Czy znasz powiedzenie, że już w momencie gdy wychodzisz z domu i zaczynasz biec, stajesz się sportowcem?

[REKLAMA] Wraz z nadejściem cieplejszych dni, wiele osób postanowiło spełnić swoje noworoczne postanowienia i rozpocząć w tym roku przygodę z bieganiem. Nie wystarczy jednak po prostu kupić buty biegowe, założyć je i ruszyć do przodu. Aby bieg był przyjemny i komfortowy, buty powinny być dopasowane do biomechaniki naszych stóp. Odwiedzając salony Intersportu i wybierając buty dla siebie, możecie się spotkać z pytaniem "czy jest Pan/i nadpronatorem?". Spokojnie, nikt nie chce Was obrazić. Po prostu sprzedawca próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o Waszych stopach, zanim zaproponuje odpowiednie buty do biegania.

Badanie statyczne nie wystarczy

 

Czy znasz powiedzenie, że już w momencie gdy wychodzisz z domu i zaczynasz biec, stajesz się sportowcem? My o tym pamiętamy, a jednocześnie myślimy o Twoim zdrowiu i komforcie. Dlatego w czterech salonach (Gdynia Wzgórze, Warszawa Arkadia, Poznań Stary Browar i Galeria Krakowska, a już od maja w kolejnych czterech: Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Katowice Silesia, Łódź Manufaktura) przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne stanowiska, na których będziesz mógł, przed wyborem określonego modelu butów do biegania, sprawdzić biomechanikę swoich stóp w sposób dynamiczny. Co to oznacza? Istnieje wiele sposobów na określenie biomechaniki stóp, czyli w największym skrócie sposobu, w jaki nasze stopy przetaczają się po podłożu w trakcie biegu. Powszechnie stosowane są badania statyczne, ponieważ są proste i szybkie w wykonaniu. Najprostszym badaniem statycznym jest sprawdzenie odcisku stopy. Określamy w ten sposób stopień wysklepienia tzw. wzdłużnego łuku stopy, który ma poważny wpływ na odczucie przez nas komfortu podczas biegania. Badanie statyczne jednak nie jest doskonałe. Zdarza się bowiem, że wynik badania statycznego nie odzwierciedla dokładnie sposobu, w jaki porusza się stopa w trakcie biegu. Stąd powstała potrzeba zbudowania specjalnych stanowisk, na których z pomocą naszych doświadczonych sprzedawców - ekspertów biegowych, będziesz mógł w profesjonalny sposób zbadać swoje stopy przed wyborem modelu butów do biegania najlepszego dla Ciebie.

 

Badanie stopy biegacza

 

W kilku naszych salonach wprowadzono najdoskonalszy z obecnie istniejących sposobów na określenie biomechaniki stóp biegacza, polegający na nagrywaniu stóp w trakcie ich przetaczania się po podłożu. Stanowisko składa się z bieżni, kamery oraz komputera, na ekranie którego klient może obejrzeć nagranie, na którym zobaczy swoje stopy (od tyłu) przetaczające się po podłożu w trakcie biegu. Najpierw boso, a później w różnych modelach obuwia.

Jak wygląda dynamiczne badanie biomechaniki stóp biegacza?

 

Sprzedawca prosi klienta o zdjęcie butów oraz skarpet. W międzyczasie zapyta go o to, gdzie biega i po jakim podłożu, ile kilometrów pokonuje tygodniowo, w jakich butach biegał do tej pory i czy czuł się w nich komfortowo. Wszystko to ma bowiem duże znaczenie przy wyborze butów biegowych. Klient boso staje na bieżni, którą włączy sprzedawca i na której przez kilka minut będzie biegł w niezbyt dużym tempie, 8-10km/h. sprzedawca powinien zapytać się klienta, czy wcześniej biegał na bieżni. Jeśli nie, to powinien go poinstruować, żeby patrzył przed siebie a nie pod nogi. Sprzedawca przypina klientowi do ubrania klips, połączony z panelem sterującym bieżni, dzięki któremu w razie upadku bieżnia automatycznie się wyłączy. Bieg jest nagrywany kamerą, filmującą stopy od tyłu. Po krótkim biegu boso, wraz z ekspertem biegowym klient ogląda film, który daje pierwszą wskazówkę odnośnie tego, jaki model butów biegowych może być odpowiedni. Następnie sprzedawca proponuje klientowi dwa-trzy modele butów, po czym w każdych z nich klient biegnie kilka minut na bieżni. W trakcie późniejszej analizy nagrania biegu, sprzedawca pokazuje klientowi m.in. to, jak bardzo wychyla się do wewnątrz staw skokowy, w zależności od tego jakie buty klient wybrał. Nagranie można odtworzyć w zwolnionym tempie lub wręcz klatka po klatce, tak aby klient na własne oczy przekonał się, jak ważne są odpowiednio dobrane buty biegowe. Nie tylko dla jego komfortu, ale też (a nawet przede wszystkim) dla zdrowia - poprzez ograniczenie ilości kontuzji.

 

Koszt badania to jedynie 19 zł, a gdy klient dokona zakupu butów biegowych - gratis! Aktualna lista salonów, gdzie można w dynamiczny sposób sprawdzić biomechanikę stóp, znajduje się na naszej stronie www.intersport.pl/wydarzenia/badanie-stopy .

Ważne jest podejmując decyzję o doborze butów do biegania, a następnie przechodząc przez dynamiczne badanie biomechaniki stopy, zapoznanie się z podstawowymi pojęciami związanymi z biomechaniką stopy biegacza : pronacja, nadpronacja, supinacja i wysklepienie (wewnętrznego) łuku podłużnego stopy.

 

PRONACJA - jest to naturalny ruch stopy od zewnątrz do wewnątrz w trakcie jej kontaktu z podłożem, pronacja jest naturalną amortyzacją stopy i sama w sobie nie jest czymś szkodliwym. Problem pojawia się w momencie, kiedy pronacja lub jej tempo jest zbyt duże.

 

NADPRONACJA - nadmierne wyginanie stóp do środka w trakcie biegu , związane często z płaskostopiem (chód nie zawsze), częściej spotykane u osób cięższych lub używających w przeszłości niewłaściwie dobranego obuwia. Kiedy w trakcie biegu stopy nadpronują - zwiększa się prawdopodobieństwo urazów stawu skokowego. Osobom ze skłonnością do nadpronacji polecamy po prostu buty, które tę nadpronację ograniczą, a raczej ograniczą jej tempo - bo ono jest najczęstszą przyczyną kontuzji. W naszych salonach mamy sporo modeli butów biegowych przeznaczonych dla nadpronatorów.

 

SUPINACJA - nadmierne wygięcie stopy na zewnątrz w trakcie przetaczania jej po podłożu. Jest równie niebezpieczna jak nadpronacja, ponieważ zaburzona zostaje naturalna amortyzacja stopy. Stopa gorzej absorbuje wstrząsy, przez co konieczne jest zastosowanie butów szczególnie dobrze amortyzujących .

 

WYSKLEPIENIE ŁUKU PODŁUŻNEGO STOPY - stopień wysklepienia łuku podłużnego stopy (są dwa takie łuki - wewnętrzny i zewnętrzny - ale dla uproszczenia pisząc łuk podłużny mamy na myśli ten wewnętrzny) ma bezpośrednie przełożenie na jakość jej naturalnej amortyzacji. Zarówno wysoko wysklepiony łuk podłużny stopy (jeden z elementów wskazujących na supinację) jak i nisko wysklepiony (czyli zapadnięty - inaczej płaskostopie - jeden z elementów wskazujących na nadpronację) są zagrożeniem dla komfortu biegania i wymagają określonej budowy butów. Jak wysoko wysklepiona jest stopa, możemy sprawdzić posługując się podestem do badania jej termicznego odcisku , który znajduje się w każdym sklepie na stoisku biegowym.

Ze względu na rodzaj budowy stóp, buty biegowe dzielimy na buty:

 

dla supinatorów

 

Ich podstawowym zadaniem będzie bardzo dobra amortyzacja. Stopa o skłonności do supinacji ma wysoko sklepione łuki poprzeczny i podłużny, w związku z tym słaba amortyzacja w bucie wiązałaby się z szybszym zmęczeniem takich stóp, a w dalszej konsekwencji mało wydajnym i niekomfortowym treningiem. Skłonność do dużej supinacji mają często Panie noszące na co dzień buty na wysokim obcasie, ale również np. piłkarze.

 

dla stóp o neutralnej pronacji

 

Największa grupa butów do biegania w naszych salonach. Przeznaczone dla stóp, które nie wykazują tendencji do nadmiernego wygięcia do wewnątrz w trakcie kontaktu z podłożem. Tu również wymagana jest dobra amortyzacja. Buty takie nie posiadają wzmocnień w wewnętrznej części podeszwy środkowej.

 

dla nadpronatorów

 

Grupa butów dobrze reprezentowana w naszych salonach, ze względu na często spotykaną skłonność do nadpronacji u biegaczy (ocenia się ją nawet na 30-40% populacji), a więc duży popyt na tego rodzaju buty. Charakterystyczną cechą budowy takich butów jest wzmocnienie podeszwy środkowej po wewnętrznej stronie buta, zabezpieczające przed nadmiernym wygięciem stóp do środka w trakcie ich kontaktu z podłożem. A dokładnie: przed nadmiernym tempem tego wygięcia. Nadpronacja jest częstą przyczyną kontuzji i dyskomfortu u biegaczy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.