Tylko dla pań

W Kopenhadze od 30 lat kobiety wiedzą, że w połowie czerwca mogą pobiegać w świetnym towarzystwie. Babskim!

O damskich beigach w Kopenhadze opowiada Bogusław Gierajewski, dwukrotny olimpijczyk  (Rzym w 1960 r. i Tokio w 1964 r.), lekkoatleta (płotki, bieg na 400 m), wieloletni współpracownik kopenhaskiego klubu Sparta Atletik:

- 30 lat temu szef Klubu Sparta w Kopenhadze Niels Jorgen Holdt, który  po zakończeniu kariery skoczka o tyczce zaczął biegać, wystartował w maratonie w Nowym Jorku. Wśród imprez towarzyszących zwrócił uwagę na zawody wyłącznie dla kobiet. tego jeszcze w Europie nie było, więc postanowił zorganizować taki damski bieg w swoim rodzinnym mieście.

Pierwszy bieg zorganizowano w dzień powszedni o godz. 18.00 w parku przy stadionie Sparty - u nas w Polsce taka pora na rozgrywanie zawodów to rzadkość. Wystartowało 300 kobiet. Ale z roku na rok zainteresowanych pań przybywało - w ostatnio prawie 30 tysięcy! Taka frekwencja zmusiła organizatorów do małej rewolucji - z jednego dnia zrobiły się trzy, a do wyboru były dwa dystanse: 5 i 10 km. Potem było trochę zawirowań organizacyjnych... i przed nami, 19 czerwca, bieg jubileuszowy. Po raz pierwszy w niedzielę i tylko na 10 km. Spodziewamy się, że wystartuje mniej pań niż w poprzednich latach, bo: po pierwsze - pozostawiliśmy tylko dłuższy dystans, po drugie - nie wszystkie Dunki będą jednak chciały zrezygnować z weekendowego wjazdu do domku letniskowego (taki domek w Danii ma praktycznie każdy). Dunek na liście startowej jest, rzecz jasna, najwięcej, a tuż za nimi są Włoszki, które uwielbiają Kopenhagę i uważają, że nigdzie nie biega się lepiej. Na liście do niedawna była jedna Polka, mam nadzieję, że będzie więcej.

Z moich obserwacji wynika, że w Danii biega więcej kobiet niż mężczyzn. Duży wpływ na zainteresowania pań bieganiem miała polityka rządu i działalność organizacji pozarządowych. Jednym słowem: do dzieła! Więcej o 30. biegu dla kobiet w Kopenhadze na www.sparta.dk i www.bgsport.info

* * Bieganie wśród kobiet trzeba promować, dlatego organizowanie takich zawodów, jak kopenhaski bieg tylko dla pań, to sluszna idea. Ale czy znacie może biegi wyłącznie dla mężczyzn? Piszcie do nas na e-mail: polskabiega@agora.pl