8 kwietnia polska drużyna wystartuje w 27. Marathon des Sables

W niedzielę, 8 kwietnia startuje jeden z najtrudniejszych biegów na świecie - Maraton Piasków. Będzie to już 27. edycja tego wyczerpującego ultramaratonu. Zawodnicy zmierzą się z saharyjskim upałem, przebiegną 250 km w 6 etapach (od 30 do 80 km każdy) z plecakami ważącymi 12 kilogramów, z prowiantem i ekwipunkiem niezbędnym do przeżycia tygodnia na pustyni.

Organizatorzy zapewniają tylko wodę (ok 12 litrów dziennie) i proste berberyjskie namioty jako miejsce noclegu dla uczestników 27. Marathon des Sables.

W tym roku startuje sześciu Polaków - trzyosobowa drużyna Team Poland, w skład której wchodzą Stefan Batory, który zmierzył się z Saharą w ubiegłym roku i Gaweł Boguta, który jedzie do Maroka już po raz trzeci. Jedzie z nimi debiutant - Maciek Żyto. Oprócz wymienionej trójki, indywidualnie startują również Zbigniew Malinowski, Jacek Łabudzki i Konrad Jędraszewski.

Jako drużyna chłopaki będą mierzyli w miejsce w pierwszej dziesiątce, spośród pięćdziesięciu ekip startujących w Maratonie Piasków. Indywidualnie, każdy z nich chciałby zostać sklasyfikowany w pierwszej setce, na blisko tysiąc startujących zawodników. Gaweł i Maciek mają szanse otrzeć się nawet o pierwszą 50-60. Dla Stefana sukcesem będzie zmieszczenie się w pierwszej 90.

26. Marathon des Sables - 250 kilometrów przez Saharę w 6 etapach. Polska drużyna na mecie. W tym roku Stefan Batory i Gaweł Boguta ponownie jadą się zmierzyć z upałem.26. Marathon des Sables - 250 kilometrów przez Saharę w 6 etapach. Polska drużyna na mecie. W tym roku Stefan Batory i Gaweł Boguta ponownie jadą się zmierzyć z upałem. Mieczysław Pawłowicz 26. Marathon des Sables - 250 kilometrów przez Saharę. Od prawej: Stefan Batory, Magda Ostrowska-Dołęgowska, Gaweł Boguta, Krzysztof Dołęgowski i Maciej Nowakowski. Polska drużyna na mecie. W tym roku Stefan Batory i Gaweł Boguta ponownie jadą się zmierzyć z upałem. Fot. Mieczysław Pawłowicz.

Po raz pierwszy w historii startu Polaków w tym biegu, całość będzie udokumentowana w postaci kilkunastu godzin nagrań video. Uda się to dzięki ultralekkim kamerom GoPro HD Hero 2, które zawodnicy będą mieli przy sobie przez cały bieg. Udokumentowane zostanie również życie obozowe i słynny namiot medyczny, zwany "Rzeźnią", ze względu na lekarzy, wycinających i opatrujących w nim odciski na stopach biegaczy.

Codzienne relacje z zawodów będą na bieżąco umieszczane na stronie www.facebook.com/MdSTeamPoland - zachęcamy do śledzenia postępów i kibicowania chłopakom!

Dołącz do nas na Facebooku.