Sport nie tylko dla młodych. Poznaj najbardziej rozbieganych staruszków na świecie!

Jan Morawiec, 81-letni maratończyk, w październiku zdobył mistrzostwo świata. Biegacz z Łodzi, to nie jedyny przykład tego, że sukcesy w sporcie można osiągać w każdym wieku. Przedstawiamy listę najbardziej ?rozbieganych? staruszków na świecie.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega

Nie musisz już zastanawiać się, czy jesteś za stary, aby zacząć biegać rekreacyjnie. Odpowiedź jest prosta - nie jesteś. Wystarczy, że włożysz buty i zaczniesz robić swoje. Z całą pewnością nie jest za późno.

Willie Gault, były świetny zawodnik Chicago Bears i Los Angeles Riders w NFL, zmienił dyscyplinę sportu. Jest sprinterem, który w wieku 53 lat osiąga lepsze rezultaty niż trenujący lekkoatleci ze szkół średnich czy profesjonalne sprinterki podczas mistrzostw świata. Gault nie jest jedynym przykładem tego jak wybitni w dalszym ciągu są sportowcy po 50 roku życia.

Ale byłym sportowcom łatwiej pozostać aktywnym ze względu na styl życia. Co jednak z tymi, którzy chcą dopiero co zacząć biegać, ale boją się, nie mają przekonania lub też uważają, że to sport nie dla nich?

Bieganie warto rozpocząć, bo...

nawet w wieku, który bardziej kojarzy się raczej z chodzeniem o lasce lub siedzeniem na ławce w parku. Zalety biegania po pięćdziesiątce są takie same jak w przypadku każdego innego wieku np. zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby serca, nadciśnienia i raka. Bieganie redukuje też stany lękowe i chroni przed depresją, pomaga kontrolować wagę, wzmacnia kości, mięśnie i stawy, poprawia koordynację i ogólne samopoczucie.

Dla osób starszych szczególnie istotne są kwestie zdrowia, ale też koordynacji, wzmocnienia mięśni, które pomagają w codziennym życiu.

Seniorzy, którzy chcą zacząć biegać, muszą stosować się do podobnych zaleceń co młodsi koledzy i koleżanki, ale szczególną uwagę powinny zwracać na rozgrzewkę i rozciąganie, odpoczynek między dniami treningowymi, a nawet na różnorodność treningu aerobowego, np. poprzez dodanie do zajęć jazdy na rowerze lub gimnastyki w basenie.

Oto historia 81-letniego łodzianina, mistrza świa w maratonie!

Dowody na to, że osoby starsze, które nigdy nie biegały i nie uprawiały sportu, mogą osiągać sukcesy, są dostępne m.in. na forach internetowych dla seniorów biegaczy. 56-letni Ralph pisze: - Zacząłem biegać roku temu, po dwóch miesiącach treningów przebiegłem swoje pierwsze 10 kilometrów. Było warto.

Oto lista doświadczonych sportowców na świecie (nie tylko biegaczy) po 50-tce, którzy wciąż są aktywni fizycznie.

Bill Bell, triathlon - ma 85 lat. Po raz pierwszy wziął udział w zawodach Ironman w wieku 59 lat i ukończył go już... 32 razy. Gdy miał 60 lat pokonał Kona Ultraman (ponad 9 km pływania, 420 km jazdy na rowerze i 83 km biegania), to osiągnięcie powtórzył dwa lata później. Bill codziennie spędza 45 minut w swoim garażu na rozciąganiu, ćwiczeniach kardio i lekkim przerzucaniu ciężarów. Potem na siłowni rozpoczyna trening właściwy.

Ed Whitlock, maraton - w wieku 80 lat przebiegł maraton w czasie 3 godziny, 25 minut i 4 sekundy. Gdy miał 73 lata pobiegł w czasie 2:54. Whitlock był lekkoatletą w czasach swojej młodości, porzucił sport, ale za namową żony powrócił do niego w wieku 41 lat. - Biegam po to by się ścigać, nie żeby utrzymywać się w formie czy dobrym zdrowiu - mówi maratończyk.

Fauja Singh, maraton - 100 lat. Więcej nie trzeba nawet pisać. Zaczął biegać w wieku 89 lat po ponad 15 km dziennie. W maratonie w Toronto zajął 3850 miejsce, a za nim na metę przybiegło jeszcze 5 osób. Zgadnijcie z jakim numerem startował? Tak, nr 100! Karierę zakończył jako 101 latek w Hong Kongu. - Nie rzuciłem biegania. Przestałem startować w zawodach, a prywatnie trenuję około 4 godzin dziennie - mówił przed ostatnim startem Singh.

 

Sab Koide, maraton - w wieku 85 lat miał na swoim koncie 60 maratonów (z czego 28 w Nowym Jorku). Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że Koide swoją przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w wieku 56 lat.

Orville Rogers, biegacz średniodystansowy - ma 95 lat. W tym roku pobił siedem rekordów świata w swoich kategoriach wiekowych. Nieważne, że tych biegających 95-latków jest stosunkowo mało, bo czy ty posiadasz rekord świata w swojej kategorii wiekowej? Tak myślałem. Pan Orville ma ich siedem.

Arthur Webb, ultramaratończyk - ma 70 lat. Przebiegł ultramarton Badwater 15 razy. Dla większości ludzi podróż 135 mil samochodem jest wyczynem. On pokonuje ją na nogach.

Joan Benoit Samuelson, olimpijka - ma 56 lat. W 1984 roku wygrała maraton podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Był to pierwszy kobiecy maraton na IO. Samuelson miała wtedy 27 lat. Biega dalej.

Gladys Burrill, maratonka - miała 92 lata kiedy ukończyła maraton w Honolulu. Stała się tym samym najstarszą kobietą, która dokonała tej sztuki. Po raz pierwszy przebiegła maraton w 2004 roku w wieku 86 lat. Gladys trenuje z 66-letnim Georgem McCarthym. Przygotowując się do maratonu przebiegają tygodniowo około 80 km.

Otto Mond, maratończyk - Nie wiem ile ich przebiegłem, straciłem rachubę - mówił rok temu dla NY Times 81-letni Mond, który przebiegł 18 maratonów w Nowym Jorku i wiele innych na świecie. Swój pierwszy maraton zaliczył w 1991 roku, a jego rekord to 4 godziny i 29 minut. Biega od 40 lat, bo chce uniknąć lekarzy. Powtarzał mu to jego ojciec, polski imigrant.

Margaret Hagerty, maratonka - przestała palić i zaczęła biegać. Miałą wtedy 60 lat. W wieku 87 lat przebiegła swój 81. maraton i przeszła na emeryturę. Taki miała plan od początku.

Laura SophieaLaura Sophiea internet

Na zdjęciu Laura Sophiea

Laura Sophiea , triathlon - w wieku 57 lat ukończyła cztery triatlony w ciągu jednego roku. W młodości nigdy nie uprawiała sportu, była cheerleaderką. Dopiero w wieku 30 lat przekonała się do aktywności fizycznej. Teraz ma 59 lat i dalej trenuje triatlon.

Willie GaultWillie Gault internet

Willie Gault

Willie Gault , futbol amerykański, lekkoatletyka - najszybszy człowiek świata powyżej 50 roku życia. Gault, który był zawodnikiem futbolu amerykańskiego obecnie startuje w sprincie na 100 i 200 metrów. W tej pierwszej kategorii przebiega dystans w 10,88 sekundy, w drugiej w 22,44 s. To wyniki, których nie są w stanie osiągnąć sportowcy ze szkół średnich w USA oraz czołówka sprintu kobiet.