Ruszysz cooper?

Popularne określenie "rusz kuper" skojarzyło się kiedyś reporterowi-trenerowi Wojtkowi Staszewskiemu z nazwą najsłynniejszego na świecie sprawdzianu sprawności fizycznej, jakim jest test Coopera. I tak powstało hasło, którym i w tym roku zachęcamy do poganiania z nami.

W sobotę 11 czerwca na 25 stadionach czekamy na debiutantów, truchtaczy, trenujących i ścigających się, na starszych i młodszych, chudych i grubych. Polska biega tym razem przez 12 minut.

Polska Biega od sześciu lat namawia Was, by wstać z kanapy i pogonić za zdrowiem, energią i radością życia, przy okazji gubiąc trochę brzucha. Najlepiej rodzinnie czy z przyjaciółmi. Popularne określenie "rusz kuper" skojarzyło się kiedyś reporterowi-trenerowi Wojtkowi Staszewskiemu z nazwą najsłynniejszego na świecie sprawdzianu sprawności fizycznej, jakim jest test Coopera. I tak powstało hasło, którym i w tym roku zachęcamy do poganiania z nami. Test Coopera, czyli biegniesz bez przerwy przez 12 minut w miarę swoich możliwości i sprawdzasz, jaki dystans masz za sobą. Legendarne badanie sprawności opracowane w 1968 r. przez Kennetha Coopera, lekarza armii USA. Dr Cooper opracował kilka zestawów testów - ile przebiegniemy, przejdziemy, przepłyniemy i przejedziemy na rowerze - ale międzynarodową sławę przyniósł mu właśnie 12-minutowy sprawdzian biegowy.

W sobotę 11 czerwca możesz z nami zdać ten test - mamy miejsce dla dobrych kilkunastu tysięcy chętnych, bo razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Akademickim Związkiem Sportowym przygotowujemy w największych miastach takich biegów aż 25 (szczegóły poniżej). Nad zawodami będą czuwać sędziowie, oni też zmierzą, jaki dystans przebiegniesz. Startuje się w grupach, co jest fajne, bo łatwo znajdziesz kogoś, kto ma tyle siły co Ty, a razem biegnie się raźniej.

Tu możesz się przetestować w sobotę, 11 czerwca: - Białystok: stadion MOSiR Białystok, ul. 11 Listopada 28 - Bydgoszcz: stadion UKW Bydgoszcz, ul. Chodkiewicza 30 - Gdynia: stadion WKS Flota, rondo Bitwy pod Oliwą, - Gdańsk: stadion UG, ul. Wita Stwosza - Katowice: stadion AWF Katowice, ul. Kościuszki, i boisko KS Rozwój, ul. Zgody 28 - Kielce: stadion MOSiR Kielce, ul. Boczna 15 - Kraków: stadion AWF Kraków, ul. Śniadeckich 12b, i stadion WKS Wawel, ul. Podchorążych 3 - Lublin: bieżnia przy Gimnazjum nr 16, ul. Poturzyńska 2 - Łódź: stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26, i boisko Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 11 - Olsztyn: stadion UWM Olsztyn, ul. Oczapowskiego 12 - Opole: stadion miejski, ul. Sosnkowskiego 12 - Poznań: stadion AWF Poznań, ul. Królowej Jadwigi 27/39 - Płock: stadion MCS Płock, ul. Sportowa 3 - Radom: stadion Zespołu Szkół Technicznych, ul. Limanowskiego 26/30 - Rzeszów: stadion UR Rzeszów (Resovia), ul. Wyspiańskiego 22 - Szczecin: stadion ZUT Szczecin, ul. Tenisowa - Toruń: stadion miejski, ul. gen. Bema 23/29 - Warszawa: stadion SKRA Warszawa, ul. Wawelska 3, i stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34 - Wrocław: stadion AWF Wrocław, ul. Witelona 25 i Stadion Olimpijski - boisko przy strzelnicy, ul. Paderewskiego 35 - Zielona Góra: stadion UZ Zielona Góra, ul. Wyspiańskiego 58

Test Coopera ma tę zaletę, że swój wynik w metrach możesz odnaleźć w tabeli (patrz niżej), co pozwala ocenić stan swego organizmu z uwzględnieniem płci i wieku oczywiście.

Trochę trzeba uważać, bo wbrew pozorom 12 minut to całkiem sporo czasu na wysiłek. Dlatego zacznij wolno, zdecydowanie wolniej, niż byś mógł, tak żeby nie zamęczyć organizmu. Nikogo - poza ludźmi trenującymi i startującymi w zawodach, którzy dobrze wiedzą, na co ich stać - nie namawiamy na maksymalny wysiłek. Zwłaszcza że chodzi nam o to, by pokazać wszystkim, że bieganie jest przyjemnością, a nie cierpieniem. Kiedy więc nogi, płuca i serce powiedzą ci: zwolnij, to zwolnij, a nawet przejdź kawałek po bieżni. W ten sposób przebiegniesz zresztą dłuższy dystans, niż gdybyś próbował zamordować swoje ciało.

"Test Coopera dla wszystkich" jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach ogólnopolskiej kampanii promowania sprawności fizycznej. Wydarzenie organizuje Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa we współpracy z jednostkami AZS w innych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku