Biegowa pielgrzymka. 1600 km w 24 dni!

August Jakubik z Rudy Śląskiej w swoim biegowym CV może dopisać kolejny sukces. W środę o godz. 8.30 - po 24 dniach biegu - dotarł na Plac św. Piotra w Watykanie. W ten sposób uczcił 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

- Jestem szczęśliwy, że udało mi się zrealizować to wyzwanie i upamiętnić naszego wielkiego rodaka, który w przyszłym roku zostanie kanonizowany - powiedział Jakubik portalowi www.rudaslaska.pl

Do Rzymu ultramaratończyk wystartował 23 września z Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. W sumie w 24 dni przebiegł 1600 km. Codziennie średnio pokonywał 66 km. To piąty bieg Jakubika na tym dystansie. Wcześniej dokonywał tego w kilkunastoosobowej sztafecie.

Podczas wyprawy do Watykanu, Jakubik korzystał ze ścieżek rowerowych. Biegową pielgrzymkę sfinansował mu magistrat Rudy Śląskiej oraz sponsorzy.

Jakubik na bieżąco prowadził bloga ze swojej wyprawy. We wtorek zamieścił na nim ostatni wpis. "Rzym zdobyty. Zgodnie z planem przed godziną 16 zakończyłem 23 etap wyprawy do Watykanu wbiegając do Domu Polskiego na Via Cassia. Mimo dużego zmęczenia wytrzymałem do końca. Przekonałem się, że Włochy to górzysty kraj. Bardzo mnie zmotywował poranny telefon od księdza proboszcza z Wadowic. Na miejscu w Rzymie powitała nas delegacja z Polski z moją żoną, najbliższą rodziną oraz znajomymi. Po powitaniu była lampka szampana i relacja z przebiegu wyzwania".

Jakubik biega regularnie od 25 lat. W tym czasie ukończył 61 ultramaratonów oraz 133 maratony. W sumie podczas zawodów i treningów przebiegł ponad 110 tys. km. W 2000 r. w mistrzostwach świata w Brnie podczas biegu 48 godzinnego, pokonał dystans: 370 km i 381 metrów. Na swojej stronie internetowej chwali się jeszcze jednym imponującym osiągnięciem. W ubiegłym roku w 42 dni przebiegł 40 maratonów, z czego w ostatnie 26 biegów na 42,195 km codziennie ze średnim czasem 3 godzin, 44 minut i 53 sekund.