IV Bieg Chełmońskiego - dycha po mazowieckim pejzażu

Pierwsza edycja rozegrana została trzy lata temu z okazji roku Józefa Chełmońskiego w Gminie Radziejowice. Ponad sto lat temu ten wybitny malarz tworzył swoje obrazy właśnie na tej ziemi. W ostatnią niedzielę sierpnia po tej samej ziemi pobiegną uczestnicy IV Biegu Chełmońskiego.

Radziejowice, w którym znajdzie się biuro zawodów, a także start i meta biegu to miejsce warte zobaczenia same w sobie. Blisko Warszawy, z której można dojechać tu w kilkadziesiąt minut. Z przepięknym pałacem w którym przebywał i tworzył patron biegu Józef Chełmoński. Z pięknym parkiem wokół niego. Zainteresowani sztuką mogą w pałacu zapoznać się z wystawą jego prac. Każdy natomiast powinien w oczekiwaniu na start przejść się po parku, usiąść na chwilę i zrelaksować się w jego atmosferze.

Bieg Chełmońskiego
Bieg Chełmońskiego [materiały organizatora]


W parku, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, swój wielki bieg będą mieli najmłodsi. To tu, pół godziny przed startem głównego biegu, odbędzie się Bieg Rodzinny. Na starcie staną dzieci i ich opiekunowie, a do pokonania będą mieli dystans około 1 kilometra po parkowych alejkach.

Bieg Chełmońskiego
Bieg Chełmońskiego [materiały organizatora]


Główny bieg na 10 km wystartuje 27 sierpnia o godzinie 10:00 spod samego Pałacu w Radziejowicach. Trasa nie należy do najłatwiejszych, a Ci którzy mieli ją okazję już pokonywać nazywają ją "urozmaiconą". Niech nikogo tylko nie zwiedzie start "w dół" i ładny równy asfalt na pierwszym kilometrze. Za szybki start i gorącą głowę można zapłacić w dalszej części dystansu.

Dalej urokliwa trasa prowadzi przez rezerwat przyrody "Dąbrowa Radziejowska", okoliczne lasy, pola i pagórki. Choć pod stopami poza asfaltem będzie też sporo szutru a czasem i piasku, to da się tutaj pobiec szybko. Udowodnił to w 2015 roku Paweł Raczyński, do którego należy rekord trasy – 33:34.

Bieg Chełmońskiego
Bieg Chełmońskiego [materiały organizatora]

Niewątpliwą ozdobą biegu dla każdego kończącego bieg, nie ważne, czy dużego, czy małego, są medale. Podobnie, jak okazałe puchary dla najlepszych wykonywane są ręcznie przez lokalnego garncarza. Zawieszone na skórzanym rzemyku. Rok w rok powstaje zupełnie nowy projekt poświęcony innemu motywowi z twórczości Józefa Chełmońskiego. Co będzie na medalu w tym roku? Jeszcze nie możemy zdradzić.

Bieg Chełmońskiego
Bieg Chełmońskiego [materiały organizatora]

Nie możemy też zdradzić co przygotowujemy dla uczestników pakietach startowych ani co otrzymają najlepsi biegacze i biegaczki. Nagrody i upominki od naszych partnerów już czekają ale Niech to pozostanie niespodzianką. Wszystko rozstrzygnie się 27 sierpnia w Radziejowicach.

Maskotka Biegu Chełmońskiego
Maskotka Biegu Chełmońskiego [materiały organizatora]

* * *

Paweł Matysiak
www.pawelbiega.pl – amatorsko o bieganiu, profesjonalnie o butach do biegania

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.