Walczymy o Biegowego Dziennikarza Roku!

Nasz dziennikarz Damian Bąbol, autor wielu reportaży, jest nominowany w plebiscycie "Biegowy Dziennikarz Roku", organizowanym przez Fundację "Festiwal Biegów" w Krynicy. Głosowanie trwa do 3 września.

Do serwisu PolskaBiega.pl Damian dołączył w ubiegłym roku. Wcześniej przez sześć lat pracował w łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej i portalu Łódź.sport.pl , w których pisał m.in. o piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce i o bieganiu, które trenuje od 2012 r. Od tamtej pory ukończył wiele biegów na dystansie 10 km i dwa półmaratony, w tym jeden na terenie Zakładu Karnego w Rawiczu , z którego powstał reportaż Bieg ku wolności: "O czym marzę? Wyjść stąd i biec prosto" .

Damian jest również autorem historii Zbigniewa Stefaniaka , niepełnosprawnego maratończyka, poruszającego się o kulach, który w kwietniu zasłynął tym, że pokonał Półmaraton Warszawski . Tekst "Zasuwam po 20 km. Mama pomaga się ubrać, zakłada buty, a dalej już tylko ja i moja trasa" znajdziecie TUTAJ .

To nie był pierwszy reportaż Damiana o niepełnosprawnych sportowcach. Tuż po igrzyskach w Londynie w 2012 r. przedstawił niezwykłe losy paraolimpijczyków ze Zduńskiej Woli w tekście Porażeni miłością do sportu: "Korwin-Mikke? O kim my mówimy..." .

W ubiegłym roku nasz dziennikarz napisał również reportaż o Janie Morawcu , 81-letnim łodzianinie i multimaratończyku "Ty, patrz, patrz! Jakiś zboczeniec spier..." Oto historia 81-letniego mistrza świata w maratonie" , w którym Pan Jan zdradził, że jego marzeniem jest start w mistrzostwach świata weteranów w biegu na 42,195 km w brazylijskim Porto Alegre. - Brazylia? Chciałbym tam pobiec. Byłoby cudownie. Ale wiadomo, że to piekielnie droga wyprawa. Najdroższy jest pewnie przelot. Na razie mnie nie stać. Ale może jakiś cud się wydarzy i się uda? - mówił.

I udało się! Po tym tekście, zrealizowaniem marzenia Pana Jana zainteresował się Program 60+ , ogólnopolska inicjatywa firm z branży farmaceutycznej, który sfinansował mu wylot na mistrzostwa do Brazylii, a nasz reprezentant wrócił do kraju ze złotym medalem w kategorii 80+.

Jeszcze za czasów pracy w Łodzi, Damian dotarł do nagrania, na którym podczas młodzieżowych mistrzostw świata juniorów w Debreczynie w 2001 r. wówczas 16-letni Usain Bolt przegrał w sztafecie z Piotrem Kędzią , naszym późniejszym olimpijczykiem z Aten i Pekinu w biegu na 400 metrów. Wywiad z Kędzią i wideo z tego niezwykłego biegu znajdziecie TUTAJ .

Obecnie nasz dziennikarz pracuje nad kolejnymi reportażami, które wkrótce ukażą się w Gazecie Wyborczej i serwisie PolskaBiega.pl m.in. o Dariuszu Strychalskim , niepełnosprawnym biegaczu, który niedawno pokonał Badwater , najtrudniejszy ultramaraton na świecie w Dolinie Śmierci w Kalifornii.

Jeśli podobają się Wam teksty Damiana, to zagłosujcie na niego w konkursie Biegowy Dziennikarz Roku , który organizuje Fundacja "Festiwal Biegów" . Głosować można do 3 września dwutorowo:

wysyłając SMS o treści MEDIA.5 na numer 70120 (koszt: 62 gr brutto) oraz mailowo: http://www.festiwalbiegowy.pl/vot4 - wybierając Damian Bąbol i wpisując swój adres e-mail oraz numer telefonu.

Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój , która odbędzie się 5 września , pierwszego dnia Festiwalu Biegowego .

Dziękujemy Wam i trzymajcie kciuki za Damiana!