Kilka różnic między kobietą a mężczyzną

Dla nikogo nie będzie chyba odkryciem Ameryki, że na biegowej ścieżce zdecydowanie częściej spotkamy mężczyznę niż kobietę. Jednak jaki procent biegaczy stanowią? Jakie jest podeście jednych i drugich do treningu, do startów w zawodach, do diety i sprzętu? Przyjrzyjmy się liczbom. Na początku roku miesięcznik Bieganie zorganizował sondaż, 718 osób odpowiedziało na pytania pokazując ciekawy obraz polskiego biegacza.

Spośród wszystkich biegaczy, którzy wzięli udział w ankiecie aż 82,2% stanowili mężczyźni, tylko 17,8% kobiety. Starsze kobiety biegają bardzo niechętnie - nie w głowie im takie "wygłupy", "Co powiedzą sąsiedzi?!". Za to wśród młodzieży więcej jest biegających dziewcząt.

Cel

Zarówno mężczyźni jak i kobiety biegają głównie żeby utrzymać formę (45% wśród mężczyzn i 41% wśród pań). Ale poza głównym nurtem pojawia się trochę subtelnych różnic - mężczyźni mają bardziej wojowniczą naturę i chcą się ścigać, tak odpowiada 10% z nich, a taką deklarację usłyszymy tylko od 5,5% biegających kobiet. Ciekawym i niezbyt łączącym się ze stereotypem jest fakt, że chociaż 24% ankietowanych przyznaje się, że biega by schudnąć, ten argument podaje trochę mniej pań niż panów (23% kobiet do 24% mężczyzn) - pytanie tylko czy panie były absolutnie szczere...? Kobiety również zdecydowanie częściej deklarują czynnik towarzyski - 5,5%, gdy niecałe 2% mężczyzn przyznaje się do takich pobudek.

Dystans

Większość z nas pokonuje średnio w tygodniu od 20 do 50 km (po 51% odpowiedzi wśród kobiet i mężczyzn), na większy biegowy kilometraż porywają się chętniej panowie (5,5%, przy 2,3% wśród kobiet). Co równie ciekawe - nie zna swojego kilometrażu tygodniowego zaledwie 1,9% mężczyzn, i 7,8% kobiet.

Jaki jest Twój tygodniowy kilometraż? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płećJaki jest Twój tygodniowy kilometraż? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płeć Magdalena Ostrowska-DołęgowskaJaki jest Twój wynik na 10 km? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płećJaki jest Twój wynik na 10 km? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płeć Magdalena Ostrowska-Dołęgowska Odpowiedzi na pytania w podziale na płeć. Ciemny kolor oznacza odpowiedzi kobiet, jasny - odpowiedzi mężczyzn.

Zawody

Jak często jeździmy na zawody? I co nas do tego motywuje? Kilka razy w miesiącu ściga się aż 20% z nas (częściej mężczyźni 21% niż kobiety - 16%). Raz na kilka miesięcy startuje 30% kobiet i 35% mężczyzn. Zawody nie bawią 14% ankietowanych, raczej kobiet (20% nie startuje) niż mężczyzn (13%). Jakie chętniej wybieramy imprezy w podziale na płeć? Najwięcej kobiet lubi lokalne biegi (do 1000 osób), większość mężczyzn lubi duże biegu do 5000 zawodników.

Wyniki

Jakie najlepsze wyniki osiągamy na naszym ulubionym dystansie 10 km? 20 mężczyznom spośród ankietowanych udaje się zejść z czasem poniżej 35 minut (3,4%), i tylko jednej Pani. Maraton dla prawie każdego biegacza ma w sobie coś magicznego. Niemal połowa z nas ma go już na swoim koncie (48%), zdecydowanie więcej panów niż pań (51% do 38%).

Trasy biegowe

Na trening kobiety chętniej wybierają miasto (29%) niż mężczyźni (23%), co zapewne wiąże się z ich poczuciem bezpieczeństwa.

Dieta

44% z nas nie przykłada dużej wagi do diety. Cieszymy się raczej, że dzięki treningom możemy jeść wszystko. Ale ci, którzy się pilnują robią to raczej dla poprawy wyniku (29% niż zgrabnej sylwetki (27%). Folguje sobie więcej mężczyzn (45% odpowiada, że o dietę nie dba), niż kobiet (39%). Kobiety na drugim miejscu podają argument "wagowy" (31%), mężczyźni "wynikowy" (29%).

Jak często używasz pulsometru? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płećJak często używasz pulsometru? Odpowiedzi biegaczy w podziale na płeć Magdalena Ostrowska-Dołęgowska Ciemny kolor to odpowiedzi kobiet, jasny - mężczyzn

Dodatki

Chętnie używamy pulsometru - 38% z nas ma go na każdym treningu, a 28% zabiera raz na jakiś czas, żeby sprawdzić swoje parametry. Na bakier z tym sprzętem jest jedna trzecia z nas. I nic w tym odkrywczego (chociaż to zabawne), że tę statystykę zawyżają mocno panowie - gadżeciarze. 40% z nich używa pulsometru zawsze, 30% sporadycznie. Jak to wygląda u pań? Nigdy - tak mówi 52% z nich.

718 osób to już całkiem spora próbka, chociaż analizując wyniki należy pamiętać, że statystyka dotyczy osób już w pewien sposób wyselekcjonowanych. Chociażby dlatego, że osoby te samodzielnie wyszły z inicjatywą odpowiedzenia na pytania (a nie zostały zaczepione np. na zawodach czy podczas treningu). Są to też osoby korzystające z internetu, co częściowo mogło wyeliminować biegową "starszyznę" czy osoby mieszkające w małych miejscowościach ze słabą infrastrukturą telekomunikacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku.