Patrick "Pat" Porter zginął w katastrofie lotniczej

Legendarny biegacz przełajowy, dwukrotny olimpijczyk Patrick "Pat" Porter zginął 26 lipca w katastrofie lotniczej w Sedonie w stanie Arizona. Na pokładzie małego samolotu pasażerskiego, który rozbił się tuż po starcie, były trzy osoby. Wszystkie zginęły. Pat Porter miał 53 lata.

- Samolot podchodził do startu, nagle przechylił się, zobaczyliśmy ogromną eksplozję i czarny dym - relacjonował świadek katastrofy.

Samolot stanął w płomieniach tuż przed oderwaniem się od ziemi, toczył się jeszcze półtora kilometra. Maszyna spaliła się doszczętnie, pasażerowie nie mieli szans.

- Pobiegliśmy tam z gaśnicami, ale nie było czego ratować - mówił inny świadek.

Na tę chwilę nie są znane przyczyny katastrofy. - Ale tutaj zawsze są problemy z lądowaniem i startem - mówią piloci.

Porter w szkole średniej nie wyróżniał się specjalnie, nie osiągałem spektakularnych wyników. Nie udało mu się nawet zakwalifikować do reprezentacji szkoły. Dopiero gdy dostał się do Adams State College rozwinął swój talent. Jego trenerem został słynny Joe Vigil i zrobił z niego gwiazdę.

Tuż po tym, jak ukończył studia (kierunek marketing), Porter stał się jednym z najbardziej znanych biegaczy długodystansowych w Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie wziął udział w Olimpiadzie (1984 i 1988) na dystansie 10 kilometrów. W 1983 roku pobił rekord świata pokonując "dychę" w czasie 27:31.8.

Największą popularność zdobył jednak dzięki osiągnięciom w biegach przełajowych. Ośmiokrotnie udało mu się zwyciężyć podczas słynnych zawodów US Cross Country Championships w latach 1982-1989.

Po zakończeniu kariery nie spoczął na laurach. Zajął się promowaniem biegania w USA, promował zdrowy tryb życia, stał się kultową postacią dla amerykańskich biegaczy.

"Niesamowita kariera, niesamowity człowiek", "Był dla mnie inspiracją", "Po prostu idol, wspaniały człowiek", "Kondolencje dla jego rodziny, był jednym z najbardziej podziwianych biegaczy w historii" - czytamy w komentarzach na amerykańskich forach.