Jak zmotywować się do biegania rano? [10 trików]

Treningi o poranku nie zawsze należą do łatwych, a bieganie o świcie wydaje się często niewykonalne. Na szczęście dzień jest coraz dłuższy, a temeperatura do biegania niemal idealna niezależnie od pory dnia. Co robić, żeby wytrwać w swoich treningowych postanowieniach?

Mamy kilka sprawdzonych trików.

 1. Wyznacz sobie cel. Zapisz się na konkretny bieg i skoncentruj się na przygotowaniach do startu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, motywacją może być ilość przebiegniętych kilometrów – wysiłek zwiększaj stopniowo.

 2. Zaplanuj trening, skoncentruj się na danej jednostce. Najlepiej spisz sobie to co chcesz zrobić na kartce, łatwiej jest zrealizować konkretne założenia niż szukać pomysłu o 5:00 rano.

 3. Wieczorem przygotuj strój biegowy, niech wszystko czeka gotowe w jednym miejscu. Bądź przewidujący – niech nie zaskoczy Cię pogoda!

 4. Idź wcześniej spać, daj sobie co najmniej 7 godzin snu. W przeciwnym razie pobudka może okazać się bardzo bolesna, a w ciągu dnia będziesz zmęczony/-a.

 5. Nastaw budzik odpowiednio wcześniej, daj sobie czas na rozbudzenie. Nie wskakuj prosto z łóżka w buty biegowe.

 6. Zjedz lekkie śniadanie, odczekaj min. 30 minut. Niech to będzie coś lekkostarwnego, np. banan albo batonik energetyczny. Po treningu zjesz coś bardziej treściwego.

 7. Pomyśl o plusach i satysfakcji po skończonym treningu.
  Trening zrobiony o poranku gwarantuje wolny wieczór!

 8. Trzymaj się planu! Zastanów się ile potrzebujesz na: poranną toaletę, śniadanie, trening i przygotowanie do pracy. Rano każda minuta jest na wagę złota.

 9. Nie rozpraszaj się innymi zajęciami. Nie włączaj TV, tam zawsze znajdzie się coś co przykuje Twoją uwagę. Skup się na treningu.

 10. Nie dopuszczaj do siebie tych myśli: "A może wyjdę jutro...", "O nie chyba pada deszcz...", "Pośpię jeszcze 10 min..." Nie analizuj, po prostu wyjdź z domu, zanim zmienisz zdanie!
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.