POBIERZ RAPORT POLSKA BIEGA - NARODOWY SPIS BIEGACZY 2014
Statystyczny polski biegacz to wciąż jeszcze zazwyczaj mężczyzna, mieszka w dużym mieście, pracuje, nie ma dzieci, biega 2-3 razy w tygodniu, w jednej parze butów, z włączonymi aplikacjami i z muzyką. Populacja biegaczy jest jednak dużo bardziej złożona, a od roku diametralnie się zmienia.
Wiemy o tym dzięki opublikowanemu właśnie Raportowi Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014.
W minionym sezonie w Polsce zorganizowano ponad 2 tysiące biegów masowych. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że Polska biega . Wciąż jednak mało wiemy o tych, którzy biegają. A to przecież nie są ofiary mody na zdrowy styl życia. To już grupa społeczna! Wzięliśmy sprawy w swoje ręce.
Pomysł Narodowego Spisu Biegaczy zrodził się w redakcji Polska Biega półtora roku temu. Słysząc dyskusje na temat miliardów, które wart jest polski rynek biegowy, frekwencji na biegach ulicznych i szacunków dotyczących liczby biegających osób w Polsce, postanowiliśmy wszystko to sprawdzić sami i zbadaliśmy populację polskich biegaczy.
Przez ponad cztery miesiące (od końca maja do końca września) prowadziliśmy w internecie badanie pod nazwą Narodowy Spis Biegaczy 2014. Była w tym także misja. Chcieliśmy, żeby ludzie zamanifestowali, że biegają. Aby "policzyli się" i pokazali, jak wielu nas jest. To najlepsza promocja biegania.
Każdy, kto czuł się biegaczem - niezależnie, czy truchta raz na jakiś czas czy jest maratończykiem trenującym pięć razy w tygodniu - mógł odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących stażu biegowego, sprzętu, częstotliwości biegania, diety, nawyków biegowych, itd.W badaniu wzięło udział 60 641 osób! I tak powstało największe tego typu badanie w Polsce. Jego wyniki właśnie opublikowaliśmy pod nazwą Raport Polska Biega - Narodowy Spis Biegaczy 2014. [POBIERZ] . Każdy z 11 rozdziałów raportu opatrzony jest komentarzami akademików, psychologów, osób znanych i poważanych w świecie biegowym, które z masowym bieganiem w Polsce związane są od lat.
Szczęśliwy jak biegacz
Statystyczny polski biegacz to wciąż raczej mężczyzna niż kobieta, ale panie szybko nadrabiają dystans. Od dwóch lat odsetek biegających kobiet dynamicznie rośnie. Wśród osób biegających rok lub krócej aż 56 proc. stanowią panie. Wygląda na to, że w nadchodzącym sezonie biegowym parytet stanie się faktem.
Bieganie przestaje też być typowo miejskim trendem. Bo choć cały czas biegają głównie mieszkańcy metropolii (36 proc.), to aktualnie 16 proc. biegaczy mieszka na wsiach, a wśród biegających od roku takich osób jest aż 31 proc.
Jak już bierzemy się za bieganie, to na poważnie. Większość biegaczy (59 proc.) trenuje dwa-trzy razy w tygodniu, przede wszystkim dla zdrowia i kondycji (94 proc.), często też, by się odstresować (62 proc.) i schudnąć (49 proc.). I najwyraźniej to działa. Aż 66 proc. stwierdziło, że bieganie wpłynęło na ich nawyki żywieniowe, a niemal wszyscy (98 proc.) przyznają, że poprawia ich samopoczucie. Biegacze to szczęśliwi ludzie!
Nieświadomi gadżeciarze
Biegamy głównie sami - deklaruje tak aż 85 proc. ankietowanych. Tylko 5 proc. regularnie umawia się na bieganie z grupą znajomych. To ciekawe. Mimo że bieganie uszczęśliwia, uwalnia endorfiny, a biegacze uwielbiają startować w masowych biegach (robi to aż 58 proc. ankietowanych!), to na co dzień nie przeżywamy tej radości z innymi. Lubimy biegową niezależność, możliwość biegania o dowolnej porze roku , dnia i nocy. Jesteśmy samotnymi długodystansowcami.
Biegacze nie mają się za gadżeciarzy - zazwyczaj posiadają jedną parę butów do biegania (47 proc.) i uważają, że nie potrzebują profesjonalnego sprzętu (71 proc.). Nie przeszkadza im to jednak mieć masy akcesoriów biegowych, np. koszulek technicznych (71 proc.), specjalnych słuchawek (50 proc.), biegowych pokrowców na telefon (33 proc.), pulsometrów (29 proc.) czy skarpetek kompresyjnych (23 proc.). Aż 84 proc. spisanych biegaczy uważa, że warto zapłacić więcej za produkty dobrej jakości.Charakterystyczne dla polskiego biegacza okazało się korzystanie z aplikacji biegowych - robi to aż 70 proc. respondentów. Tyle samo podczas biegania słucha muzyki.
Boom nadchodzi
Jak słusznie zauważa Piotr Pacewicz w swoim komentarzu do wyników Spisu , "bieganie ma gender". Kobiety różnią się nawykami biegowymi od mężczyzn. Chętniej trenują w towarzystwie drugiej osoby, dużo częściej dla urody, rzadziej natomiast dla wyniku sportowego. Kobiety bardziej doceniają bieganie ze względu na jego dostępność. Wydaje się, że bieganie jest znakomitą odpowiedzią na realia kobiecego życia, przeciążonego pracą zawodową i domową.
Ten szybki, łatwy, zdrowy i relatywnie niedrogi sposób na odreagowanie wybiera coraz więcej kobiet. I chwała im za to!
Jednym z najważniejszych wniosków z Narodowego Spisu Biegaczy 2014 jest to, że prawdziwy biegowy boom dopiero przed nami. Aż 54 proc. osób wieku 15-24 lat i 47 proc. w wieku 25-34 lat biega od roku lub krócej. Biorąc pod uwagę to, jak dużo obecnie dzieje się wokół biegania, biegowa "epidemia" dopiero zaczyna zbierać swoje żniwa. Fajnie, gdybyśmy w ten najzdrowszy z nałogów wciągali też swoich bliskich i częściej biegali razem.Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na SpisBiegaczy.pl
Jesteś ciekawy/a, jacy są polscy biegacze? Jak się ma twoje bieganie do naszej ogólnopolskiej biegowej formy?
Więcej o bieganiu czytaj na PolskaBiega.pl
O pasji biegania i wybitnych biegaczach przeczytaj też w książkach >>
*Magda Sołtys - szefowa serwisu i akcji społecznej Polska Biega, twórca i koordynator Narodowego Spisu Biegaczy 2014