Zapytaj eksperta: Bieganie damsko-męskie

Czy kobiety mogą trenować z mężczyznami? A jeśli są jakieś przeciwwskazania, to jakie? Maciej Łucyk - ekspert Intersport, odpowiada na Wasze pytania do końca maja.

"Przeczytałam kiedyś, że kobiety nie powinny trenować z mężczyznami, bo wtedy będą trenowały za mocno. Czy to ma sens? Może czegoś nie rozumiem, ale przecież wiele kobiet dobrze biega, są nie tylko wytrzymałe, ale również szybkie. Czy są jakieś konkretne powody, dla których nie powinny biegać z mężczyznami?

Dziękuję, Ania"

W tym co Pani przeczytała jest trochę prawdy. Wydolność organizmu męskiego jest większa przez co kobiety powinny trenować ze spokojniejszymi tempami. Oczywiście jeśli kobieta osiąga na zawodach wyniki takie jak mężczyźni, z którymi trenuje, to nie ma problemu. Gorzej jest jak biega dużo słabiej i próbuje dotrzymać kolegom tempa na treningu. To jest tak jakby jeździć samochodem z maksymalną prędkością - jak długo by taki samochód dał radę zanim, by zaczęło coś nawalać? Myślę, że to jedyna przyczyna, dla której kobiety nie powinny trenować z mężczyznami. Chociaż jeśli kobieta biegnie swoim tempem, a szybszy mężczyzna dostosowuje się i dotrzymuje jej towarzystwa - nie ma najmniejszego problemu.

Pozdrawiam, Maciej Łucyk

Masz pytanie? Zadaj je ekspertowi! Maciej Łucyk odpowiada na Wasze pytania do końca maja. Wystarczy napisać na zapytaj.eksperta@gazeta.pl.

Przeczytaj również: Zapytaj eksperta: Jak to jest z tym maratonem? Zapytaj eksperta: Co jeść po treningu i podczas maratonu? Zapytaj eksperta: Powrót do biegania po kontuzji Zapytaj eksperta: Czym się różnią startówki od butów naturalnych? Zapytaj eksperta: Jak dużo i jak często biegać? Zapytaj eksperta: Bieżnia mechaniczna

Partnerem akcji jest: Logo InterSportLogo InterSport Intersport

Dołącz do nas na Facebooku.