"Gonimy Europę, Gonimy Świat". Trener zbiera pieniądze na szkolenie biegaczy

Trener Karol Nowakowski wziął sprawy w swoje ręce. Stworzył projekt "Gonimy Europę, Gonimy Świat" i za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl zbiera pieniądze na szkolenie czterech podopiecznych, biegaczy długodystansowych. Cel dalekosiężny to start na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016.

WESPRZYJ PROJEKT "GONIMY EUROPĘ, GONIMY ŚWIAT"

W bieganiu, jak w innych sportach wytrzymałościowych, aby przyszedł sukces, potrzeba czasu. Nic nie osiąga się zrywami. Jeśli chcemy osiągnąć za jakiś czas, trzeba podjąć kroki już teraz.

Do sportu pieniądze przyciągają sukcesy. Najlepiej szybkie i spektakularne. Jeśli są medale i tytuły mistrza, to znajdują się sponsorzy. Co jednak zrobić, gdy zamiast krążków na imprezach najwyższej rangi pojawia się tylko obietnica trenera, że za kilka lat medale mogą się pojawić?

Rozwiązanie znalazł trener lekkiej atletyki Karol Nowakowski. Zamiast zżymać się na niedostateczne wsparcie finansowe dla "młodych, obiecujących", wziął sprawy w swoje ręce i postanowił zebrać pieniądze za pośrednictwem crowdfundingu.

Crowdfunding to coraz bardziej popularny sposób na finansowanie projektów. Zasada jest bardzo prosta. Zamiast pukać do drzwi i szukać sponsora "na piechotę", osoba szukająca pieniędzy za pośrednictwem internetu, prezentuje swój projekt.

Od tego momentu internauci mogą wspierać datkami. Jeśli jednak nie uda się zebrać przez określony czas wskazanej kwoty, darczyńcy dostają pieniądze z powrotem, a zbierający zostaje z niczym.

- Zbieramy fundusze na szkolenie na własną rękę, bo nie widzimy innych perspektyw na horyzoncie, by się rozwijać. Zrozumieliśmy, że narzekanie to tylko strata energii, co tylko przeszkadza w treningu i na zawodach - mówi w wywiadzie dla portalu bieganie.pl.

Za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl postanowił zebrać 41 000 złotych dla czworga swoich podopiecznych. Pod jego okiem trenują: Marta Krawczyńska, mistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów - lat 26, Andrzej Rogiewicz, wielokrotny mistrz Polski juniorów w biegach przełajowych i biegach przez płotki - lat 21, Karol Kaliś, obiecujący biegacz z Suszu - lat 24 i Dominika Nowakowska - finalistka Mistrzostw Świata w biegu na 5000 metrów, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski - lat 29.

 

- Ja nie mówię, że moi zawodnicy są najlepsi z najlepszych, że mają największy talent i tylko oni są w stanie dogonić biegaczy z Europy i świata - mówi w wywiadzie Nowakowski . -  Wielu zawodników z Polski doskonale sobie z tym radzi i radziło. Oni byli i są dla nas inspiracją, że można. Mamy taką samą motywację, serce do ciężkiej pracy, jesteśmy świadomi własnych rezerw i możliwości - dodaje.

Głównym celem akcji Gonimy Europę, Gonimy Świat jest uzyskanie przez podopiecznych trenera Nowakowskiego kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 i walka o jak najlepsze lokaty.

Na drodze do Brazylii trener i biegacze postawili kamienie milowe w postaci Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Tallinie i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce w Pekinie. Będą to najważniejsze starty przygotowawcze na dużych imprezach. Nadchodzący sezon będzie kluczowy w przygotowaniu formy na Igrzyska Olimpijskie.

Niezależnie od powodzenia zbiórki, projekt Gonimy Europę, Gonimy Świat to nie jest jednorazowe wydarzenie. Trener Nowakowski marzy o stworzeniu profesjonalnej grupy biegaczy długodystansowych, w której zawodnicy i trenerzy mieliby zapewnione stabilne warunki rozwoju na poziomie światowym.

Projektem chciałby też zwrócić uwagę na kiepski stan szkolenia i finansowania młodych lekkoatletów i biegaczy.

GOTOWE PLANY TRENINGOWE NA ZIMĘ PRZYGOTOWANE PRZEZ PAWŁA JESIENIA

Póki co jest tak, że młodzi obiecujący biegacze, aby pozyskać środki na trening, odnowę biologiczną, obozy przygotowawcze, startują w imprezach komercyjnych. Z jednej strony to dobrze, bo zdobywają doświadczenie. Jednak jest ono nieporównywalne z tym, które zdobywa się na imprezach europejskiej i światowej rangi.

Aby wyjechać na zawody potrzeba sporo pieniędzy. Aby te pieniądze zdobyć, trzeba startować. Zdarza się, że zbyt często i jeśli już uda się zakwalifikować na mistrzostwa, to wyeksploatowanemu organizmowi brakuje pary. Nie ma sukcesów, nie daj Bóg, pojawiają się kontuzje przeciążeniowe.

"Gonimy Europę, Gonimy Świat" razem

Zbiórka funduszy kończy się w piątek 19 grudnia o godzinie 21:00. Póki co udało się zebrać nieco ponad 1/4 kwoty.

Aby wspomóc podopiecznych trenera Karola Nowakowskiego, wystarczy wejść na portal PolakPotrafi.pl , wyszukać akcję "Gonimy Europę, Gonimy Świat" i zadeklarować na stronie wpłatę. Kwoty zaczynają się już od złotówki.

WESPRZYJ PROJEKT "GONIMY EUROPĘ, GONIMY ŚWIAT"