław Babiarz, znany komentator sportowy TVP.

Pobiegnie 105-letni Stanisław Kowalski

W środę z grona polskich olimpijczyków wystartują: Dariusz Trafas (rzut oszczepem, M40), płotkarz Ryszard Szparak, który tym razem pobiegnie na 800 metrów (M60, godz. 12.40), Sebastian Chmara (skok o tyczce, M40, godz. 15.00) i brązowy medalista mistrzostw świata z Edmonton, były halowy mistrz Europy seniorów - Paweł Czapiewski (800m, M35, godz. 16.10).

Tego dnia do rywalizacji przystąpi też najstarszy uczestnik mistrzostw - Stanisław Kowalski , który kilkanaście dni po zawodach ukończy 105 lat. Świdniczanin pobiegnie na 60 metrów. Jest w tej konkurencji aktualnym rekordzistą świata w swojej kategorii wiekowej (19,72s). Jego start zaplanowano na godz. 18.00.

105-latek wystartuje w Toruniu w aż trzech konkurencjach: w biegu na 60m (środa), rzucie dyskiem (czwartek, godz. 9.00) oraz w pchnięciu kulą (czwartek, godz. 17.15).

Rywalizacja w ramach mistrzostw odbywa się w ramach 21 konkurencji. Rozgrywane są w nowej toruńskiej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema oraz na terenach z nią sąsiadujących.

Zobacz wideo